Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
214
 

Yaz biterken İznik'ten kısa kısa

Yaz biterken İznik'ten kısa kısa
 

Tarihi 4.Murat Hamamı’nın restorasyonu tamamlanmak üzere. Geçtiğimiz hafta bu inanılmaz güzellikteki eseri gezerken bir kez daha büyülendim. Başta sayın kaymakamımız Hüseyin AVCI olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Dileğim ilçemizde bulunan sayısız tarihi eserin ayni güzellikle ilçemize kazandırılması ve bu özverili çalışmanın diğer yöneticilerimiz için de örnek teşkil etmesi.

Bu arada sayın kaymakamımızın şahsı ile ilgili yapılan tenkitlere ne kadar üzüldüğünü biliyorum, ancak eserleri ortaya çıkarken ne kadar büyük keyif aldığını, ne kadar heyecan duyduğunu hissediyor, bu keyif ve heyecanın onun bu üzüntüsünü bir nebze olsun hafiflettiğini ve daha büyük bir şevk ile çalışmalarına devam ettiğini de görebiliyorum.

Bu yaz sünnet cemiyetlerine damgasını sayın Belediye Başkanımızın biricik oğlunun sünnet cemiyeti vurdu. Kendisini ve ailesini kutlarız. Cemiyet büyük bir coşku ve yoğun bir katılımla yapıldı. Konuklar takı yarışında idi. Ancak sayın belediye başkanımız bu cemiyeti başında bulunduğu kurumun düzenlediği sünnet şöleni kapsamında düşünse çok daha şık olmaz mıydı diye de düşünmeden edemiyorum.

Yeni yapılan ve nedense bir türlü tamamlanamayan sözde çevre yolunun açık olan kısmının, ana yollara birleştiği kavşaklarda her gün bir veya iki kazanın olduğuna şahit oluyoruz. Allaha şükür bugüne kadar ölümlü bir kaza olamadı. Ancak bu kavşakların çok büyük bir tehlike yarattığı çok açık. Yetkililer tedbir almak için daha ne bekliyor bunu anlamakta güçlük çekiyorum açıkçası.

Sahi bu sözde çevre yolu neden hala tamamlanmadı acaba? Özellikle sanayi bölgesinde bulunanlar büyük sıkıntı içinde, yazın çekilen toz çilesi önümüzdeki dönem yerini çamura bırakacak. Yerel yönetim ise icraatlarının başında bu sözde çevre yolunu saymaya devam etmekte. Sayın kaymakamımız bu konudaki küskünlüğünü bir yana bırakarak bu konuya da bir el atıverse diyorum.

İlçemiz nihayet modern bir turizm bürosuna kavuştu, medeni bir ofis ve pırıl pırıl iki gencimiz görev başında , gittim gördüm büyük bir keyifle hizmet veriyorlar. Gerçekleştirenlere teşekkürler, istenilince oluyormuş demek ki. Temennim bu hizmetin kesintisiz verilmesi. Sezon bitti bu arkadaşlardan başka yerlerde faydalanalım düşüncesinde olunmaması.

Göl akşamları adı verilen şenlikler bu yazda devam etti. Düzenlenen şenlikler ile ilgi olarak süren, gerek organizasyon, gerek katılımcı sanatçılar gerekse yapılan harcamaların miktarı ve kaynağı ile ilgili tartışmalar bu şenliklerin tekrarı ile ilgili yeniden ciddi bir değerlendirme yapılmasının gerekliliğini ortaya koymakta.

Bir eğitim dönemi daha başladı veya başlamak üzere. Tüm öğrencilerimize başarılar. İlçemiz de yakında yüzlerce öğrenciyi ağırlayacak. Bir girişimcimiz onlar için güzel bir yurt hazırlamış, kendilerini gönülden kutluyorum. Dileğim benzeri tesislerin hızla çoğalması. Gelecek gençlerimize geleneksel konukseverliğimizi göstereceğimizden eminim, unutmayalım ki yüzlerce İznikli gençte başka il ve ilçelerde eğitim görüyor.

Sona eren yaz sezonuna damgasını vurmasını beklediğim girişim yeni açılan Safira oteldi. Ancak bu güzel tesis işletme açısından maalesef bunu gerçekleştiremedi. Çeşitli vesileler ile birkaç kez bulunduğum tesis, yönetim, servis kalitesi ve hizmet anlayışı açısından sınıfta kaldı. Umudum tesis sahiplerinin gerekli özeleştiriyi yaparak daha profesyonel bir yönetim anlayışına kavuşmalarında.

Sezon bitti ancak Kılıçaslan Caddesi ile ilgili trafik sorunu halen çözümlenmedi. Mevcut uygulamadan memnun olan bir kişi dahi yok. Konu ile ilgili karar vermenin neden bu kadar zor olduğu anlamak mümkün değil. Korkarım sezon nasıl olsa bitti bu konuyu seneye düşünürüz diyerek sorun yine ortada bırakılacak.

Kasabamızın üç ana girişinin de durumu içler acısı. Gelişi güzel dikilen tabelalar, açılan düzensiz işyerleri, tamirhaneler, sandık atölyeleri, kum depoları, bakımsız trafo binaları tam bir çirkinlik abidesi.Konu ile ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması, tedbirlerin alınması o kadar zor olmasa gerek

Biraz akıl, biraz cesaret yeterli.

Sağlıkla kalın
Soner İLHAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 09.09.07
 
 

1950 Bursa doğumluyum. Emekliyim. Danışmanlık yapıyor, İznik Doğuş Gazetesi’nde haftalık yazılar yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster