Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '14

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
253
 

Yasemin Gülderen Zanbak’tan “Çeşitlemeler”

Yasemin Gülderen Zanbak’tan “Çeşitlemeler”
 

Yasemin Gülderen Zanbak’ın “Çeşitlemeler” başlıklı resim sergisi Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisi’nde 9 Ocak 2014’de açılıyor.

2000’li yılların başından bu yana çeşitli kişisel sergiler açan ve karma sergilere katılan Yasemin Zanbak’ın yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır. Sanatçı, Kadıköy’de, kendi atölyesinde ve zaman zaman Tariyel Hasanooğlu atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Son olarak Taksim Park Bosphorus için Osmanlı’da Kadın Sultanlar’ın bir seri resimlerini yapan Yasemin Zanbak adeta minyatür inceliği ve hassaslığında olan çalışmalarına ve serilere devam edeceğini söylüyor.

“Samimi ilişki kurarım resimlerimle ve seçtiğim konu ve figürlerin yaşamsal ifadelerine yoğunlaştığım resimlerle izleyiciyi öykü kurmaya sevk etmeyi isterim” diyen sanatçının çalışmalarında;

İyi ile kötünün, varlık ile yokluğun ve bizi sarsan dengesini temelde görürüz. Genellikle keskin konturlar ile figürler mekandan ayrılır Zanbak’ın çalışmalarında ve olabildiğince ince fırça tekniği ile adeta resim onu sarıp sarmalamıştır. “Çeşitlemeler” sergisinde adından da anlaşılacağı gibi geçmiş yıllardan bu yana çalıştığı resimlerden bir seçki ile karşı karşıya olacağız.

Yaşamdaki çelişkiler, varolma mücadelesi, çağdaş uyumluluk ve geleneksel değerler arasındaki denge arayışı da resimlerde kendini hissettirir. Zaman zaman kendi fotoğrafladığı alan ve mekanları da resimlerine dahil eden sanatçı kendi renk dengesini de kurmuştur.

Sanatçının figürün özellikleri ve anatomi üzerinde çalışmalar yaptığını, insan vücudunun biçim ve hareketlerini incelediğini görüyoruz. Figürler değişik duruşlarda hareket edecekmişçesine bize yansıyor.

Yasemin Gülderen Zanbak’ın çalışmaları  9 – 19 Ocak 2014 tarihleri aralığında Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisi’nde izlenebilir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 84
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 590
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster