Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
370
 

Yaşlanmadan önce gençliğinizin kıymetini biliyor musunuz?

Yaşlanmadan önce gençliğinizin kıymetini biliyor musunuz?
 

Hepimiz bir gün yaşlanıyoruz. Kural bu!


FOX TV'nin DOBRA DOBRA'sının tekrarını izliyorum. Saat 04:00. Hazirandan itibaren akşamları yayına gireceklermiş. Onlar da gündüz programlarının kirliliğinden şikâyetçiler.

Bu programların duayeni "Yasemin Bozkurt" da konukları arasında. Bir ara GÖNÜL AKKOR'u soruyorlar.

- Gönül Akkor nerede acaba? Yıllardır kendisinden haber alınmıyor. Kamuran Hanım, bizi seyrediyorsanız bir haber iletin, vs diyor Şenay Düdek.

Yasemin Bozkurt,

- Duyduğuma göre gözünden rahatsızlığı varmış, bu durumda halk arasına karışmak istemiyormuş, kendini geri plâna çekmiş, diyor.

Konu BEHİYE AKSOY'A geliyor. O da galiba "Alzheimer" olmuş. Kimseyi tanımadığı veya her şeyi unuttuğu için kendini yalnızlığa gömmüş.

Sonra konuşma arasında, "Belirli mevkilere gelmiş insanlar bu durumlarda görünmek istemezler, insanlar arasına karışmazlar" deniyor.

Şeyh Edebali'nin takriben 750 yıl önce söylediği şu öğütünü hatırlatmak isterim,

Şu üç kişiye acı;

* Câhiller arasındaki âlime
* Zenginken fakir düşene
* Hatırlı iken itibârını kaybedene.

Acıyın ama ona asla belli etmeyin! Kendisini şahsen çok yakından tanımıyorsanız maddi yardım teklif etmeyin. Gururlu insanlar kendilerinin kötü durumlarını başkalarına örnek olması için anlatırlar. Yardım dilenmek için değil.

Gençliğinizin, güzelliğinizin, sağlığınızın kıymetini bilin!
Durumunuz her zaman değişebilir. Hele yaşlanınca, ne kadar genç görünmeye çalışsanız da bedensel fonksiyonlarınıza makyaj yapamıyorsunuz. Bizim ülkemiz gibi sağlık sistemi sağlıksız bir ülkede yaşıyorsunuz işiniz daha da zor.

Beni yakından tanıyan bir dostum, dün telefonda şunları söyledi:

"- Bu kadar becerikli ve kültürlüsün, çok meziyetin var, mutlaka bir gün başarıya ulaşacaksın!"

İşte bu zor. Muhitimdeki insanlarla iş yapmak zorundayım. Şu andaki imkânlarım buna izin veriyor. Ama muhitimdeki insanların yaşam tarzları değişik.

* Senin ümmet olmadığını, onların tarikatına saygı duymadığını öğrenirlerse, sana iş yaptırmıyorlar.

* Saçını uzun görünce hemen ön yargılı düşünüyorlar.

* Bilgili, kültürlü, çağdaş olduğunu görünce kompleks içinde kıvranıyorlar. Sana gıcık olsun diye iş yaptırıp, aşağılamaya kalkıyorlar. Ya da sana iş yaptırmıyor, hemşehrilerini tercih ediyorlar.

Bunlara muhatap olmamak için oturuyorsun evinde, bekliyorsun sermayenin gelmesini. Varsa böyle bir imkânın. Yoksa kaderinle baş başasın!

Gururlu bir insanın başarılı durumdan başarısızlığa düşmesi zor. Gençliğimizin kıymetini bilmeli, mutlaka ileriye yatırım yapmalıyız.

İnsanın yaşlılığında bol parası varsa yalnız kalma ihtimali yok denecek kadar azdır. Yalakalıktan da olsa, menfaat düşkünleri de olsalar yalnız bırakmazlar sizi. Bunların arasında mutlaka birkaç tane de samimi olanı vardır. Siz de onlara daha çok güvenir, ötekilerle yalnızlığınızı bertaraf edersiniz.

Sizler gençliğinizde yaşlılığı düşünüyor musunuz? Ya da düşündünüz mü?

Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu, 09 Ocak 2008, Saat: 06:30

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hayati önemi haiz olduğundan, noktası virgülüne kadar dikkatle okudum. Ya da yazıyı içtim desem yeridir. Mustafa Abi, eğer ömrüm yeter de o yaşlara kadar gelirsem, sözlerini hep hatirlayacağim. Sağolasın.

Baver Ergun 
 10.01.2008 0:45
Cevap :
Sevgili BAVER, güzel insan, sana ne kadar değer verdiğimi biliyorsun. Lütfen o yaşa bu kuruya gelmeden şimdiden düşün ve düşüne düşüne, uygulaya uygulaya yaşayarak yaşlan! Allah da uzun ve sağlıklı ömürler versin. "Seneye biriktirmeye başlarım, öbür seneye şu yatırımı yaparım" diye erteledikçe bir de bakıyoruz ki erteleyecek yıllar da kalmamış, ertelenecek proje de. O zaman efor da bitip tükeniyor. Ayrıca hapishane ve sağlık problemleri de herkesin başına her an gelebiliyor. Sen istediğin kadar kanunlara saygılı birisi olarak yaşa, kanunlara saygısızlığı düstur ve yaşam biçimi haline getirenlerin oyununa gelebiliyorsun. Bazen ağzını bile açamıyorsun. Açsan zaten işin bitik. Allah seni böyle beklenmedik kötülüklerden korusun. Hep sağlıklı, başarılı ve mutlu ol! MUTLU OL YETER! (İbo) Saygı ve sevgilerimle.  10.01.2008 1:29
 

çok duygulandım,ama arkadaşım hangimiz gençken yaşlıları düşünüp anlayabildikki,işte bak sıra bize geldi,şmi gençlerde bizi anlayamıyorlar,hayat böyle gelmiş böyle gidiyor,keske değişebilsek ve değiştirebilsek,,,sevgiler,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 09.01.2008 17:53
Cevap :
Sevgili alyosa, yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında gençlerin yaşlıları anlayamaması değil benim anlatmak istediğim. Yaşlanında kendi imkanlarımızla ayaklarımızın üzerinde dimdik ayakta olmalıyız. Bunun önlemini çok öncelerden almalıyız. Bazen de istediğimiz kadar önlem alsak da hastalık, hapishane gibi beklenmedik olaylar neticesinde çaresiz kalınıyor. Maksadım kendimi acındırmak değil. Aman ha, yanlış anlaşılmasın! Benim acınacak bir durumum yok. Halimden böyle de memnunum. Gençliğin ve güzelliğin kalıcı olmadığını düşünerek ileriye yatırım yapmalıyız. Ekonomik güç olmayınca insanlar etraftan çekiliyorlar. Gençlerin çoğunun kendilerine saygıları yok, büyüklere niye saygı duysunlar ki? Bu eğitim sistemiyle, bu eğitimcilerle, bu zihniyetteki politikacılarla daha iyi gençlik yetişir mi? Kabahat gençlerde değil, onları dünyaya getirirken düşünmeyen ebeveynlerde ve sistemde. Saygı ve sevgiler.  09.01.2008 19:02
 

Her insan hayatinda inisler ve cikislar yasar. Inislerin en guzel yani cevrenizdekilerin kim oldugunu anlarsiniz. Bir zamanlar basarili diye bir sey tanimiyorum ben, bir insan bir kere basariyi yakalamissa her zaman basarilidir. Sartlar onu asagi cekse bile meziyetler yitmedigi surece basari onunla birliktedir. O kendini bir sey sanipta hic bir sey olamayanlardan olmaktansa, bir zamanlar basariyi tatmis ama simdi kosesine cekilip olan biteni uzaktan seyrediyor olmak bence cok daha iyi :)) Uzun sac cesaret ister :) cesareti olan varsa buyursun uzatsin di mi ama:))

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 09.01.2008 13:45
Cevap :
Sevgili Beyhan Hanım, moral verici, güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Yazdıklarınız doğru ama birçok meziyetleri olan bir insan uzun zaman üretim yapamayınca üzülüyor. Efor taşması gibi bir durum. Her şeye rağmen şükretmek gerekiyor. Beterin beteri var. Saygı ve sevgilerimle.  09.01.2008 19:05
 

Mustafa Mumcuyu da kapat! Televizyonu kapatık MumcuTV açıldı! Onu da kapat Allahını seversen!!!

Ahmet Balcı 
 09.01.2008 11:16
Cevap :
Sevgili Ahmet Balcı, espriyi çok severim. Birisinin bana dalaşması çok hoşuma gider. Çünkü bana, kendisine dalaşma izni vermiş olur. Bu espri mi, mespri mi, ne olduğunu anlayamadığım yorumunuzun mealini de yazarsanız memnun olurum. Kusura bakmayın ama, çok salakça bir yorum olmuş. Böyle hassas bir konuya böyle yorum. Kelbaşa şimşir tarak...  09.01.2008 15:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3179
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster