Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
214
 

Yaz Kuran Kursları

Mustafa ACER

10 Haziran 2012

Bu haftaki 8 Haziran Cuma hutbesinde; bütün camilerde imamların “yaz kuran kursu” adı altında Arapça öğreteceği ilan edildi. Kurs kayıtlarının başladığı ve kursların 18 Haziranda başlayacağı duyuruldu. Kursa katılım için yaş sınırı olmadığı, 6 yaşından sonraki herkesin kurslara katılabileceği bildirildi. Gerekirse kursların yaş gruplarına göre ayrılabileceği de ifade edildi.

Arap alfabesini ve Arap harfleri ile okumayı öğreten kursların; Türk insanını Araplaştırması dışında, anlamadığı bir lisanla okuma öğretilmesinin İslamiyet’le hiçbir ilgisi yoktur. Kuran, aşağıdaki Ayetlerde ifade edildiği gibi, “okuyup anlayasınız ve onun öğütlerine uygun davranmanız” diye, Hz. Muhammed Arap toplumunda yaşadığı ve bulunduğu topluma öğütlerini daha iyi anlatabilmesi için Arapça indirildiğini ifade etmektedir. Biz de Kuranı kendi lisanımızda öğrenip onun öğütlerini alıp, uygulamamız gerekir. Arap dilini bilmiyorsanız, Arapça Kuran okumanın da bize sağlayacağı fayda yoktur. Eğer İslamiyet cihan şümul bir din ise, bütün dünya dilleri ile konuşanların Kuranı kendi lisanları ile okuyup, öğrenip ondan öğüt alması gerekmektedir.

Arap lisanı Araplarındır, İslamiyet Arapça değil cihan şümuldür.

Eğer Kuran kursu verilecekse Türkçe Kuran olarak öğretilmesi zorunludur. Arap alfabesi öğrenilerek Kuran öğrenilemez. Kuranın vermek istediği mesajlar alınamadığı için de uydurma bilgiler ve hurafelerin İslami kurallarmış gibi öğretilmesi, İslamiyet’in bozulmasına, yanlış inançlara yönelmesine neden olmaktadır.

Çoğu Müslüman; Kuranda nelerden bahsediliyor, Kuran hangi konuda nasıl bahsediyor, bilmeden Müslüman olduğunu Kuran’a iman ettiğini söylüyor. Kuran kurslarına katılmış ve Arap harfleriyle Kuran okumayı öğrenen kimse Kuran’da nelerden bahsediliyor biliyor mu?

İslamiyet’i ancak Kuran esaslarına göre ve Kuranı Türkçe okuyarak öğrenebiliriz.

 

KURAN ANLAŞILIP, ÖĞÜT ALMAK VE UYGULAMAK İÇİN İNDİRİLDİ:

12. Yusuf Suresi 1, 2. Ayet:“Elif, Lam, Ra. Bunlar işte sana açıklayıcı kitabın ayetleridir. Biz onu Arapça Kuran olarak indirdik ki siz onu anlayasınız.”

14. İbrahim Suresi 4. Ayet:“Ve gönderdiğimiz her Resulü, bulunduğu kavmin dili ile gönderdik ki onlara bildirsin. Sonra da Allah dilediğini delalette bırakır, dilediğini de hidayete erdirir. O öyle hakim ve azizdir.”

14. İbrahim Suresi 52. Ayet:“bu işte insanlara açık bir duyurudur. Bununla uyansınlar ve onun tek bir İlah olduğunu bilsinler. Aklı vicdanı temiz olanlar ondan öğüt alsınlar.”

19. Meryem Suresi 97. Ayet:“Biz Kuranı; inananları müjdeleyesin ve inkar edenleri de ikna edesin diye senin lisanında indirdik.”

38. Sad Suresi 88. Ayet:“O bütün alemler için yalnızca bir öğüttür. Onun değerini bir zaman sonra daha iyi anlayacaksınız.”

57. Hadid Suresi 17. Ayet:“İyi biliniz ki Allah, ölümden sonra dünyayı diriltir. İşte ayetleri size akıl erdirmeniz için bildiriyoruz.”

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 275
Kayıt tarihi
: 23.04.12
 
 

İTÜ Makina Fakültesi 1974 mezunuyum. Ankara İTİA İşletme Yönetiminde master yaptım. Mühendislik v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster