Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
963
 

Yaşayan tarih Sadık Miskini

Yaşayan tarih Sadık Miskini
 

KARS/Kağızman’lı arkadaşlarımızdan Sn. Lemin GÜLDEREN’in hazırlayıp sunduğu * ve Sevgili kardeşim Sait KÜÇÜK’ün gönderdiği “Yaşayan Tarih SADIK MİSKİNİ” kitabını bir solukta okudum.

Sadık Miskini’nin şiirlerini okurken, şiirler sanki yüzlerce yıl geriye götürüyor beni. Dönüp bakınca, 13.yüzyılın başlarında Ahmet YESEVİ’nin Büyük Türkistan’da kurduğu, yetiştirdiği öğrencileriyle Türk Kültürünü ve Türk dilini kurtarmak için verilen mücadeleyi günümüzde de görür gibiyim. Nasıl ki Atalarımız o yıllarda Arap’ın Hars’ından, Fars’ın Edebiyatından Kültürümüzü ve Dilimizi kurtarma mücadelesini başarmışlar ise, Günümüzde de aynı kuşatma altında olan Kültürümüz ve Dilimizi ancak Sadık Miskini gibi Halk Ozanlarımız ile, yurtsever, ülke sorunlarına duyarlı, Ulusal kültüre katkı koyan aydınlarımız ve Halkımız kurtaracaktır.

Türk tarihi, kültürü ve edebiyatına önemli katkılar sunan, Sadık Miskini aynı zamanda Bölgesel ve Ulusal Genel araştırmalarıyla, şiirlerinde her kategoride gösterdiği üstün başarısıyla da takdire layıktır.
Ülkemizde binlerce Şairimiz, Yazarımız, Edebiyatçılarımız, Edebiyat-Türkçe Öğretmenlerimiz, Halk Müziği Sanatçılarımız ve Üniversitelerimizin Öğretim Üyelerinin her türlü imkanlarının Sadık Miskini’ye oranla daha iyi olmalarına rağmen, Sadık Miskini kadar emek vererek, Kültürümüze ve Dilimize katkı sunabiliyorlar mı? Sorusu da ayrı bir tartışma konusu olabilir.

Araştırmacılığın genlerinde olduğunu, yaptığı çalışmalarda gördüğümüz
Sadık Miskini’nin Tarihe, Kültüre, Edebiyata katkı koyduğu gibi Doğada ki yaptığı araştırmalarla Doğa ve Bitki Bilimine de “Karınca kararınca” katkı sunmuştur.
Keşfettiği ve sadece Kağızman’da yetişen adını da Kağızman’dan alan “Kağızman Lalesi” bu konuda iyi bir örnektir.

Araştırmacı Yazar Sn. Lemin GÜLDEREN’le birlikte Kağızman’dan Türkiye’ye yayılan bir ışık gibi yüreğimizi aydınlatan Sadık Miskini’yi bu çalışmalarından dolayı hem kendisini hem de değerli Hem şehirlimiz Lemin GÜLDEREN’i tebrik ediyor, kendilerinden başarılarının devamını diliyorum. 04.05.2007

* Ürün Yayınları Mart/2007 Resim; Miskini Web Sitesi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili kardeşim Murtaza ÇİÇEK, Sadık Miskini'yi bizlere tanıttığın için, çok teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim..Hiç olmazsa iki şiir'ni okumak isterdim..Sevgi ve saygılarımla..

Ohannes 
 06.11.2007 18:45
Cevap :
Sevgili Kardeşim Ohannis, Sadık Miskini'yi çok yakından tanıyorum sürekli görüşürüm. Kağızman'da yaşıyor. Burdan bir şiirini yazıyorum ve size armağan ediyorum. DOKUNMA Eğer bülbül değil isen/ güle dokunma dokunma/ yaprağını yaralarsın/ dala dokunma dokunma. Mansur isen çekil dara/can bağışla güzel yara/kusuru kendinde ara/ele dokunma dokunma. Kaşların yay çatıyorsa/kirpiğin ok atıyorsa/yüzün sirke satıyorsa/bala dokunma dokunma. Dost cemine gelmiyorsan/gelip öğüt almıyorsan/saz çalmayı bilmiyorsan/tele dokunma dokunma. Miskini'yim geçer çağlar/hasretlik bağrımı dağlar/dokunursan kerem ağlar/küle dokunma dokunma. Saygı ve selamlar.  06.11.2007 19:30
 

Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık. Selamlar, sevgiler..

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 07.05.2007 11:21
Cevap :
Sevgili Kuşkayası;Güzel duygularınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Saygılarımla.  07.05.2007 13:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2024
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

1957 Kars doğumluyum, Anadolu Üni. İşletme Fak. işletme bölümü mezunuyum. Kitap okumak, halk müziği ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster