Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
14584
 

Yavuz Sultan Selim niye Alevileri katletti?

Yavuz Sultan Selim niye Alevileri katletti?
 

Tarih bilgilerim pek azdır. Doğrusu pek de ilgi duymadım öğrencilik yıllarımda. Nedeni, belki de ilkokul öğretmenimin "Çocuklar; Osmanlı İmparatorluğu, nerede-kim tarafından-ne zaman kurulduğunu bilin yeterlidir" söylemiyle başlamıştır.

Tarih bilmek, elbette insan yaşamında önemli yeri vardır. Geçmiş ile güncel yaşamımızı sentezleyip, geleceğe dair ışık tutmasına yardımcı olduğu bir gerçektir.

Kuzenim Gazeteci yazar Sebahattin Önkibar, Osmanlı tarihi ve dünya tarihini iyi bilenlerden, aynı zamanda siyasetin nabzını iyi tutanlardandır. Çok kitap okuduğunu biliyorum. Evinin bir odasında  kütüphane dolusu yığın halde kitapların mevcudunu biliyorum.

Her Cumartesi akşamı saat: 21.oo'de ulusal tv'de program yapıyor. Öncelikle herkesin izlemesini tavsiye ediyorum, zira hiç bir tv kanalında konuşulamayan, tartışılamayan konuları bulacaksınız.

Dün akşam, Alevi yurttaşlarımızla ilgili konuşmasında, bir Osmanlı hayranı olarak Yavuz Sultan Selim'in 40.000 Alevi'yi katlettiğini söyleyincede dondum kaldım. Tarihi de günümüz siyasetini de objektif değerlendiren ender gazetecilerden biri dir Sebahattin Önkibar.

İnternette inceledim, baktım. Özbeöz Türkmen olan Alevi ve Bektaşileri Sultan Selim tarafından nasıl katledildiklerini okudukça dehşet içinde kaldım. Ayrıca Selim'in taht'a geçme uğruna babasını ve kardeşlerini ortadan kaldırmasını okudukça kanım dondu. (Merak edenler için: Google'ye: "Yavuz niye Alevileri katletti?" yazsınlar, detaylarını bulurlar)

Ben bir Sunni'yim, dolayısıyla kuzenim de öyle.

Alevi yurttaşlarımızı gözlemliyorum, hepsinde insan sevgisinin öne çıktığını görüyorum. Bir çok tanıdığım var. Onlarla konuştuğumda kendimi rahat hissediyorum. Alevi türkülerini dinlediğimde daha bi kendimi bulduğumu hissediyorum. İnsan işleniyor türkülerinde. Atatürk'e bağlılıklarını, Cem evlerinde ve çoğu evlerinde Atatürk ve Bektaşı resimlerini yanyana süsleyerek gösterdiklerini biliyorum.

Tarihte yaşananlar, tarihte kalmıştır. Yaşananları günümüze taşıyıp ülke bütünlüğümüzü bozmaya çalışan iç ve dış argumanlar hiç bir zaman başarıya ulaşamayacaklardır.

Bir dönem Sunni-Alevi ayrıştırma senaryoları uygulanmak istendi, ancak Alevi yurttaşlarımız devlete bağlılıklarını göstererek oynanmak istenen oyuna yenik düşmediler. Biz sunni yurttaşlar olarak da Alevi kökenli yurttaşlarımızı her zaman kardeş bildik zaten. Aynı şekilde Kürt, Laz, Çerkeş, Gürcü, Roman vb. kökenli yurttaşlarımızla da kardeşlariz..

Biz-Siz değil, "Hepimiz" diye söze başlamak en güzeli.

Ben, bukadar çeşitli kültürlerle iç içe yaşamaktan çok mutluyum.

Ülkemin her neresine gittiğimde ayrı türkü, ayrı folklor, ayrı geleneksel giysilerle karşılaştığımda daha da bir Türk olduğumu hissediyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bize düşen tarihi kurcalamak değil olduğu gibi kucaklamaktır geleceği kurtaracak olanda budur. selamlarımla

mehmet ali şirin 
 22.11.2011 10:39
Cevap :
Çok doğru söylüyosunuz, katılıyorum size ama tahta geçmek için babasını ve kardeşlerini öldürebilen birini nasıl kucaklarım..Geçmişler sorgulandıkça, yüzleşildikçe toplum daha da aydınlığa doğru yol alır diye düşünüyorum..Yorumunuz için teşekkür ederim m.ali bey..selamlar..sevgiler  22.11.2011 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1715
Toplam yorum
: 1066
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 533
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster