Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '19

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
397
 

Yaz ve Unut

Mükemmel iyinin düşmanıdır, der bazıları… Mükemmelin peşinde koşarken, mükemmeliyetçilik hastalığına yakalanırsan… Elindekinden de olursun. Yapabildiğinin en iyisininden de mahrum kalırsın anlamındadır aşağı yukarı bu ifade.  

Yazarken de aynıdır durum. Mükemmel sözcükler bulayım. Harkulade cümleler kurayım. En müthiş deyimleri kullanayım. Eşi benzeri görülmemiş anlatım teknikleri deneyeyim, geliştireyim derken… Her satırı baştan yazıp, tüm paragrafları tekrar tekrar gözden geçirip, taslağın tamamını tatmin oluncaya dek, bıkıp usanmadan yeniden düzenlemeye kalkışırsan… Sonunda her şeyi yarım bırakıp, yazdığın onca şeyi parça pinçik edip çöpe atabilirsin. En güzeli yakalayayım derken… Elinde kalan “hiçbir şeyle” apışıp kalırsın aniden. Ve kendine çok kızar, öfkenden kendini yer bitirirsin.

Mükemmele ulaşma çabanı abarttığında, ama öyle ama böyle vardığın, ortaya çıkardığın sonuçtan da mahrum kalırsın. Yazarken buna dikkat etmeni, tuzağa düşmemeni öneririm. Aksi halde, sonsuz yenilgi garanti!

Bir metni çalışıp bitirdin mi? Bir kez yazım ve imla hataları, bir kez de ifade ve anlatım yanlışlıkları için gözden geçir; olsun bitsin. Yine içine sinmedi mi? Son bir kez de her iki yönden ele al yazdıklarını. Ama lütfen, sonra aynı şeyi tekrarlama. Her yineleme, hem kendine, hem yazına güvenini azaltır. Her baktığın yerde, yeni bir hata bulursun. Ve sonunda mutsuz olup, yazmayı tamamen de bırakabilirsin. Bu biraz da küskünlüğünün derecesine bağlı tabii.

O yüzden gel sen de birçok profesyonel yazar gibi davran. En çok üç kez gözden geçirip, unut yazdıklarını.

Yaz ve unut. Göreceksin ki bu, yazarlık yolunda hızla ilerlemeni sağlayacak. Yazmaya başladığımdan beri temel prensibimdir söylediğim. Şimdiye dek aldığım mesafeyi, yaz ve unut anlayışına borçluyum.

Ama yine de fikirlerim içine sinmeyenlere, teklif var ısrar yok, diyebilirim ancak.

Her yiğidin kendine göre yoğurt yediği kesin. Bizimki sadece bir dost tavsiyesi.

Birgül EKİM bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla bana bu yüzden çalkalem yazıyorsun diyorlar.

Kerim Korkut 
 25.12.2019 7:04
Cevap :
Boş verin siz onları. En doğrusu, sizin yürüdüğünüz yol. Cemce sevgilerimle...  25.12.2019 21:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1737
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster