Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mukaddesçe konuşan satırlar

http://blog.milliyet.com.tr/blog.mukaddes

03 Kasım '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
553
 

Yaşayan tarihi ile Beypazarı

Yaşayan tarihi ile Beypazarı
 

Beypazarı, Ankara'nın şirin mi şirin ilçesi. Osmanlı Devleti zamanında tımarlı sipahilerin merkezlerinden olup ekonomi ve ticari yoğunluğundan dolayı Beğ Bazarı adıyla anılmıştır. Günümüzde çarşısı, yörenin ihtiyaçlarını karşıladığı gibi konukları içinde değişik seçenekler sunmaya devam ediyor.

Yöresel özelliklerin zirveye yerleştiği Beypazarı çarşısında aradığınız tüm lezzetleri bir arada bulmanız mümkün. Kurusundan tutun da ev yapımı tarhanası, eriştesi, salçası, salamura edilmiş üzüm yaprakları, turşusu, yazın taze olan sebzelerin kuruları, çorba ve salatalara çeşni vermek üzere binbir çiçekten elde edilmiş soslarına adım başı rastlamanız mümkün.Yine yörenin simgesi havuç, farklı kullanım tarzları ile karşımıza çıkıyor. İçecek olarak sunulan havuçlar, lokum veya pestil olarak da yaygın olarak kullanılıyor. Bitkisel baharatlar farklı tatları ve seçenekleri ile tezgahlarda yerini alıyor. Çarşının girişinden itibaren burnunuzdan eksik olmayan kokusu ile tomurcuk kekik ile adını yeni öğrendiğiniz bitkileri denemenizde fayda var. Ceviz de yörede kullanım alanının zenginliğini yansıtıyor. Hem kuruyemiş ağırlıklı hem de pestil olarak tüketime hazır. Yörede yetişen üzümlerin lezzeti iyi bilindiğinden tazesi, kurusu ve pekmezinden fayda sağlanıyor. Yine pekmezin envai türlerine çarşıda rastlamak mümkün.

Küçük ama çeşit olarak düşünüldüğünde oldukça zengin yöresel ürünlerin yer aldığı çarşıda bakır işçiliği, küçük el sanatları ile bölgeye farklı statü kazandıran gümüş işçiliği de en çarpıcı tasarımlarıyla müşterilerine hizmet veriyor. Beypazarı'nın tamamına yakınının evleri veya konakları birbirlerini andırıyor. Geniş odaları süsleyen el işçiliği mekanı hakimiyetine almış. Salon ya da baş oda diye misafirlere ayrılan bölümde U veya L şeklinde uzanan sedirlerde boydan boya döşenen yastıkların üzerinde uzantıyı tamamlayan kaneviçe işli yaygılar mevcut. Yine kullanılan masaların örtüleri hatta perdeleri bile danet motifleriyle zenginleştirilmiş. Tüm odalarda ahşap oymalarıyla ayrı nitelik kazanan dolaplar,  yorgan ve yastıkları  ile yüklük vazifesini almış. Eşyaların tamamı gündelik yaşamın gereklerine göre hazırlanmış fazlası yok. Konaklar müze amaçlı kullanılmaya başlanıldığından, kıyafetler ve eşyalar orjinalliğini koruyarak geçmişe tanıklık ediyor.

Beypazarı'nda kültürel mirasları korumak amaçlı kurulan mekanlar varlıklarını sürdürmek ve yaşatmak için etkinlikler düzenliyor. Müzelerde geleneklerini anlatan görevliler, seyahatiniz boyunca bilgilendirme yapmak suretiyle size eşlik ediyor. Hamam müzesinde, hamamlarda kullanılan malzemeler ile yöresel kıyafetlerin haricinde, düğün öncesinde bohça şeklinde düzenlenip gelin ve damat tarafının karşılıklı süregelen adetlerini de yansıtarak yörenin hamam kültürüne verdiği önemi dile getiriyor. Tarih ve Kültür müzesinde, yaşama dair tüm izlere rastlayıp fikir edinerek hayran kaldığınız mekansal düzenlemeler, dikkat çekici. Yaşayan müze ise tam da amacına hizmet ediyor. Geçmişte yer alan oyuncakların birebir örnekleri mevcut ve hala kullanılır vaziyette. Tarihe yolculuk ederken yaşananları size de yaşatıyor. Elinizden bırakamadığınız topaçlar, Nasrettin Hoca'nın muzip ve sevecen halinin yansıdığı oyuncaklar ile hala Karagöz ve Hacivat oyununun canlandırılması merak uyandırıyor. Diğer konaklarda yer alan mekansal düzenlemeler burada da mevcut farklı yan, yaşanılır olması. Dokuma tezgahında isteğiniz doğrultusunda halı veya kilim dokunabiliyor. Yine Türk kahvesi istiyorsanız hemen oracıkta içebiliyorsunuz. Vaktiniz varsa müzenin bahçesinde soluklanıp içeceğinizi bahçesinde yudumlayabiliyorsunuz. Tarihi mekanların tamamında sizi bilgilendirmeye hazır görevliler yörelerinin tanıtımını canla başla yapıyor.

Kültürel yapının dışında yöresel çarşının hemen yanında gümüş işlemeciliğinin en güzide örneklerini yansıtan sıralı dükkanları gezebilirsiniz. Hazır gelmişken piknik de yapayım diyorsanız, İnözü Vadisi yeşilliğiyle son derece davetkar. Yöresel kahvaltılıklarının yanısıra çeşitli menü seçenekleri ile hem günü birlik hem de düğün, özel gün organizasyonları ile hizmette. Yine kendi getirdiğiniz yiyecekleri yemeniz de mümkün.

Günü birlik gezilerin haricinde konaklamak istiyorsanız otel şeklinde düzenlemeye açılan konakları ideal seçenek. Çarşıyı gezerken sunumu eksik olmayan lezzetli yaprak sarmaları ile ikramlık cezeryelerin yanısıra kokusuna dayanamayıp aldığınız Beypazarı kuruları bir müddet sizi idare edecektir. Zaman kaygınız yok ise hem dükkan hem de lokanta amaçlı kullanılan bu ufacık mekanlarda yöresel lezzetleri yeniden keşfedin. Daha detaylı sunum istiyorsanız lokanta şeklinde kullanılan konaklarda hem mekanın hem de yemeklerin keyfine varabilirsiniz. Ayakta atıştırmaktan hoşlanıyorsanız sık sık rastlayacağınız gözlemeciler tam da size göre.

Ne yapıp edin, son durağınız Hıdırlık tepesi olsun. Gün batımını ilçenin en yüksek tepesinde yakalayın. Işıkların renk değiştirdiği, kızıl tonların hakimiyetini hissettirdiği bu eşsiz güzellikte, ilçenin tarihi mekanları öylesine etkileyici ki... Yöresel ürünlerin pazarlandığı tezgahlara burada da rastlamak mümkün. Sonbaharın sarılı, kırmızılı dokusuna bir de doğa rengarenk ışıklarıyla eşlik ediyor ise manzaranın tadını çıkarıp, an'ı yaşamak tarifi imkansız duygulara sevk ediyor isteseniz de istemeseniz de...

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SEVGİLİ YAZARIM BYEPAZARI'NA UZUN YILLAR EVVEL BİR KEZ GİTTİM, AMA ŞİMDİ ÇOK DEĞİŞMİŞ, BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.SEVGİLER.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.11.2013 7:24
Cevap :
Saygıdeğer Öğretmenim, küçücük kasaba şehir havasında ancak şehirden de bağımsız. Fırsat buldukça gitmeyi seviyorum. Güzel temennileriniz teşekkür ederim. Saygı, selam ve hürmetlerimle...   06.11.2013 10:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 915
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 31.01.13
 
 

Doğuştan bedensel engelli olup, işletme fakültesi mezunuyum. Kamu sektöründe çalışmakta iken malu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster