Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
7618
 

Yatma-uyuma adabı ve duaları...

Biz Müslümanların rehberi olan Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in bir Müslüman’ın 24 saatinde yani gün boyunca nasıl bir hal üzerine olması gerektiğini bizzatihi yaşayarak bizlere çok güzel örnekler bırakmıştır. Bizler bunlara kısaca “Sünnet” diyoruz.

Allah Teala Kur’an-ı Kerim'in de; “Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüz birbiri ardına gelip gidişinde akıl sahiplerine gerçekten ibretler vardır. Onlar ayakta iken de, otururken de, yatarken de Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler” (1) buyurmuştur. Bu Ayet-i Kerimeler biz Müslümanlara, Allah Teala’yı her durum da anmayı emretmektedir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’de hayatının tüm lahzasında Allah Teala’yı anmış ve bizlerin de Allah Teala’yı anmasını öğütlemiş hatta yolda yürürken, evden çıkarken, eve girerken, yerken, içerken, yatıp uyurken, uykudan kalkarken vs... gibi durumlarda yaptığı davranışlar ve dualarla ile hayatımız aydınlatmıştır. Biz ümmetine güzel dua ve zikir örnekleri bırakmıştır.

Bugünkü yazımız da “Yatma-Uyuma Adabı ve Dualarını” incelemeye çalışacağız...

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), Her durum üzerineyken Allah Teala’yı anıp, zikrettiği gibi, uyurken de Allah Teala’yı zikrederdi.
Peygamber Efendimiz (S.A.V.), uykuyu küçük ölüm olarak tanımlamıştır. Buna mukabil, sabah akşam saatlerinde okuduğu dua ve zikirlerin yanında yatağına yattığı ve uykudan uyandığı zamanlarda okuduğu dua ve zikirler vardır. Yatağa giripte uyumadan önce yani küçük ölüme geçmeden önce dua okumanın gerekliliğine işaretle “Bir kimse yatağa yatar da orada Allah’ı zikretmezse, eksik bir iş yapmış olur” buyurmuştur.

Şimdi Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in yatma ve uyuma adabı ve dualarını Hadis-i Şeriflerden inceleyelim.

Hz. Aişe (r.a.)’dan rivayetle; “ Resullullah (s.a.v.) yatağına yatacağı zaman, Kul hüvallâhü ahad, Kul eûzü bi-rabbi’l-felak ve Kul eûzü bi-rabbi’n-nâs surelerini okuyarak ellerine üfler ve onları vücuduna meshederdi” (2) buyurmaktadır.

Berâ İbni Azib (r.a.)’dan rivayetle Peygamber Efendimiz (S.A.V.); “Yatağına yatmak istediğin zaman namaz abdesti gibi abdest al. Sonra sağ yanına yat, sağ elini sağ yanağının altına al ve öyle yat ve şu duayı oku ve bu duanın sözleri uyumadan önce son sözün yap: Allahümme bismike emûtü ve ahyâ: Allah’ım! Senin isminle ölür, Senin isminle dirilirim” (3) buyurmuştur.

Yine başka bir sahabe Huzeyfe (r.a.)’dan rivayetle Peygamber Efendimiz (S.A.V.); “Allahümme bismike emûtü ve ahyâ: Allah’ım! Senin isminle ölür, Senin isminle dirilirim” derdi. Uykudan uyandığında ise: “Elhamdülillâhillezi ahyânâ min ba’di mâ emâtenâ ve ileyhin-nüşûr: Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah’a hamdolsun. Dirilmek sadece O’na mahsustur." Duasını okudrudu” buyurmuştur.

Bir başka Hadis-i Şerifte Yaiş ibni Tıhfe el-Gıgari (r.a.)’dan rivayetle; “Bir ara ben mescitte yüzü koyun yatmıştım. Baktım ki bir adam beni ayağıyla kımıldatıyor ve “Bu, Allah’ın kızgınlığına sebep olan bir yatış tarzıdır” diyor. Bir de ne göreyim, O Resulullah (s.a.v.) değil mi!. Hemen toparlandım. Bana; “Yatacağın zaman kıbleye yüzünü dön sağına yat ve sağ elini sağ yanağının altına al” (4) buyurdu.

Yukarıdaki Hadis-i Şerifler ışığında Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in bizlere yatma ve uyuma adabı ile ilgili nasihatlerini, neler yapmamız gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz ;

1- Namaz abdesti almalıyız yani uyurken abdestli olmalıyız.

2- Her akşam yatmadan önce İhlâs ve Felâk-Nâs Sureleri (Bu surelere; Muavvizeteyn sureleri yani Sığındıran, Koruyan Sureler denilmektedir) okunmalı ve avuç içine üflemeli ve onları baş ile yüzden itibaren bütün vücuda sürmelidir.

3- Uyku için yüzümüz kıbleye doğru, sağ tarafımıza ve sağ elimizi sağ yanağımızın altına alacak şekilde yatmak sünnete uygun bir davranıştır.

4- Uyku küçük ölüm olarak nitelendirildiği için uyumadan önce dua okuyup Allah Teala’ya teslimiyetimizi niyaz etmeliyiz.

5- Uyanınca, ölmeyip yaşadığımız için Allah Teala hamd edip dua etmeliyiz.

Rabbim; hepimize emirleri doğrultusunda ve Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'in Sünneti Seniyyesi üzerine bir yaşam sürmeyi nasip eylesin İnşaallah...

Sağlıcakla Kalınız... Selam ve Dua ile....

DİPNOTLAR
1-Kur’an-ı Kerim, Ali İmran Suresi, Ayet No: 190, 191.
2-Buhari, Fezâilü’l-Kur’an, 14, tıb 39.- Ebu Davud, Edeb 98.-Tirmizi, Davaat 21. Riyazü’s-Salihin, C: 6, s. 325.
3-Buhari, Vudû, 75, Daâvat 6.-Müslim, Zikir 56. Riyazü’s-Salihin, C: 6, s. 327.
4- Ebu Davud, Edeb 95. Tirmizi, Edeb 21. Riyazü’s-Salihin, C: 4, s. 357.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Burada bilenlere hatırlattığın, bilmeyenlere öğretmeye çalıştığın bu bilgiler, hem dini açıdan sünnet, hem de sağlık açısından kabul gören mantıklı bilgiler. Midenin anatomik yapısı, vücudumuzdaki konumu düşünüldüğünde, oldukça boşalmış mide ile, sağa yatmayı doktorlarımız da öneriyorlar. Hazreti Muhammedimiz (SAV) ne yapmışsa güzel yapmıştır, buna sünnet diyoruz, uygulamalar kişinin kendisi için yararlıdır. Ayrıca yatarken dua okumanın insan bedeninde yaptığı gevşemeyi, uykuya dalmada kolaylık yapacağı herkes tarafından kolay tahmin edilir. Peki uygulamada insanoğlu tarafından neden ihmal vardır, Yatarken, sessizce içinden okuyacağı bir duanın kişisinde yapacağı pozitif motivasyon neden göz ardı edilir? Aklı selim sahibi müslim veya gayri müslim her kişinin bu faydalı bilgileri uygulayacaklarını düşünürüm. Ellerine sağlık, İnsanlık adına teşekkürler, esen kal ablacım...Gül Alkan.

Yurdagül Alkan 
 05.02.2010 15:28
Cevap :
Değerli Gül Alkan Abla. Yapmış olduğunuz katkı ve değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Rabbim cümlemizi İman dairesi içinde, Sünnet-i Seniyye üzerine yaşamayı nasip etsin İnşaallah... Sağlıcakla Kalın...  08.02.2010 8:54
 

Merhaba sevgili Yorum dükkanı, çok güzel ve günümüzde herkesin bilmesi gerekli olan bilgilerle ilgili yazınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Selamlar saygılar.

Mustafa Tarkan 1968 
 03.02.2010 14:46
Cevap :
Değerli "Mustafa Tarkan" Bey. Öncelikle hazırlamış olduğum blog hakkındaki, güzel duygu ve düşünceleriniz için teşekkür ederim. Rabbim hepimize iman dairesi içinde bir yaşam sürmeyi nasip etsin İnşaallah... Sağlıcakla Kalınız... Selam ve Dua ile...  03.02.2010 15:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2303
Kayıt tarihi
: 05.04.08
 
 

1972 Eskişehir doğumluyum. Üniversite mezunuyum. Devlet memuruyum. Edirne'de ikamet ediyorum. Duygu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster