Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
2622
 

Yaşıyoruz ya alışırız!..

Yaşıyoruz ya alışırız!..
 

Bir gün, evlatlar büyüyüverir de üniversiteye başlar hani, siz de inanamazsınız ya gerçektir, onların ardı sıra başka bir şehre tayin istemeniz gerekir. Ya da aynı şehirdesinizdir de iş yeriniz değişir ve artık otobüslerde sürünmek ya da trafiğe takılıp kalmak istemezsiniz; yakın bir yere taşınırsınız. Oldu ya yıllar sonra ev alırsınız. Hala "Almanyadan oğlum gelecek" diye çıkmanızı isteyen ev sahibi var mıdır bilmiyorum ama bu da olur; yeni bir eve taşınırsınız.
.
Zor gelir yıllardır oturduğunuz evi bırakmak. Kolay mı, her köşesine emeğiniz geçmiştir. Huyunu suyunu bilirsiniz. Hani balkon kapısı öyle çekivermekle kapanmaz da azıcık yukarı kaldırıp kendinize doğru çekersiniz. İpi çok çekince tuvaletin sifonu işe yaramıyordur da devamlı akıtıyordur, yatıya gelen misafire nasıl olacağını anlatırsınız. Mutfağın musluğu da iyice sıkıştırmadan kapanmaz, damla sesine kaç kere uyanırsınız. Bir de hani şu tabakları koyduğunuz, en soldaki dolabın kapağı ikide birde elinizde kalır, bir türlü düzeltemezsiniz ki en çok da o tarafı kullanıyorsunuzdur. Dış kapıyı kilitlerken de özen ister; iyice kapandı mı diye bakıp, üstteki kilidi boş verip ki bozuktur genellikle, iki kere çevirip kilitlersiniz.
 
Çiçek olmadan olmaz; şu köşe menekşeler için pek güzeldir de, sardunyalar için değil. Güneş  gören tarafın güneşliğini örtmezsiniz artık; kış gelmiştir. Öğleye kadar evi ısıtır güneş akşama siz ısıtırsınız. O size alışmıştır siz ona, bırakıp çıkmak zor gelir.
 
Ya komşular? gece geç saatte geldiklerinde şu topuklu terliği giymese olmaz ya o tıkırtıyla uykuya dalarsınız. Çocukların bağırtıları, top oynamaları her güneşli günde evinize dolar, az sonra  ortalık sessizleşince anlarsınız.
 
Çıkacağınıza aklınız kesince, yılların yaşanmışlıkları bir kenarda kalıverir, ev yabancılaşır artık size ve eliniz işe varmaz; ne temizilk yapmak istersiniz ne evi toplamak ama yapacak bir şey yoktur, usuldan toplanırsınız.
 
Ve...
 
Ve yeni ev:

Kapısının sizden ilgi beklemediği ama camının zor kapandığı ya da musluğunun akmadığı ama o elinizin alıştığı şekilde olmadığından her seferinde yadırgadığınız ev. Güneş almıyordur işte oturduğunuz yer, "Öbür ev nasıl da güzel ısınırdı bu mevsimde" derdine düşersiniz. Koca evde menekşelere köşe bulamazsınız da balkonda sardunyalar kuduruverir.
 
Ve yaşadıkça, kullandıkça alışırsınız o da size alışır. Kusurlarının farkına varıp, düzeltebildiklerinizi düzeltir, düzeltemediklerinizi yok sayar; alışırsınız ya da sonraya ertelersiniz ama o evde yaşamaktan vazgeçmezsiniz. "Evinizdir"
 
Bu yeni sayfa düzeninde yazmak da böyle hissettirdi kendini. Yeni bir eve taşınmak gibi. Yeni boyanmıştı, aydınlıktı, ulaşımı daha kolaydı ama... Ama eski evim gibi gizlerini bilmiyordum henüz, uzaktan bakmakla da olacağı yoktu. Yaşamak; yazmak gerekti.
 
"Yazmalı" diye düşünüp de böyle bir günceyi kaleme aldım almasına ya birden şehitlerimiz oluverdi, sıra bozuldu. Yaşadıkça yazabilirsiniz, yaşadıkça düzeltebilirsiniz, yaşadıkça ille de sevebilirsiz de, ya gidenler?..
 
Ardından Van depreminin götürdükleri. Bir umutsuzluktur yerleşti yüreğime, daha dün bu filmi görmüştük; gidenleri götüren "bina"ları, binalarda yapılması gerekenleri. Ortalık uzman dolu, anlatılıyor da anlatılıyor. Yardım kampanyaları yapılıyor da yapılıyor. Bir şey değişir mi? Bugüne kadar değişmedi.

Bugün güneşli, aydınlık bir sabaha merhaba dedi şehrim. Ben de bu aydınlığı ve güneşi size taşıyıp, bütün memleketimi aydınlatması ve ille de Van'ı "ısıtması" dileğiyle yeniden "merhaba" demek istedim:

Merhaba!.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazın efendim. Günedlik hayatımızı bütün renkleri ile görelim. Ev hallerin,komşu hallerini,dayanma gücünü, formülünü görelim... Yazın ki, ısınsın üşüyen yürekler... geç kalmışım güzel paylaşımlarınızı okumaya.. yüreğinize sağlık... sevgi ve saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 21.12.2011 9:01
Cevap :
Çok teşekkürler bu içten yorumunuz için. Anlayan aklınıza sağlık diyor sevgilerimi yolluyorum aydınlık selamlarımla ve saygılarımla.  22.12.2011 8:58
 

Yaşama dair herşeyin olduğu bu yazıdan bir parça da olsa ,her sabah kahvaltı öncesinde okumak gerek...Sıcak demli çay yanında çıtır gevrek gibi...Mutluluk veriyor..Sonu hüzne de bağlansa...Gönlüne sağlık Ufuk Hanım...selam ve saygılarımla...

Mesut Selek 
 02.11.2011 21:31
Cevap :
"Sıcak demli çay yanında çıtır gevrek gibi..." Sevgili Mesut Bey, bugüne kadar yazılarıma aldığım en içten, en sıcak beğeni cümlelerinden biri. İçim ısındı, yüreğim ışıdı. Sağolun; gören gözlerine, bilen aklınıza, ille de hisseden yüreğinize sağlık. Ve sonundaki hüzün... Hayatın gerçeği işte... Sevgiler, aydınlık bir sabahtan selamlarımla.  03.11.2011 8:39
 

Mükemmeldi. Paylaşım için teşekkürler.

Yüksel ÖNAÇAN 
 01.11.2011 2:15
Cevap :
Çok teşekkürler yorumunuz için. Sevgiler, selamlar aydınlık şehrimden.  02.11.2011 8:45
 

Sabahın köründe bilet almak için girdiğim anda ilişiverdi gözüme bu sıcacık yazın ve üşüyen bedenimde yüreğim ısındı sadece okurken... Masum bir kıskançlıkla okudum biliyor musun hani bazı yazılar okursun da aynı şeyleri düşünürsün tıpkı ben gibi yazmış dersin ya öyle işte sanki ben yazmışım gibi hissettim, sonra ha ben ha Ufuk dedim O da benim canım arkadaşım değil mi? Özlediğimi hissettim bir de okurken, umarım İstanbul'a gelirsin de görüşürüz, senin gelme ihtimalin daha fazla da... Seni seviyorum...:))

Sema Sener 
 29.10.2011 6:38
Cevap :
Yorumun da en az yazdıklarıım kadar sıcak, sımsıcak :) Sağolasın sevgili arkadaşım; görüşmeyeli, yorum yazmayalı ne kadar çok oldu değil mi? Zaman nasıl da geçiyor. Ucundan yakalamak gerek. :)) İstanbul'a gelmek?.. Bilemiyorum, bayramda evlat geliyor, sonrasında misafirleri olacakmıış, beni evine ister mi bilmem. Evi uzakta ama tabi ki gelirsem haberin olur. İlk gelişimde söylemedim çünkü evladın yani benim işim çoktu. Sevgiyle kucaklıyorum seni. Not: Bekliyorum yine de. (Bu hafta sonu arkadaşım var Aydın'dan ancak ilgilenebildim yorumlarla)  29.10.2011 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 209
Toplam yorum
: 2556
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 3233
Kayıt tarihi
: 29.03.07
 
 

Yazmak... Öyle güzel, öyle hoş ve öyle derin bir eylem ki!.. Olmazları bile oldurabiliyorsun. "Ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster