Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
501
 

Yaşıyoruz ki sorunlar çıkıyor, aşıyoruz ki bir yenisi geliyor!

Yaşıyoruz ki sorunlar çıkıyor, aşıyoruz ki bir yenisi geliyor!
 

alıntı


Hayatta en çok hayıflandıklarımız arasındadır cesaret edemediklerimiz.
Hatta çoğu zaman o çok istediklerimize erişememe nedenimiz olarak binlerce bahane gösterebiliriz.

Engellendiğimizi, atlatıldığımızı, hevesimizin kırıldığını söyleriz. Bahaneleri çoğalttıkça çoğaltırız içimizde. Aslında sessiz sedasız kalıp kendimizle yüzleşince itiraf ederiz "demek yeterince istememişim" diye. Bu isteksizlik, miskinlik hali hayatımızı esir aldığında cesaretimiz gittikçe kaybolur, bir zaman sonra da tamamı ile yok olur.

Mümin Sekman kitaplarını okuyanlar çoğu kez rastlamıştır "atalet" sözcüğüne.
İşte bir vakit sonra atalet gelir yerleşiverir içimize.
 
Uzun zamandır düşünüyordum istediğim şeylere  sahip olamadan kapattığım defterleri, vazgeçtiğim hayalleri. Sonra kendimle yüzleştiğimde buldum içimde koca bir yer eden ataleti.
Kabullenilmiş çaresizlik haliydi bendeki.

İstediğimi, yapmam gerekeni biliyordum da, adım atacak cesareti bulamıyordum bazı konularda. Bir adımlık mesafeler bir gün bir baktım ki, koşarak yetişemeyeceğim kadar uzaklaşmış benden.

Dilim gitmem gereken yeri söylerken, ayaklarım tam aksi yöne gidiyormuş.
Çok istediğimi sandığım bir çok olay aslında sadece o an sahip olamadığım için cazip geliyormuş. Sahip olmak, neticesiz işleri sonuçlandırmak ise parmağımın ucu kadar yakınmış bana.
 
Demem o ki, olmayınca olmuyor dediklerim bu şekilde sonlandırmak istediklerimmiş. Mücadele ettiklerim ise hep yanımda olsun istediklerimmiş.

Şimdi bakıyorum da, onlar için verdiğim emek zaten hiç boşa çıkmamış. Ama zor, ama kolay mutlaka hayatımın bir yerinde olmuş. Kararsızlıklarım ise içime sinmeyenlermiş. Ve zaman gösterdiğinde anladım ki, iyi ki de içime sinmemiş. O yüzden çok severim profilimde yer alan Anton Çehov'un o eşsiz sözünü; "Hayatını sonuna kadar yaşamadan, talihinden şikayet etme." Hayatla yersiz inatlara tutuşmayı bırakıp iyi geçinmeye başladığımdan beri bazı şeyler kendiliğinden ilerler oldu. Ne zaman ki ben yapabileceğimi yapıp köşeme çekildim, emeklerimin karşılığı yanı başımda durdu.
 
Kendi yoluma gittim isteklerim peşimden gelsin diye. Bir yerde durup baktım ki, gerçekten istemek ve hakkını vererek mücadele etmek imkansızı olumlu kılıyormuş.

Ne şimdi, ne gelecek. Hayatımızda sorun olarak gördüğümüz ne varsa bitmeyecek.
Bitmesi zaten yaşamamak demek.

Mücadele hayatın bir parçası. Yaşıyoruz ki sorunlar çıkıyor, aşıyoruz ki bir yenisi geliyor.
Önceki nasıl neticelendirildiyse, merak etmeyin sonra gelene de bir çare bulunuyor.  

 

Burcu ERSÜ, SAHAFÇA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba sevgili Merve; yazı başlığın okadar güzel ki umut yüklü!.. eline emeğine sağlık. Mümin Sekman kitapları geçekten itici güce sahip, sevgiler

Cemile Torun 
 19.09.2012 23:54
Cevap :
Merhaba Cemile Hanım, umudumuz hiç bitmesin dilerim. Zira yaşadığımız Ülke de umuda oldukça başvuruyoruz. Sevgiler,selamlar yolluyorum.  21.09.2012 21:33
 

Canım ne güzel bir başlık.Sağlıklı mutlu yaşa.Yaşadıkça sorun ve engelllerle katşılaşıyoruz ve erteliyruz.Aştıkça yeni, yeni sorun ve engellerle karşılaşıyoruz.Bence yaşamayı erteliyoruz.güzeldi tebrikler.öptüm.NAHİDE

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.09.2012 8:02
Cevap :
Çok teşekkür ederim Nahide Hanım, hepimiz sağlık dolu huzurlu günler yaşayalım inşallah öpüyorum sizi.  21.09.2012 21:32
 

Sorunlar asla bitmez, sevgili Merve, bak emekli oldum, hala daha bazı sorunlar var. Eskiler,' ALLAH, insana yaşlılığında rahatlık versin' sözünü yinelerlerdi. Gine de KOCA BİR ŞÜKÜR diyeyim. Kıbrıs'tan sevgiler.

Göksel47 
 18.09.2012 14:53
Cevap :
İnsan hayattan emekli olamıyor. Hele bir de evlat sahibiyse. Bilmiyorum o duyguyu ama gözlemliyorum. Allah sağlık versinde dünya telaşı varsın bitmesin. Ne mutlu size.Selam ve sevgiyle...  18.09.2012 20:47
 

Mervecim çok güzeldi bir kez okuyup geçemedim .Bu yaşta bu bakışına hayranım senin.

Şennur Köseli 
 18.09.2012 14:50
Cevap :
Bende sana hayranım ama:) çok teşekkür ederim ablam,öpüyorum seni.  18.09.2012 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1883
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster