Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
131051
 

Yavuz Sultan Selim' in İran Şahı’ na verdiği büyük ders

Yavuz Sultan Selim' in İran Şahı’ na verdiği büyük ders
 

Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Beyazıdın oğlu Yavuz Sultan Selim 10 Ekim 1470 tarihinde Amasya’da doğmuştur. Kanuni Sultan Süleyman’ın babası olan Yavuz Sultan Selim kulağında küpe taktığı idda edilmekte olup, bunu İslami bir gönderme ile ilgili olarak taktığı söylenirmiş, Kölelerin taktığı küpeden takarak Allahın kölesi kulu olduğunu ifade etmek için küpe takarmış.

İşte Yavus Sultan Selim Han döneminde, İran Hükümdarı Şah İsmail(daha sonra 23Agustos 1514 de Çıldıran’da bozguna uğratıyor.) kıymetli mücevher ile dolu bir hediye sandığı gönderiyor. Hünkara...

Sandık açılır. Çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas kadife kumaşlar çıkar.

Fakat sandık açılır açılmaz, etrafa pek fena bir koku yayılır. Önce hiç kimse bir anlam veremez, nadide mücevherlerle dolu sandıktaki bu fena kokuya..Sonra mesele anlaşılır.

Sandığın dibine insan dışkısı doldurulmu. Yani Şah İsmail aklı sıra Cihan Padişahına hakaret ediyor.

Cihan padişahı Yavuz Sulatan Selim emir verir”Herkes düşünsün, bu edepsizliğe, Osmanlı’nın şanına yakışır bir şekilde mukabelede bulunmalıyız” der.

Ve çözümü yine kendisi bulur..

Aynı şekilde değerli müchevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatır.Sandığın içine, o zamanın en nefis gül kokululokumlarından hzırlanmış bir kutu yerleştirilir. Kutunun altınada bir satırlık yazıdan ibaret bir not iliştirilir.

Hediye sandığı, itina ile süslendikten sonraŞah İsmail’e gönderilir.Sandık Şahın huzuruna çıkarılır.Sandık açılır açılmaz, etrafa mis gibi gül kokusu yayılır.Mücevher v.s gibi hediyeler takdim edildikten sonra, Osmanlı Elçisi Şahın tedirgin olmaması için, önce kendisi tatmak kaydıyla, büyük bir saygı ve nezaketle, Şah İsmail’e lokumdan ikram eder. Daha sonra görevliler, huzurda bulunanlara teker teker lokumu ikram etmeye başlarlar.

Şah bütün bu olup bitenden bir anlam veremez. Osmanlı Elçisi Şahın şaşkınlığını gidermek için lokum kutusunun altına iliştirilmiş mütevazi notu uzatır.

Pusulayı okuyan Şah’un yüzünde, bu sefer, şaşkınlığın yerini büyük bir utanç ifadesi alır;

“İSMAİL,

HERKES YEDİĞİNDEN İKRAM EDER”

METİN ÜSKES bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herkes kendi hikayesni yazar, kahramanini da kendisi yapar. Sevdigini yüceltir. Sevmedigini asaglara iter. Bir de Sah Ismail ile Yavuz Selim'in Satranc hikayesi vardir. Hikayeye göre Yavuz Sultan Selim 1200 kilometre yola tedbili kiyafet gidip Iran'da günlerce kalip satranctaki ustaligini sergileyip en sonunda Sah Ismail ile de oynar. Hikaye bu tabii, isteyen inanir da hic kimse su soruyu sormaz : Koskoca Devlet-I Ali'nin sehzadesi, Osmanli'nin bekasini koruyacak, devam ettirecek kisi saraydan ayrilsin, günlerce kimse bunun farkina varmasin ve bu sorumsuzluga Sultan İkinci Bayezid hic bir sey demesin. Kimse de cezalandirilmasin. Ve böyle bir devlet anlayisiyla koskoca bir imparatorluk yönetilsin? dedim ya, hikaye iste. Ama bütün bu hikayelerin icinde kimse sunu sorglamaz : Türklügn ve Islam'in büyük temsilcisi Yavuz Sultan Selim Han saglik üzerine, ask üzerine farsca siirler yazmis, Türklügün ve Islamiyet'in azili düsmani olarak tanitlan Sah Ismail tasavvuf üzerine Türkce siir yazmis?

ali fuzuli 
 30.07.2013 8:56
 

yarumlarımız neden yayımlanmıyor acaba???

nezahat holat 
 24.10.2007 0:13
Cevap :
Sayın Nezahat hanım, yorumlarınıza cevap vermeme gibi bir durum söz konusu olamaz. Ama daha yeni şimdi baktığım için hemen cevapladım..Çünkü ne olursa olsun, yoruma ceva pvermek zorundayım.Aksi düşünülemez. hertürlü yoruma açık olamak gerek ve kendimizi ona göre geliştirmeliyiz, diye düşünüyorum..saygılarımla..  24.10.2007 11:14
 

arkadaşlar ben bu hikayenın doğruluğuna inanmıyorum .şah ismail münzevi bir yaşamın temsılcılerinden biri ve şiirleri hep hak sevgisi üzerine olan şair ruhlu bir insanın böyle saçma bir davranışı sergileyeceğini düşünüp bu hikayeyi yazanları çok geniş ve düşüncesiz buluyorum.ayrıca şah ismail osmanlıya düşmanca davranmamış bilakis beyazıta baba diye hitap ediyormuş.işler yavuz sultan selım başa geçince değişmiştir. doğuda güçlü bir sefavi devletının varlığı osmanlı devletınin varlığı için bir sorun olarak görülmüş ve ortadan kaldırılmasına karar verılmıştır.MEZHEPLER TARİHİ VE ŞAH İSMAİL adlı kitabı okuyabilirsiniz .birini yüceltirken diğerini çamura batırmak doğru değil.

nezahat holat 
 24.10.2007 0:08
Cevap :
Sayın Nezahat hanım, haklı olabilirsiniz, ama ben bunu tarihi belgelerle ispat etmem mümkün değil, hem ben tarihçi de değilim. Bana gelen yazılı bir metinden, anlatılan öyküden esinlendim..Tabi burdaki amacım sizin dediğiniz gibi, birini yerip diğerini övmek asla değil, kıssadan hisse,l geçmişteki hükümdarların,liderlerin örnek teşkil edecek, günümüz insanlarına vereceği yapıcı üğütleri aktarmak adına yazdım. Ama burda sadece bu oalyın ana temasını işlem adına yazdım. Yoks Şah İsmail'i yermek, kötülemek,karalamak asla böyle birşey söz konusu olamaz, ama ilk fırsatta söylediğiniz kitabı okumak istiyorum. Okumak, bilgiyi paylaşmak ve paylaştıkca değerlenen bilgiler sunmak gerekir.Yorumunuz için çok teşekkür ederim.Kendinize iyi bakın saygılarımla..  24.10.2007 11:11
 

Çok beğendim öyküyü. Bunu kullanırız artık bizde. Bu arada bizden sonraki nesillere böyle anlamlı öyküler bırakabiliyormuyuz bizler de acaba diye düşünüyorum. Bu blog kalırsa o zamana buradan çıkar değilmi biraz bir şeyler:)) Sevgiler

Haşim Arıkan 
 31.05.2007 12:14
Cevap :
Amaç zaten diğer nesillere güzel şeyler bırakmak veya vesile olmak değilmi, gelecek genç ve saplıklı nesillerde..sevgiler..  06.06.2007 22:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6294
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster