Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1171
 

Yavru kuzuyu yiyen insan vahşi olmuyor da yavru ceylanı yiyen aslan neden vahşi oluyor?

Yavru kuzuyu yiyen insan vahşi olmuyor da yavru ceylanı yiyen aslan neden vahşi oluyor?
 

Hayvanların da bizim gibi yaşama hakkı olan canlılar olduğunu, kesilip yenilmemesi gerektiğini düşünen insanların sayısı az değil. Hayvan severleri ve vejetaryenleri da sayarsak dünyada %90’a %10 gibi bir oran ortaya çıkabilir.%10 azımsanmamalı; dünyada 700 milyon kişi yapar.

Bu durumda bu kadar insanın görüşünün dikkate alınması gerekir diye düşünüyorum. Hayvanlara iyi davranılması, işkence edilmemesi, ilgi ve sevgi gösterilmesi gibi konular var ama bizim asıl derdimiz hayvanlar kesilip yenilmeli mi, yenilmemeli mi? Valla başkasını bilmem ama ben etini yediğim bir kuzuyu sevemem. Sahtekârlığın bu kadarı da olmaz.

Hayvanların kesilip etlerinin yenilip yenilmeyeceği konusunda bilim karar versin. Tabii ki bu hayali bir şey. Din söylemiş zaten: “Hayvanlar bizim ihtiyacımızı karşılamak için yaratılmışlardır” Fakat işte çayırda yaşama hevesi ile hoplayıp zıplayan minicik tatlı kuzunun kesilip yenmesini insanın aklı mantığı almıyor. Din de haklı; gözünüzü kurban edilen birkaç hayvana dikiyorsunuz, kasapları görmüyorsunuz, diyor.

Gözümüzü birkaç kurbana dikmiyoruz, kurban ayeti hayvanları kesip yemenin önünü açtı; ama belki sadece içlerinden bir kaçını kurban edebilirsiniz demek isteniyordu. Biliyorum, bu tartışma havanda su dövmek; ne yapsak ne etsek bu konuda genel bir bilinç oluşturamayacağız.

Kişileri tek tek ikna etmek lazım. Et yemediğimiz zaman protein ihtiyacını karşılayamayacağımız söyleniyor ama bu et tüccarlarının oyunu olabilir. Kaldı ki vejetaryenler et yemeden yaşıyorlar. Et lezzetli bir tat, bu nedenle bırakmak ya da vazgeçmek zor. Ama bu da sonuçta bir alışkanlık ve alışkanlıklar terk edilebilinir.

Gerçekten bazı doğruları insanlığa kabul ettirmemiz zor; ama kendimize kabul ettirebiliriz. Yani aslında belki hayvanlar da bizim gibiler ve biz onları öldürüyoruz ya da etlerini yiyerek öldürenlere ortak oluyoruz. Bizi yanıltan hayvanların dünyada milyarlarca olması, yani kolay ve çok ürüyor görünmekleri; onları kesip yemezsek popülâsyonlarındaki artışla başa çıkamayacağımızı sanmamız. Oysa doğum kontrol hapı kullanmasak biz de beşer onar doğururuz.

Hayvan eti yemekte ısrarlı bir ukala tayfa da “Bitkiler de canlı, madem öyle onları da yemeyelim de açlıktan mı ölelim?” diyerek eti yok, kanı yok otla kuzuyu bir tutuyorlar.

Adam açmış belgesel seyrediyor, ben de onu seyrediyorum. Televizyonun karşısındaki insan denen medeni görünümlü canlı önündeki buharı çıkan kuzu pirzolasını çatalı ile koparıp koparıp yiyor. Ekranda ise bir aslan yakaladığı ceylanı yiyor. Bu kişi vahşi hayvan belgeseli izleyen bir beyefendi. Oysa aslında iki vahşi hayvan karşı karşıya.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

son seneler piyasadaki etleri alıpta yerken ağızda bıraktığı o iğrenç tat ve lezzetsizlik, saman gibi oluşu etlerden uzak durmamı sağlıyor bu yüzden yazınızı okuyuncada sevindim sanki :) selam ve sevgiler

Tülay EKER 
 06.08.2013 13:53
Cevap :
Sen güzel yorumlar yapıyorsun da ben sana güzel cevaplar veremiyorum.  07.08.2013 6:38
 

Doğru söze ne denir:)) Allahtan kuzu filan yemiyorum artık. Ayda bir kez yağsız dana eti; ama diğer günler balık, tavuk! Bilmem ki bu da vahşi yapıyor mu beni:)

Ata Kemal Şahin 
 05.08.2013 10:16
Cevap :
Siz romantik insansınız,hayvanlara kıyamazsınız.  06.08.2013 8:18
 

Kıymetli korksuz Kerim : Dün bir yazınıza yorum yazarken dedim ki benim aklımı çalıyor götürüp yazı yapıyorsunuz. Civan yaşımdan beri kuzulara ve balıklara hep üzülmüşüm. Hele o havuzlarda henüz büyümemiş iç organları gelişmemiş balıkların canlı,canlı fırına,tavaya atılması.Henüz ana sütünü tam emmemiş kuzunun kesilmesi insanın tüylerini diken,diken ediyor.Yine duygusal yönlerimi yerle bir eden bir yazı yazdınız.Elbette selam ve saygıyı hak ettiniz.

Mehmet Burakgazi 
 05.08.2013 10:08
Cevap :
Bugünlerde beni çok düşünüyormuşsun. Kuşlar söyledi.Sağ olasın.  06.08.2013 7:49
 

aynen vahsi kapitalizm gibi !!!

Newyorker 
 05.08.2013 9:46
Cevap :
Teşekkür ederim,Amerika'ya selamlar.  06.08.2013 6:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5766
Toplam yorum
: 14530
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster