Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
563
 

Yaşlanmak kaçınılmazdır, öyleyse iyi yaşalım

Yaşlanmak kaçınılmazdır, öyleyse iyi yaşalım
 

İnsan olarak ortak bir amacımız vardır. Uzun ve sağlıklı yaşamakdır. Tabiki bunun da yolları vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

1-Öncelikle, çevremizle iyi bir ilişki kurup, bunu sürdürebilmeliyiz. Bu bizi canlı tutacaktır.

2-Yeniliklere açık olmamız gerekir. Bu da yeni ufuklara açılmamızı sağlayacak, ve hayatı bize daha da sevdirecektir.

3-Kişisel bilgilerimizi, tecrübelerimizi arttırmamız gerekir. Bunun içinde biraz çevreye, çevremizde bulunan insanlara karşı ilgili olmamız gerekir. Varsa el ve diğer becerilerinizi sürekli kullanarak arttırmaya çalışmalıyız. Ancak bu şekilde yaratıcı düşüncelerimi geliştirebiliriz.

4-İyi yaşarsak, yada yaşabilirsek, ileri yaşlarımızda geçirdiğimiz yıllar, en güzel yıllarımız olabilir. Bunu düşünerek planlar yapmalıyız. Kendinizi iyi hissetmemizi sağlayacak hobiler, uğraşılar mutlaka vardır. Bunları keşfetmemiz gerekir.

5-Tabiki iyi yaşamak için bilinçli ve dengeli beslenme önemlidir. Sebze, meyve, süt ürünleri ve tahıl tüketip, yeteri kadar su içmeliyiz. Tabi ki et ürünlerinin ille de olması gerekmiyor.

6-İyi yaşamak istiyorsanız, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmamız gerekir.

7-Yaşama olumlu bakarsak, o da bize olumlu bakar. Kötü bakarsak, o da bize kötü bakar.

8-Önce sağlıklı olmalıyız. Belli yaşdan sonra yıllık check upları yada sağlık kontrollerini ihmal etmemeliyiz.

9-Hayatımızın uzun olmasını istiyorsak kazalardan korunmalıyız. Bunun içinde her işi yapmanın en güvenli yolu mutlaka vardır. Bunu bulmamız gerekir.

10-Yapamıyacaklarımızla uğraşarak kendimizi yıpratmamız lazım. Kendimizi zorlarsak, çoğu zaman bir sonuca varamayız. Her şeyi tek başımıza yapamayabiliriz.. Bazen ekip çalışması, sonuca gitmemizde etkili olur.

stilwater

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yıl başında ardı ardına iki teyzemi kaybettim. Büyük teyzem doksan küsürdu. >annemle epeyce yaş farkı vardı. kaldığı şehre gidip komadayken onu öptüm. Fotograflarını da çektim. ortanca olan da şeker sanırım o da hortumlarla filan hastanede yatıp su diye yalvarark gitti. o hiç gözümden gitmiyor. Annemse o dalyan gibi kadın herşey oldu. osteoporosis, parkinsonizm yani anlarsınız işte. ben de onun gibi mi olacağım korkusuyla bu yaz diyete girdim ve epeyce kilo verdim. daha da vereceğim. Bunları neden anlattım bilmiyorum. Yaşlanmak düşüncesinin hüznü bazen yaşamıma bıçak gibi saplanıyor. Şimdi yaşımı sorsanız otuzumda bile hissetmiyorum oysa. Neyse. selamlar sağolun. ezgi umut

Ezgi Umut 
 30.08.2007 22:41
 

Herkes elbet bir gün yaşlanacak, bu kaçınılmaz. Önemli olan ihtiyarlamamak! Bu da saydığınız maddeleri uygulamaktan geçiyor sanırım. Elinize sağlık! Sevgiyle...

habişş 
 28.06.2007 17:12
Cevap :
istesekde istemesekde zaman geçiyor  28.06.2007 17:34
 

Ağaçtan maksat meyve; İnsan yaşamında da; İlgi, sevgi ve huzur, beslenme ihtiyacı karşılanmış insan. İlk hedeflenen, insanın eğitimi, eğitimli anneler, eğitilmiş çocuklar, eğitimli çocuklar eğitilmiş millet demektir. Sonrasında; Millet ve devlet olabilmenin tüm eksikleri giderilecektir. Aç bir insan; gıdaya, tok bir insan, Çocuksa/ilgiye, Yaşlı ise /huzura ihtiyaç duyacaktır. İnsana yaşaması için yemekte ilgi de gerekmektedir. İnsanı inandıkları ve çıkarları yönlendirir. İyi vasıflı insan olabilmek, eğitim ile yakından ilgilidir. Eğitimin hem maddi hem de manevi boyutu vardır. Batı dünyası araba/ev/bira mı, yoksa çocuk/aile, huzur mu? İkileminde kaybetmektedir. Özeti ile ülkemizde de çocuk için yuva, yaşlı için huzurevi otobanına çıkılmıştır. İnsan, ilgi ve değer bulamadığında kaybetmektedir. Hem gelişmiş, hem de çocuğuna ve yaşlısına sahip çıkabilen bir millet olabiliriz. Sağlıklı olarak yaşayalım, ancak “aile” sıcaklığını ve ilgisini kaybetmeden. Elinize sağlık.

Canmehmet 
 03.06.2007 9:52
Cevap :
yazıyı beğenmenize sevindim sizde güzel yorum yapmıssınız teşekkürler  03.06.2007 10:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 675
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2749
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster