Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '18

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
38
 

Yaşayan En Ünlü Birkaç Sanatçıdan Biri Olan Uwe Ommer, 52. Sanat Yılında İstanbul'da

Yaşayan En Ünlü Birkaç Sanatçıdan Biri Olan Uwe Ommer, 52. Sanat Yılında İstanbul'da
 

Gama Art Gallery, Alman asıllı fotoğraf sanatçısı Uwe Ommer’i 52'inci sanat yılında 'Fifty Years & More to Come' adlı bireysel sergisiyle ağırlıyor.

Nü fotoğraf sanatçıları arsında yaşayan en ünlü birkaç sanatçıdan birisi olan Uwe Ommer’ın Türkiye ile ilgisi yeni değil, gerek 1000 Families gerekse Families & Teens serileri için Türkiye’deki pek çok aile ile çalışmış, ülkenin hemen hemen her köşesine gitmiş ve daha önce eserleri sergilenmiş bir sanatçı.

Uwe Ommer’in retrospektif içerikli son çalışmalarından bazı örnekler de ilk defa “FIFTY YEARS & MORE TO COME” adlı bireysel sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

Sergisinin açılışında hazır bulunan olan sanatçı “İstanbul gibi tarihi bir şehirde üçüncü kez sergimin açılıyor olması elbette heyecan verici, ancak galiba ben İstanbul’a alışmaya başladım, 1000 Aile sergisi için fotoğrafını çektiğim bazı aileler geleceğimi öğrenince beni arayıp gelip gelemeyeceğimi sordular, onlarla aradan yıllar geçtikten sonra buluşmak hoş” dedi.

Uwe Ommer’ın en önemli özelliklerinden birisi ünlü isimlerin fotoğraflarını çekmiyor oluşu; “Benim için herhangi insanlar ve herhangi vücutlar önemlidir, ünlülerin fotoğraflarını çeken çok sanatçı var, oysa benim derdim yarına bugünü bırakmak” diyen Uwe Ommer fotoğrafları ile hiciv de yapmaktan geri durmamış ve özellikle politik figürleri hicveden fotoğraflar da çekmiş.

Fotoğraf çalışmalarına reklam fotoğrafı ile başlamış olan Ommer, bundan 52 yıl önce Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşmiş ve yaşamını burada sürdürmektedir.

AFSAD Ankara Fotoğraf Sanatçıları derneğinin 41 yıl önceki kuruluşunda ilk fotoğraf dersinde kullanılan kitap sanatçının reklam fotoğraflarından oluşan kitaptır.

Küratörlüğünü Cüneyt Aryal’ın yaptığı 1000 Families ve Families & Teens serileri dünyanın pek çok şehrinde açık hava sergilerinde sergilenmekte olan sanatçının Nü fotoğraflarından oluşan geniş bir seçki 1-13 Kasım tarih aralığında Pazar - Pazartesi günleri hariç her gün 13:00- 19:00 saatleri arası Gama Art Gallery’de izlenebilir.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 566
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster