Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
652
 

Yavru Vatan Kıbrıs ve Cyprus

Yavru Vatan Kıbrıs ve Cyprus
 

Kanlı Noel


Yıllarca  yavru vatan diye anlatılan Kıbrıs' a vize işlerim dolayısla gitmek durumunda kaldım. Bu durum benim yavru vatan  değil küçük İngiltere' ye gitmişim gibi hissetmeme sebep oldu. Tatil veya kumar için gitseydim bu izlenime kapılmayabilirdim. İstanbul' daki  Birleşik Krallık vize başvurları bayram sebebiyle yoğundu.Kıbrıs' a giderek işlemleri daha çabuk sonuçlandırmıştım.

Konsolosluk  Lefkoşa' da olduğu için öğrenci bir arkadaşımın yanına geçtim. Mercedes taksiler havalimanında yolcuları karşılayor. İstanbul' dan gelenler için anormal olan bu durum yakıtın ucuz olduğu veya verginin düşük olduğu ülkelerde çok normal. Lefkoşe' ye girdiğimde Beş Parmak Dağ' ındaki KKTC bayrağı tüylerimi tiken tiken etti. Ama mercedes taksi ve tersten akan yol Türkiye' deymişim hissi vermedi. Karşıdan karşıya geçerken ezilme tehlikesi yaşadım. Eve geldiğimdeyse prizle ilgili sorun yaşadım. Çünkü İngiliz tipi 3' lü priz kullanıyorlar. Prizlerin yanında açma kapama düğmesi var. Ancak İngiltere' de yaşadıktan sonra bunlara alışabildim.
 
İngilizce'de ise "Nicosia" olarak bilinen  Lefkoşa denizden uzak bir konumdadır. Osmanlı dönemine ait Büyük Han, hemen yanındaki Selimiye Cami’si olarak da bilinen St. Sophia Katedrali, St. Nicholas Kilisesi, Derviş Paşa Konağı, Etnografya Müzesi ve  Girne Kapısı görülmesi gereken yerler içierisidendir. Hikayesi en çok etkileyen ise Barbarlık Müzesi' dir. Maalesef buraya uğrayamadım. Fakat  Rumların 21 Aralık 1963’teki katliamlarını anlatan nesneler var. Türk Kuvvetleri Alay doktoru Elazığlı Binbaşı Nihat İlhan’ın yaşadıkları gerçekten içler açısı. Hangi ırktan veya dinden olursa olsun olanları duymak dahi insanı insanlığından utandırıyor. Olaylar esnasında doktorun evini de basan Rumlar çocuklarını ve karısını küvetin içerisinde 33 el kurşun atarak taramış. Mermi izleri hala duvardadır. 21 Aralık 1963' te Kıbrıslı Türkeler' e karşı başlatılan bu saldıralar tarihte "Kanlı Noel"  olarak anılır.
 
Lefkoşa' dan sonra Gazimağusa'(Famagusta) ya uğrama imkanım oldu. Lala Mustafa Paşa Camii (eski katedral) kentin en önemli eseridir. Hala klise görünümünü koruyan bu yerin şu anda cami olması beni çok etkiledi. Örneğin Ayasofya' ya dışarından baktığınızda camiye benzer. Burasıysa hala katedral görünümündedir. Araçla gezi yapmadığım için Salamis antik kentini gezme imkanım olmadı. Plajlarıyla ünlü şehir bir liman kentidir. Kıyıda Othello kulesi yer alır. Kule 14.yy'da Luzinyanlar tarafından inşa edilmiştir. Kale daha sonra Venedikliler tarafından da kullanılmıştır. Shakespeare'in ünlü tragedyasının bir kısmının  Kıbrıs' ta geçmesinden dolayı, tragedyanın kahramanı Othello' nun isminin kaleye bugünkü ismini verdiği düşünülür. Bir de yazarımız Namık Kemal' le alakalı da bir hikaye var. Magusa'da Namik Kemal meydanı ve adıyla anılan zindan ve müze yer alır. Namik Kemal Vatan Yahut Silistre' yi yazdiktan sonra Kıbrıs Magusa' ya sürülmüştür. Günlerini geçirdiği  yerler şimdi ismiyle anılır.
 
Kuzey Kıbrıs' ta Girne' yi ayrı bir yerde tutmak gerekir. Daha güzel bir havada tekrardan görmek istediğim bir yer. Kıyıya yakın yerde bir akşam yemeği bile büyük keyif. Manzara çok hoş. Girne kalesi ve yatlar manzarayı oluşturur. Kalenin içinde Girne Batığı' nığı da görmelisiniz. Çok iyi bir şekilde korunmuş gemi buluntusu yer alır. Gece hayatıyla da meşhur Girne Kıbrıs' ın gözbebeğidir.
 
Vizemi aldıktan sonra Türkiye' ye geri döndüm. Kumarhanaler, plajlar, ucuzluğu sebebiyle su yerine rakı içen öğrenciler, İngilzler ve tabiki Rauf Denktaş Kıbrıs' ın bir parçası olarak beynime kazındı. Yunan-Türk ve İngiliz mutlu bir şekilde yaşıyor. Ama Yunanistan ve Türkiye sahiplenerek gerginliğe sebep oluyor. En doğrukarar için en başta Kıbrıs halkının fikrini almak gerekir.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1227
Kayıt tarihi
: 14.11.11
 
 

30 ülke ve yüzlerce şehir gezisi için tatiliyet İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Tarih bölümü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster