Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
438
 

Yaz sonu sevindiriği

Yaz sonu sevindiriği
 

Güz yaklaştıkça, sarhoş-mayhoş aromalar sürdürür, sabahların ağustos güneşinin eli böğründe yabasına. Kaldırımlar daha da sessiz, caddeler-sokaklar tenha, hepsi birden gün batımından sonra başlayacak curcunaya hazırlanırlar.

Ben güzün, beni ve dünyayı saracak güzelliğini özlerim. Herkesten sıyrılabileceğin kıyıdır güzün menevişleşen denizine vuran kahkahaları yeryüzünün. Sevdaysa daha karın ağrısı olur. Bu zamanda aşk iyi gelmez bünyeye, yalnızlık yeğdir, adamakıllı kaç güz göreceksin ömrünce, market ya da berber kapılarında sürünmek akıl karı mı?

Yazın pornografik panoramasından kurtardıklarınla yetinmek yerine, bir başına seversin günleri, yüzüne vuran seher yelini. Deniz kenarında yek başına salaş bir meyhanede daha kolaydır aşka aranmak. Aşkı anlamak istiyorsan, yalnızlığın getirdiklerini sevmeyi öğreneceksin. Besleyip, büyüteceğin her aşk en fazla yalnızlığın kadar yer tutar yeryüzünde. İşte bu yüzden yalnız kalmak, gerçek aşkın arkasında gizlediği bir gizli bahçedir. Hele de mevsimlerden güzse, başını döndüren o çakırkeyif melankoliyi bırakamazsın elinden. Güzse, daha bir 68’li olur gönlüne dolan mısraların kurduğu zincir, yeniden başkaldırmaya hazırlanır bahara. Dik başlı bir yavukludan çok daha eylemseldir, güzün yüzüne vuran yalnızlık dolu melankoli sarısı, kızılı. Aşka ya da güzelliğe öykünmek güzü bir yalnızlık senfonisi gibi dinleyenlere verilmiş armağanların en büyüğüdür.

Yaz sonu gitmeleri, arkasında bıraktığı boşluğa özenen bir kuş gibi sallandırır tahtını, sevmelerin-sevişmelerin. Gidenler senle arasındaki mesafeyi açtıkça, daha da sevilesi olur gitmeler. Artık gideni özlemekten dem vur sen, aslen sevmeye başladığın, gidenin sende nadasa bıraktığı yalnızlığındır. Güzün gitmeleri, eksiltmez, daha çok sağaltır. Yeni baştan aşağı tazelenmiş bir beden edinirsin, şarapla, mehtapla, rüzgârla biten bu hikâyenin sonunda.

Güzün güzelliğiyle doldurduğu zihninde, her dem saçını okşayan annen gibidir yalnızlık. Böbürlenerek, ballandırarak çoğaltamazsın bu güz sevisi yalnızlığı. Susup içine çektikçe, o da kendine çeker seni. Sarıp sarmalar yeryüzünü kana bulayan iklimlerin kundağında, unutursun ne çok keder, ne çok acı, ne çok yetim vermiştir anılar bu dünyaya. Yalnızlıkla sarıp sarmalanmış bu dünyada, beynindeki cerahati daha rahat atarsın; rakı veyahut bilumum söktürücülerle.

İşbu vakit hüznün yaprakları balkır, ağaç diplerinde koyu kahve bir sevindirik gibi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BEKİLLİ KÜLTÜR-SANAT ŞARAP SİRKE ve ÜZÜM FESTİVALİ HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI 22-23-24 Ağustosta Bekilli Kültür-Sanat Şarap Sirke ve Üzüm Festivalinde misafirlerini ağırlayacak olan yöre halkı şimdiden heyecan içinde. Ellerinden gelenin en iyisini yapan yetkililer ve yöre halkı Festivalin en iyi şekilde oluşması için son güne kadar çalışmalarına devam ediyorlar. Bekilli isminin bir marka olduğunu, Bekilli markasının Türkiye genelinde olduğu gibi yurtdışında da tanınması için gereken hazırlıklar şimdiden başlamış gibi görünüyor. Üzüm yetiştiricilerinin en kalitelisi, en özverilisi, en çalışkanları olmaya namzet olan yöre üreticileri, en iyi olabilmek için bütün eksikliklerini gidermenin arayışı içindedirler. Festival programında yer alan üzüm yetiştiricileri ile ilgili yapılacak olan sempozyum, yöre üreticilerinin, daha kaliteli üzüm, sirke ve şarap imali için bilgilenmelerine yardımcı olacaktır. Gelecek yıl yapılacak olan festivalin planlarını şimdiden yapmaya başlayan yetkililer

.................................... 
 16.08.2008 20:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 665
Kayıt tarihi
: 17.08.07
 
 

1983 yılında Mersin- Anamur'da doğdum. Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum. İnternet salonu işletiyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster