Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
280
 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü
 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü


Bundan 3 yıl önce temeli atılan dünyanın en geniş, en yüksek  köprüsü 9. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in ismini alarak Türkiye'de İstanbul'da  inşa edildi. Bu muazzam inşaat eserinin bir özelliği de üzerinden hızlı tren geçecek olması. 

Bir yerlerde havai fişek atılıyor, bir tarafta silah mermileri,

Bir tarafta "bugün ne giysem" sorunsalı, bir diğer tarafta "bugünün sonunu görebilecek miyim?" endişesi,

Birilerinin tek derdi selülitleri iken, diğerinin derdi çok daha yaşamsal, hayati derecede önemli olabilyor. Ya da yaşadığı acısı kederi büyük olabiliyor..

Tüm hamileler düşünceli ve de evhamlıdır ama bir de eşi polis ya da asker olan hamileleri düşünün. TSK'nın son reklamlarındaki o çok duygusal kareleri izlerken göz yaşı dökmemek elde değil.

Örnekleri çoğaltmak mümkün güzel ülkemde, coğrafya kaderindir derler ya bizim ülkemizde doğusundan batısına, kuzeyden güneye, güneydoğuya hep farklı hikayeler var. Bölgeleri geçtim, aynı şehirde bile bambaşka hayatlar ve hikayeler yaşanıyor.

Ama nerede olursak olalım, ne yaparsak yapalım 15 Temmuz'dan sonra farkında olsak da olmasak de hepimizin hayatı değişti aslında. 

Korkuydu yaşadığımız, en ağırından. 

O gece bomba düştü sandığım anlarda aklımdan geçenler, daha sonra kiminle konuştuysam benzerdi. Pek çoğumuz o gece herşeyin bittiğini düşündük.

Savaş çıkmıştı, Suriye'liler gibi ülkemizden kaçmak zorunda kalacaktık, (ülkemize gelen Suriye'liler için söylediğim, düşündüğüm her türlü yargılama sözü için derin pişmanlık hisettim)  sokağa çıkamayacak, aç kalacak, canımızı ve de çocuğumuzun canını koruyamayacaktık. Ertesi sabah tehlike geçti  dendiğinde koca bir oh çektim şükrettim ama görüntüler, gelen haberler, selalar.. Olaylar sırasında hayatını kaybedenler. Çok zor şeyler yaşadık, biz sadece seyirciyken omuz omuza, namluya tanka tüfeğe karşı duran insanları televizyonlardan izledik.

Üzerinden günler geçti, ortalık yatıştı dedik, günlük hayatlarımıza odaklandık. Ama fısıtlı gazetesi, komplo senaryoları durmadı. İç savaş çıkacak dendi, daha kötü olacak iyiye gitmez dendi.

15 Ağustos'ta bir yere çıkmayın, denizde olmayın dendi! Astrologlar bile taktik veriyorlardı artık, o gün tekne gezisine davetliydik, tereddütle gitmedim desem yalan olur. O gün çok şükür hiçbirşey olmadı. Ama her zamanki gibi yine korkusu endişesi yetti.

Günlük sohnetlerde konu hep aynı yere geliyor, 15 Temmuz gecesi ne yaptınız, neredeydiniz deniyor. Tıpkı 17 Ağustos depremi gibi bir etki yarattı o günkü yaşadıklarımız. Deprem yaşadık, her anlamda, artçıları da devletin içine sızmış, ihanet eden, vatan haini her bir kişi ve kurumları öğrendiğimizde oldu. Tıpkı büyük depremin ardından yıkılmasada çatlak olan pek çok bina gibi, bizlerin de ruhunda derin çatlaklar oluştu.

Yarınından endişe eden insanların düşüncesinde buralardan gitmek var. Maalesef kimle konuşsam "imkanım olsa giderim", "buralarda yaşanmaz burası daha iyiye gitmez, daha kötüye gider" şeklinde. 

Çok üzülüyorum, ülkesini milletini çok seven biri olarak. Yaşam sevincimi kaybetmek istemiyorum, yılmak, vazgeçmek istemiyorum...

Atalarımız neler gördü geçirdi de yurdunu terk etmedi. Cem Hakko'nun Çengelköy esnafına teşekkür mahiyetinde lokum yolladığı haberini okumuşsunuzdur belki. Cem Hakko bile onca maddi imkanına, çevresine rağmen şöyle demiş "Gidecek başka yerimiz yok, yatırımlara çalışmaya devam"  

Ben pek çok kişinin aksine, yaşadığımız zorlu günlerin sonunda milletçe aydınlığa kavuşacağımıza, her şerde bir hayır olduğuna inanmak istiyorum. Darbe ne kadar korkunç da olsa, ardından ülkemizin geleceği adına büyük bir temizliğe sebep oldu. Meğer patlamaya hazır bomba ile yaşıyormuşuz. Elimizi kolumuzu nereye çevirsek tehdit varmış..

Bu hale nasıl geldik bu konu başlı başına tartışma konusu. Hayıflanmaktan ziyade, kaçmaktan ziyade kalıp daha çok çalışmalı, birbirimize destek olmalı ve de mücadeleye devam etmeliyiz diye düşünüyorum. 

Haberleri ne zaman açsak hala bir "son dakika" haberi var. Korkmamak endişe duymamak da elde değil, ben bu satırları yazarken CHP Lideri'nin konvoyuna Artvin'de PKK tarafından suikast hareketi gerçekleştirildi. Kurtulamadık şu PKK'dan.

Bir diğer gündem maddesi de Suriye sınırındaki Operasyon. Allah askerimizin yanında olsun.

Hemen ardından dünyanın en geniş köprüsünün yani 3. köprümüz olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açıldığı haberi var. Hayırlı uğurlu olsun.

Böyle bir gündemimiz var işte bizim.

Ülkemizin üzerinde dolaşan kara bulutların bir an önce son bulmasını yürekten diliyorum. Cennet ülkemizde huzurla yaşamayı, adil, demokratik ve de gelişmiş bir Türkiye'de yaşamayı hak ediyoruz hepimiz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Herşey daha iyiye gidecek değil mi?

Çeşitli konu başlıklarında yazdığım yazılarımın tamamına http://thegoodwish.blogspot.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2030
Kayıt tarihi
: 16.03.16
 
 

Yaşam Koçu - www.dileklerineulas.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster