Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '08

 
Kategori
Türk Mutfağı
Okunma Sayısı
426
 

YATSILIK

YATSILIK
 

siz de davetlisiniz buyrun


DOĞAL "ERZURUM'A HAS, YATSILIK"

Kelime olarak insanı merakta bırakır. Evet yatsılık insanımızı uzaklara adet geleneklerinin ince el emeği dantel perdeleri aralanıyor, belki de hiç bahsetmediği anılar; perdelerin ışığından cesaretle nefes alacaklar.

Büyük sedirlerin, halı yastıkların kim bilir kimlerin düşünceli bakışlarının gizlendiği nakışlar, kiminin sevdasını paylaştığı kalabalıkta yalnız sıralanan halı yastıkların koynun da; neler gizlidir. Otururken gayri ihtiyari elinizle dokunursunuz bakınız neler geçer anılarınızdan; Kaçan fotoğraf kareleri.Pencerenin perdesini aralayıp, kar yağıyor kardaş rahmettir.Maksat sevgi muhabbettir, oturup sohbetedilir konusu yakacaktan , pahalılıktan.

Esma’nın kızı Ela’nın el emeği, göz nuru çeyizinin güzelliğinden açılır, a dan z ye alınanlar söylenir bilmeyenlerde ufakta olsa şeceresi hakkında bilgi edinirler.Laf lafı açar ama zamanda hafiften geçer insanlar sohbet ederken , acıkırlar akşamdır çok yenmez denilir hafif şeyler ikram edilir.Kapılar gıcır sesleriyle açılırlar o ne sinide yatsılıklar, cevizler, açmalar, siyah üzümler , badem fıstık , fındık, pestil , kuru alma (gag) ‘"pestil yaprağı içine cevizle üzüm konur bükülür , dürüm yapılır, büyüklere ikram edilir. Çocuklar genelde kendileri yerler, o da ne fikriye nine koca tabak kucağında, didilmiş çivil peynire nane ekmiş elinde bükerek yiyor. Darb_ı mesel anlatımında birbirleriyle yarışırlar.

Adamın birisi böylesi bir toplantının sonuna yetişir, sağa sola bakar yiyecek kalmamıştır eğilir, ev sahibine zarifçe sorar;

Kardaş sizin burada yatsılık töre midir?

-Adam töredir de olmaya göredir! der. Hemen her şey her zaman olmayabilir. Sabır insanımızın en yüce korunma zırhıdır. Sabırlı olmak; netice için çetin de olsa yürünmekte mutlak olandır. Gag dediğimiz elmanın kabuğunun , soyularak dilimlenmiş halinin kurusudur. Çatısız evlerin damlarının üstünde nice sevgilerle yoğrulmuş emek ürünüdür kağıt gibi beyaz çarşaflarda kurutulur, bu uzun yoldan sonra, yatsılığın sinisinde yerini alır. Tadı mayhoştur. Gülmenin, konuşmanın, dinlemenin, paylaşmanın, geçmişten bir iki sözle uzanıldığı çeşni anılarına karışıp anıldığı yatsılıklar hayatımızın güzel anılarının büyük küçük insanımızın huzurlu çocukların, neşeli iniş çıkışlarla dolu sedaları, ertesi akşama katlanan defter sayfaları sanırsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 964
Kayıt tarihi
: 13.02.08
 
 

Kısaca öğretmen ve öğretenim. Yaşamayı yaşarken öğrenmeyi ilke edinmenin dustur olduğuna inananla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster