Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
972
 

Yaşlılıkta bakım sigortası

Yaşlılıkta bakım sigortası
 

Bugün, Posta gazetesinde çıkan habere göre Yaşlılıkta Bakım Sigortası geliyormuş.

Türkiye'de ortalama ömür 74 yılmış. 2020'lerde 80'lere çıkacakmış.

Oysa hatırlıyorum bizim çocukluğumuzda 60-70 yaşında olanların çoğu ölüyordu. Demek ki ortalama ömür gerçekten de artmış.

Nüfus artarken aile bağları da zayıflayacakmış ve yaşlılara bakılmayacakmış. Bence çok yerinde tespit. Şimdiden bunun emarelerini görüyoruz. İnsanlar eskisi gibi yıllarca bir işyerinde çalışıp emekli olup emekli maaşı ile ev-araba alamıyorlar. Ülkede çalışanların sadece %5'i kamuda çalışıyor, artık herkes özel sektörde çalışmaya başladı ve özel sektörde de uzun yıllar çalışılan firma sayısı çok az. Emekli olmak ise artık yeni nesil için çok zor. Olanların durumu da böyle giderse ileride çok zorlanacak. O nedenle böyle insanları ileride koruyan sistemlerin getirilmesi çok yerinde. Keşke her ilde, ilçede devlet büyük kompleksler içinde yaşlı bakım evleri kursa. Çünkü yaşlı insanların, emeklilerin de sosyal ve psikolojik olarak desteklenmesi, insanlar ile sürekli etkileşimde olmaları gerekiyor. Yaşlı insanların son yıllarını huzur içinde geçirmeleri için sağlıklı bir sistem kurulmasında toplum için büyük faydalar var.

Dün yine haberlerde vardı. İşsizlik sigortasında biriken para 55.9 milyar TL imiş. Dolar olarak, 32 milyar Dolar yapıyor. Eskiden hatırlıyorum, IMF'den 10 milar dolar almak için ne sıkıntılar çekiliyordu. Şimdi ülke kendi iç kaynakları ile milyarlarca dolar para biriktirebiliyor. Bu sistemi ülkenin geleceği için daha da geliştirmekte fayda var. Bakım sigortası için de böyle bir sistem geliştirilmesi harika olacak. Bu sayede ekonomi de büyüyecek, yeni iş kapıları açılacak. Keşke 23 Nisan, 19 mayıs, 1 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi Bayram günleri için de fonlar kurulsa ve ülkede her yıl bu günlerde kalıcı eserler kazandırılsa. Örneğin düşünebiliyor musunuz? Ülke çapında biriktirilen devasa
kaynaklarla her yıl bir ilimizde devasa yatırımlar yapılsa ne kadar güzel olur.

Yeni nesilin artık hem ekonomiyi, hem sosyal sorumluluğu birlikte akılcı bir şekilde düşünmesi lazım. Geleceğe toplum olarak her bakımdan iyi hazırlanmakta, geleceği iyi planlamakta büyük faydalar var. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2305
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster