Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1237
 

Yazar - Okur İlişkisi

Her okur kendine hitap eden yazarları bulur seçer. Peki yazarlar kendi okurunu seçebilme özgürlüğüne sahip midir? 

Yazar kişi, içini dökmek, paylaşmak, düşüncelerini yaymak, anlaşılmak, para kazanmak ya da sadece okunuyor olmak için yazabilir. Ama sonuçta bir doyum için yapar bunu. 

Nedeni ister maddi ister manevi olsun, yazarlık işi biraz farklı görünüyor gözüme. Yazar kendini sergiler, kahramanları aracılığıyla düşüncelerini ifade eder yazılarında. Başka hiçbir iş alanında, düşünceler bu kadar açıklıkla ortaya konamaz. Gariptir ki, bunu da hiç tanımadığı insanlara uzanmak için yapar. Tezatlık içeriyor gibi görünse de işin aslının öyle olmadığını anlıyorum. Yanıbaşımızdakilere düşüncelerimizi anlatmak, uzaktaki tanımadıklarımıza anlatmaktan daha zor oluyor kimi zaman. Böyle zamanlarda düşüncelerinizi, kendinizle ilgili yargı sahibi olmayan insanlarla paylaşmak daha cazip görümüyor. Ama okurlar tanıdıkça yazarı yeni yargılar, yeni kalıplar da oluşmaya başlıyor. 

Yazdığım bloglara gelen yorumlar düşündürdü bana bunları. Zaman zaman kalıplara sokulduğumu, kısıtlandığımı hissettirdi. Halbuki yazma işinin özgür olmaktan geçtiğini düşünmüşümdür hep. Kendimi yazar olarak görmüyorum elbet, ama içimi dökerken, ben de herkes gibi kendi yaşam görüş ve tecrübelerimi yansıtıyorum karalamalarımda. Tabii bunu onaylayan da çıkacaktır, onaylamayan da. 

Aynı olmayabiliriz, olmamız da gerekmez. Dünyayı zenginleştiren de bu farklılıklardır zaten. Hepimizin eleştiri hakkı varken bu farklılıkları, yargılamak da neyin nesi. Tahammülsüzlüğün ta kendisi. 

Değilsek hiçbirimiz Tanrı, bırakalım yargılamayı. 

Selam ve Sevgilerimle... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her yazar kendini anlatır.Bu nedenle ben zevk almak yahut bir şey öğrenmek dışında kişilerin kendi görüşlerini anlattıkları kitaplara yazılara ( benimse de) ihtiyatla yaklaşılmalı diyorum. Herkesin her söylediği doğru değildir.Etkisinde kalıp ( bazı yazarlar şeytanı bile ikna edebilecek anlatım gücüne sahiptirler) yanlış yönlere gidebiliriz.

Kerim Korkut 
 12.02.2011 17:28
Cevap :
Merhaba Kerim Bey, Yazar kişi yazdığı edebi eserlerde bile, kendi düşünme sistemini aktarır çaktırmadan. Gazetelerde sadece haberleri okuyup geçmiyoruz hiçbirimiz, köşe yazarlarının yorumlarını da okuyoruz. Bu bile yönlendirilmedir aslında. Daha da ötesi haberlerin verilişi bile, farklı gazetelerde farklılaşır. Bu da gazetenin ve habercinin empoze etmek istediği düşünceden kaynaklanır. Yani her türlü etkilendiğimize inanıyorum. Ama yaş ilerledikçe, oturmaya başlayan düşünce yapısı yanlış yönlere sapmayı da engelliyor. Onun için biraz daha rahatım. Yorumunuz için teşekkürler. Selam ve Sağlıcakla...  13.02.2011 15:45
 

İşte böyle demiş Sait Faik. Burada dolanıp durduğumuza göre bizde de var biraz galiba, ne dersiniz? Eleştiri dozunda yapıldığında itici ve geliştirici bir güçtür. Ama ayarı kaçırıldığında hakarete kadar varan bir çirkinlikler abidesi oluverir. İnsanlar sağduyulu, hoşgörülü ve sevgi dolu olduklarında eleştiri de kıvamında olur, yapamayanlarla zaten işimiz olmamalı, onlar da başka mecralarda oyalansınlar diyelim. Kompleksiz, güzel paylaşımlar dileğiyle sevgi ve saygılar sunarım.

Güz Özlemi 
 08.02.2011 14:28
Cevap :
Merhabalar, Doğru söylüyorsunuz, garipliğin çoğu bizde, aranıyoruz ki buluyoruz. Eleştiri ile yerden yere vurulmaya razıyım, ama rencide edici yaklaşımları sindiremiyorum bir türlü, enzimlerim o kadar gelişmiş değil sanırım. Neyse zamanla buna da bağışıklık kazanırım. Belki de herkesten aynı hoşgörüyü beklemek, benim düşünce yanlışlığım. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Selam ve Saygılarımla...  08.02.2011 15:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4009
Kayıt tarihi
: 06.10.10
 
 

1974 Tunceli doğumluyum. 1996 Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Folklorik müzik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster