Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '18

 
Kategori
TV Programları
 

Yaza Hareket Katacak Programlar…

Yaza Hareket Katacak Programlar…
 

Ramazan süreci, seçim harareti derken ekranların 2018 yaz sezonu yalap şalap bir akışa bağlandı. Dünya Kupası’nın heyecanını fırsat bilen kanallar yeni dizileri izleyiciyle buluşturma konusunda ağırdan alırken çoğunlukla defalarca izlenmiş filmlerden medet ummaktalar. Dahası Kanal D’nin eski dizileri ısıtıp ısıtıp önümüze getirme formülünü de es geçmemek lazım. Hani sezon finallerinin ve bitişlerin kayda değer bir tablo yaratamadığı gerçeğini de hesaba katarsak, yaz başlangıcındaki bu boş vermişlik iyiden iyiye su yüzüne çıkıyor.

Öte yandan ekranlardaki tatsızlığın yaz boyu sürmeyeceği, ufaktan kıpırdanmalarla yeni sezona yol yapılacağı da muhakkak. Nitekim yeni dizi ve program tanıtımları bunun göstergesi. Kanallar bazında yaza hareket katacak yeni programlara bakacak olursak…

FOXTA ‘ACAYİP TİPLER’ RÜZGÂRI
Eğlence programları oldum olası izleyicinin ilgisini çekmiştir. Hele de içeriği ve sunucu performansıyla göz doldurmayı başarmışsa, en az diziler kadar hatta kimi zaman dizilerden de fazla reyting kapmak garantidir bu tür programlarla. İşte FOX kanalı da ‘Acayip Tipler’ diyerek şansını denemek istiyor yaz aylarında.

‘Bu formatta herkes acayip’ diyerek yola çıkan ve 10 Temmuz Salı akşamı saat 20.00’de izleyiciyle buluşacak olan ‘Acayip Tipler’, tanıtımlarından da görüldüğü üzere İlker Ayrık yönetiminde bir kumpanya işi.

Tiyatro sahnesinin ekrana taşınarak eğlence programı yaratılması televizyon izleyicisi için yenilik değil malumunuz. Bu formatta farklı yapımlar mevcut. Nasıl ki ‘Güldür Güldür Show’ da hâlihazırda oldukça ilgi gören bir örnek olarak varlığını sürdürmekte. Peki, ‘Acayip Tipler’in bunlardan bir farkı olacak mı?

Aslına bakarsanız İlker Ayrık’ın hoca pozisyonunu üstlendiği ‘Acayip Tipler’in görünürde benzerlerinden öyle büyük bir farkı yok gibi. Bununla birlikte her izleyicinin salona girdiği andan itibaren kumpanyanın bir parçası olacağı programdaki skeçlerde bulunan interaktif bölümlerin seyircilerin katılımına açık olması ve tiyatro gösterilerinde yapılanın aksine, izleyicilerden telefonlarını açık tutmalarının istenmesi gibi detaylar fark yaratan türden! Ayrıca sürpriz görevler de mevcut olacakmış bu programda. Görevleri kapıp ‘Acayip Tipler’den biri olma şansını yakalayabilmek içinse, salondan veya ekran başından izleyenlerin @acayiptiplerInstagram hesabını takip etmek yeterli.

Yıllar boyu İlker Ayrık ile birlikte çalışanlarla yaratılan ‘ekip işi’ kumpanyanın içeriğine gelince…

Yıldırım Hoca’dan Lokman Hekim’e… Gudubet Ana’dan Taşkın Abi’ye acayip tiplerle dolu bir kumpanya izleyicinin beğenisine sunulurken birbirinden merak uyandıran maceraları sahnelenecekmiş.

Kısacası İlker Ayrık ve öğrencilerinin yarattığı… Televizyona çıkmadan önce Türkiye’nin çeşitli tiyatrolarında sahnelenip seyircilerin kahkahalarıyla onaylanan ‘Acayip Tipler’ FOX ekranında güzel bir rüzgâr estirecek ve kendi kulvarında öne çıkacak gibi görünüyor. Zira gerek formatı, gerek oyuncu kadrosu, gerekse skeçleriyle yaza hareket katacak eğlence vaadi yüksek bir program niteliğinde durmakta. Hadi hayırlısı…

‘GELECEĞİN STARI’ STAR’DA ŞANS ARAYACAK
Herkesin gönlünde bir aslan yatarmış… Star olmak da bu aslanlardan biri herhalde. Çünkü bir şekilde adını duyurup kısa yoldan starlaşma merakı had safhada. Özellikle son yıllarda televizyon yarışmalarının yarattığı avantajların gönüllerdeki bu aslanı iyice cesaretlendirdiği de malum. Kendine güvenenler, seslerine-yeteneklerine inananlar şanslarını denemekten çekinmiyorlar.

Nasıl ki, Star ekranından 5 Temmuz Perşembe akşamı izleyiciyle buluşup reyting şansı arayacak olan ‘Geleceğin Starı’ da oyunculuk hayali kuranlar için yeni fırsat olarak değerlendirilecek türden bir program konumunda.

Müjde Uzman'ın sunuculuğunda; Nurgül Yeşilçay, Hamdi Alkan ve Fırat Parlak’ın jüriliğinde 16 yarışmacıya hünerlerini sergileme olanağı sunacak olan ‘Geleceğin Starı’nı çekici kılan baş avantaja gelince… Büyük ödül olarak Star ekranında yayınlanan dizilerde rol alma fırsatını verilecek olması!

Programın bu ödül özelliği bana göre çok önemli. Çünkü böylece gizli kalmış yetenekler keşfedilir ve oyunculuk kabiliyeti yüksek isimlerin önü açılmış olur… Ki bu da sürekli aynı yüzleri kullanan ya da olur olmaz isimleri parlatmaya çalışan dizi dünyamız için bir kazanç sayılır.

KANAL D’NİN KOZU, ‘ŞÖHRET KAFASI’
Emre Karayel sunumundaki ‘Çarkıfelek’ ile ilk 10 içinde yer almayı başaran, lakin yeniden devreye soktuğu ‘Hayati ve Diğerleri’nde bir kez daha hayal kırıklığı yaşayan Kanal D’nin eğlence ve rekabete yeni bir soluk katma iddiası, ‘Şöhret Kafasıyla’ kendini göstermeye hazırlanıyor.

9 Temmuz Pazartesi’den itibaren yepyeni bir yarışma olarak izleyicinin beğenisine sunulacak olan yapımda şöhret kafasıyla hareket edenlerin neler yapacağını, yapılanların ne kadar işe yarayacağını hep birlikte göreceğimiz muhakkak. Ancak bir gerçek var ki o da, ‘Açılsın kapılar… Yansın ışıklar… Tutulsun nefesler… O geliyor’ diyerek hayli iddialı bir dille tanıtım yapan ‘Şöhret Kafası’nda Eser Yenenlerin sunuculuğunun programın en büyük kozu olduğu!

SONUÇTA; Eskiye kıyasla hayli cansız olan ve yabancı filmlere ağırlık vererek şimdilik günü idare eden ekranlarda yaza hareket ve de bereket katma görevi, eskisinden yenisine, eğlence programlarına yüklenecek gibi! Zaman içinde yeni gelişmeler olur mu? Hep birlikte göreceğiz.

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

www.twitter.com/guleranibal

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1136
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1607
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster