Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
281
 

Yaşlanmayı yavaşlatan Beyinsel faaliyetler keşfedildi mi?

Yaşlanmayı yavaşlatan Beyinsel faaliyetler keşfedildi mi?
 

Yaşlanmayı kim ister?

Bu nasıl soru diyenlere, hayatın gerçeği diyerek cevap vermek varken, ülkemizde ve tüm dünyada bazı bitkisel ilaçlarla bu işe çözüm bulduklarını söyleyenler, hala halkı kandırmaya devam ediyor.

Biliyorsunuz bu konuda; kırışıklık kremleri, botoks ve yaşlılığı önleyen diğer tüm tedavi yöntemleri sırf biraz daha yaşlanmayı geciktirmek için yapılan çalışmaların sonucu. Belki halkı kandırmaya yönelik ürünlerde bunların arasına karışmış olabilir. O zaman da devlet görevlilerinin devreye girmesi gerekiyor. Basına yansıdığı kadarıyla, arada bir Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının bazı gıda takviyelerini yasakladığını ve halka almamaları yönünde uyarılarda bulunduğunu, hatta bu takviyeleri teşhir ettiğini görüyoruz.

Bu tür takviyeler yakında tarihe karışıyor.

Yaşlanmanın sebebi bulunmuş.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Albert Einstein Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneyde beynin belirli hormonları salgılamasını sağlayarak vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatmayı başarmışlar.

Bilim dergisi Nature'de yer verilen araştırmaya göre, beyinde büyüme, üreme ve metabolizmayı düzenleyen 'hipotalamus' adlı bölge vücudun yaşlanmasında rol oynuyormuş.

Her ne kadar beynin yaşlanma sürecini etkilediği bilinse de son araştırma ile bu etki kanıtlanmış oldu.

Araştırma görevlilerinden Moleküler Farmakoliji Profesörü Dongsheng Cai, "Araştırmamız hipotalamus bölgesine etkide bulunarak yaşlanma sürecinin yavaşlatılabileceği yönündeki uluslararası araştırmaları doğruluyor" şeklinde konuşuyor.

Araştırmaya göre, hormonlar tespit edilmiş. Hipotalamustaki NF-kB molekülleri aktive edilip ya da durdurulması ile yaşlanma süreci hızlandırılıp yavaşlatılabiliyomuş.

NF-kB moleküllerindeki değişiklik sinir sistemini oluşturan GnR hormonlarını da düzenliyormuş. Bu etkileşim yaşlılık belirtileri olan kas güçsüzleşmesi, cildin buruşması, kemik erimesi ve hafıza zayıflıklarını tetikliyormuş. Yöntemin insanlar üzerinde denenmeye henüz hazır olmadığını belirten Profesör Dongsheng Cai "Bu yöntem yaşlanmayı geciktirip yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan sorunları yavaşlatabilir. Bu bir çığır açmıştır. Ancak yaşlanma sürecinin tamamen durdurulabileceğini sanmıyorum” diyerek, yaşlanmak istemeyenlere müjdeyi vermiş oldu. 

Cemile Torun, Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizde ne zaman kullanılabilir bu uygulama bilemem ama ben yaşlanmayı geciktirmek yerine kimseye muhtaç olunmayacak kaliteli yaşama katkı sağlayabilecek yöntemler gelişebilmesini dilerim. Saygılarımla selamlar

Cemile Torun 
 09.05.2013 22:42
Cevap :
Merhaba, Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  12.05.2013 14:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3055
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster