Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2434
 

Yazar Olmak İsteyen Çocuklara Öneriler

Yazar Olmak İsteyen Çocuklara Öneriler
 

Okumayı seviyorsanız şanslısınız, iyi bir yazar olmanın ne kadar zor olacağını düşünmemelisiniz bile. Çocuk olmak, kendi kitabınızı yazamayacağınız anlamına gelmez, hatta kitabınızı yayımlayabilirsiniz de. Kitabınızı basılı hale getirmek için ilham kaynaklarını öğrenme dahil hepsini yapabilirsiniz. Eğer çok çalışıp elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, bir gün iyi bir yazar da olabilirsiniz!

Bölüm 1

İlham Alma

1. Çok kitap okuyun. 

Ne kadar küçük olursanız olun, harika bir yazar olmak istiyorsanız, mükemmel bir okuyucu olmalısınız! Sıklıkla ve mümkün olduğu kadar çok okuyun. Hangi kitapların okunacağından emin değilseniz, öğretmeninizden veya okul kütüphanecinizden bazı öneriler istemekten çekinmeyin.

Okuma, ne tür yazıları gerçekten okumayı sevdiğiniz hakkında daha iyi bir fikir edinmenin harika bir yoludur. Yeni bir kitap okurken ve gerçekten sevdiğiniz kitapları bulduğunuzda, neden hoşlandığınızı düşünmek için biraz zaman ayırın. Hikaye de sizi bu kadar etkileyen nedir? Gerçekten harika karakterleri mi yoksa dilimi? Okuduğunuz kitaplarda sevdiğiniz şeyleri alın ve yazılarınızda bunları nasıl kullanacağınızı irdeleyin.

Tıpkı doktorlar diğer doktorlardan öğrenmek zorunda olduğu gibi, yazarlar da diğer yazarlardan öğrenmelidirler. Belli bir tür kitaptan hoşlanabilirsiniz ancak farklı yazarlardan farklı türde kitapları da okuyarak kitap okuma çeşitliliğinizi artırın, size katacağı çok şey olacaktır.

2. Kendi hayatınızı ilham kaynağı olarak kullanın. 

Hayatınızda heyecan verici veya ilginç bir şey olmamış gibi görünebilir ancak yine de kendi öykülerinize başlamak için bir yer olarak kullanabilirsiniz. Düz veya basit görünen bir şeyi alıp ilginç ve yeni bir şey haline getirmek çok kolay olabilir.

Örneğin, bir süper kahraman hakkında bir hikâye yazmak isterseniz, yeni karakterinizi oluşturmak için günlük yaşamınızın zeminini kullanın. Belki süper kahraman senin gibi bir çocuktur ve bir gün okulda güçlerini keşfeder.

Ayrıca, gerçek hayatta aşina olduğunuz kuralları ve yerleri de kullanabilirsiniz ve bu yerlerde kurgusal bir hikaye yazabilirsiniz. Örneğin, mahallede bir yerde ürpertici bir eski ev var. İncelemek için ürpertici eski eve giren ve beklemediği bir şey bulan biri hakkında bir hikaye yazabilirsin.

3. Hikâyeler ve fikirler için ailenizin geçmişi hakkında bilgi edinin. 

Annenizden, babanızdan, büyükanneniniz veya büyükbabanızdan hayatlarının hikâyelerini anlatmalarını isteyin. Onların çocukken yaşamın nasıl olduğu hakkında yeni şeyler öğrenin ve ailenizde çok iyi bilmediğiniz insanlar hakkında bilgi edinin.

Kurgu yazıyorsanız (tamamen veya kısmen gerçek olmayan bir hikâye), ailenizin geçmiş hikâyelerini başlangıç ??noktası olarak kullanabilirsiniz, ancak isimleri, yerleri ve ayrıntıları fikirlerinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Makale (doğru olan bir hikâye) yazmaya çalışıyorsanız, ailenizin onlar hakkında yazdığınızı bildiğinden ve hikayelerini ve geçmişlerini sizin yazmanızdan rahat olduğundan emin olun.

4. İnsanlar, yerler ve ilgilendiğiniz şeyler hakkında biraz araştırma yapın.

Okulda dinlediğiniz bir hikayede ilgi duyduğunuz, tarihi bir olay ya da ilginç kişiler olabilir. Hikâyelerinize fikir bulmak için sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz şeyleri kullanın.

Hobileriniz de burada sayılır. Örneğin, at binmeyi gerçekten seviyorsanız, atlarla gezen bir karakter hakkında bir hikâye yazabilirsiniz. Ya da futbolu seviyorsanız, ana karakteriniz ünlü bir atlet olabilir.

İlgi ve hobilerinizi düşünün ve daha fazla ilham almak için bu şeyler hakkında biraz araştırma yapın. Okulunuzun kütüphanesini kullanın veya anne-babanızdan konuyla ilgili İnternette arama yapmak için izin isteyin.

Bölüm 2

Kitabı Yazmak

1. Bir taslak ile başlayın. 

Bir taslak, fikirlerinizi kronolojik düzende organize etmek için kullanılan bir araçtır. Bir ana hat oluşturarak yazın, bölümler için elde ettiğiniz fikirleri unutmadan kitabınızı ekleyebileceksiniz. Ayrıca yazmadan önce kitabınızda ne olacağı konusunda kesin fikir sahibi olabilirsiniz.

Ana hattınızı istediğiniz halde biçimlendirebilirsiniz. Geleneksel olarak, her bölümü bir kısaltmayla başlatın ve ardından o bölümde ne olacağını kısaca özetlemek için bu üstbilginin altındaki madde işareti noktalarını kullanın.

Kitabınızın farklı bölümleri için ayrı ana hatlar da oluşturabilirsiniz. Örneğin, bölümü açıklayan bir ana hattınız olabilir veya ana karakterinizi ile sahip olduğunuz tüm bilgileri ve fikirleri organize eden başka bir ana hattınız olabilir.

2. Ana hattan ilk taslağınızı yazmaya geçin. 

Ana hattınızı yazdıktan sonra, gerçek kitabınızı yazmaya başlamanız daha kolay olacaktır. Bu sadece ana hatlarınızdaki kısa fikirlerinizi alıp bunları tam bölümlere yerleştirmeyi içerecektir.

"Kar Fırtınası Metodu" nu kullanmaya çalışabilirsiniz; bu, bir cümleyle başlarsınız - belki kitabınızın ilk cümlesi ya da sadece belirli bir bölümdür- daha sonra bunu tam bir paragraf haline getirmek için çalışın ve benzeri kadar çok miktarda metin oluşturun.

Bir ana hat hazırlamaya ilişkin en iyi şey, yazarken şaşkınlığa veya dağınıklığa meydan vermeden değişiklik yapabilmenizdir. Böylece, ana hattınızı kitabınıza genişletirken, kendinizi düzenli tutmak için ana hattaki değişikliklerinizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

3. İlginç sahneler ve diyaloglar yazın. 

İyi bir kitap yazmanın en önemli kısımlarından biri, karakterleriniz arasında çok fazla aksiyon ve diyalog olduğundan emin olmaktan geçer. Çok sevdiğiniz kitaplarda iyi sahneleri ve diyalog örneklerini ilham almak için inceleyebilirsiniz.

Diyaloglarınızda fazla resmi olmamaya çalışın. Karakterleriniz hakkında düşünün, çocuklar sizinki gibi mi? Ya yetişkinler? Eğer karakterleriniz çocuklarsa, kendinizin ve arkadaşlarınızın nasıl konuştuğunu düşünün. Konuşmalarınızın nasıl geçtiğini düşünün. Gerçek bir konuşma gibi bir diyalog yazmayı deneyin.

Sahnelerinizde hareket kullanın. Karakterlerinize yapacak bir şeyler verin.  Annesi çocuğunun (ana karakter) süper kahraman olduğunu öğrenir öğrenmez, çığlık atıyor mu? Heyecandan bayılıyor mu? Karakterlerinizin fiziksel olarak aksiyonunun yanı sıra sözcüklerle de reaksiyona girmesine izin verin.

4. Ayna tut, söyleme. 

Kitabınızı yazarken, okuyucularınıza hikâyenin her detayını açıkça betimlemeye çalışın. Örneğin, okuyucuyu karakterlerinizin bir ormanda olduğunu söylemek yerine, ortamı daha ayrıntılı olarak açıklamak için biraz zaman ayırın ve okuyucunun oradaki karakterleri görmesine izin verin.

Çok açıklayıcı olun. Düz veya çok basit bir şeyler yazmak yerine, yazdığınız sahnelerle ilgili ayrıntılara geçmeyi deneyin. Karakterinizin nasıl göründüğünü açıklayın. Konuştuğunda hava durumunu veya hatta bir başkasının sesinin tonunu tarif edin.

Açıklamalar yazarken, beş duyusunu düşünün: tat, görme, koku, ses ve dokunuş. Karakterin kokusu nasıl, sesi neye benziyor ya tadı? Karakteriniz ne hissedebilir veya görebilir? İlginç, etkili açıklamalar yazmak için bu duyuları kullanın.

Bölüm 3

Kitabı Düzenleme ve Değiştirme

1. İlk taslağınızı okuyun ve düzenleyin. 

İlk taslağınızın tamamını yazdıktan sonra yine de yapmanız gereken çok iş var. Her şeyi okumaya başlayın. Çok dikkatli bir şekilde okuyun ve düzeltmek veya değiştirmek istediğiniz herhangi bir şeyi not etmek için bir vurgulayıcı kullanın.

Birçok yazar, eseri yazdırmanın düzenlemenin en iyi yol olduğunu önermektedir. Dolayısıyla, kitabınızı ya da hikâyenizi bir bilgisayara yazdıysanız, çıktısını alın ve düzenlemelerinizi yapmak için kâğıt kopyasını kullanın.

Yazınızı yüksek sesle okuyun. Sessizce okuduğunuzda göremediğiniz hataları fark etmenize yardımcı olur. Bunun nedeni, her cümleyi çok dikkatle okumaya zorlamanızdır.

Yazım ve noktalama işaretindeki hataları işaretleyin ve doğru anlam katmayan cümlelerdeki sözcükleri değiştirmek için işaretleyin ve doğrusunu yazın.

Yazılarınızın tutarlı olduğundan emin olun, yani aynı zaman dilini kullanın. Örneğin, geçmiş zamanlarla yazmaya başlıyorsanız ("O" idi/imiş) ve daha sonra şimdiki zamana ("O" yazın) taşındıysanız, bunu bir çelişkiye meydan vermeden düzenleyin ve geçişleri hikâyenize uygun yapın.

2. Son taslağınızı parlatın. 

Bir kez okuyup ve hataları işaretledikten sonra, ilk taslağında işaretlediğin her şeyi düzelt ve değiştir. Ardından, ikinci kez okuyun. İkinci taslağı okurken hataları daha iyi görmek için birkaç gün beklemeye çalışın.

Her düzenlemek istediğinizde kitabınızın farklı bölümlerine odaklanmayı deneyin. Örneğin, ilk düzenlemede diyaloğa odaklanırken, ikinci düzenlemede açıklamalara veya yerler üzerinde yoğunlaşın.

3. Kitabınızda illüstrasyon olup olmayacağına karar verin. 

Onları kendiniz seçebilir ya da bir arkadaşınızdan yardım etmesini isteyebilirsiniz! Bazı yazarların kitaplarında resimler vardır ve diğer her bölümün başında küçük çizimler içeriyor olabilir. Bazı resimlere sahip olmaya karar verebilir ya da hiçbir şey yapmamaya karar verebilirsiniz.

Resimlerinizden bir tanesini çizmesi için bir arkadaşınıza yardım isterseniz, arkadaşınızın o bölüm iyi anladığından emin olun!

Resimlerinizi hazırlarken farklı ortamlar kullanmayı deneyin. Örneğin, bazılarını elle çizmeyi deneyin ve sonra bunları bir bilgisayarda yaratmanın daha iyi olup olmadığına bakın.

Bölüm 4

Kitabı Yayınlama

1. Çevrim içi yayıncılık hizmeti kullanın. 

Kitabınızı yayınlayıp arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanın çok farklı yolu vardır. Bazı web siteleri kitabınızı, düzenleyip, illüstrasyon yapıp, bastırıp, size postalayabilir. Bu web sitesinin bazı özellikleri pahalıdır, bu yüzden bunu ebeveynlerinizle konuştuğunuzdan emin olun.

Ayrıca hikâyenizi çevrimiçi olarak da yayınlayabilir ve çevrimiçi bir topluluğun okumasına ve tadını çıkarmasına izin verebilirsiniz. Bazı web siteleri çocuklar tarafından gönderilen, çocukların hikâyelerini ve kitaplarını birbirlerine okuma fırsatı veren çocuk forumları mevcuttur.

2. Kitabınızı yazdırın. 

Çeşitli yayınevleri hizmetini kullanarak, kitabınızı ücret karşılığında profesyonelce bastırılmasını sağlayabilirsiniz. Bazı yayınevleri kitabınızın kopyalarını çevrimiçi satmanıza izin verir. Bir ebeveynin veya vasinin iznine ihtiyacınız olacak ve bu hizmetlere erişip bunları kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Herhangi bir çevrimiçi hizmetin, hizmetlerini kullanabilmeniz için belirli bir yaşta olmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, bu web sitelerini kullanırken ve kitabınızı yazdırırken anne-babanızın yardım etmesi önemlidir.

3. Yazınızı bir çocuk dergisine gönderin. 

Çocuklar tarafından yazılan yazıları yayınlayan çocuk dergileri vardır, bu yüzden hikâyenizi bu dergilerden birine göndermeyi deneyin! Her büyük yazar bir yerden başlamak zorundaydı ve hikâyenizi bir dergide yayınlamak başlamak için mükemmel bir yerdir.

Bazı İnternet siteleri, yazarların eserlerini yayınlamak üzere göndermek için yer bulmalarına yardımcı olurlar. İnternet sitelerinde çocuklar ve genç yazarlar için özel bir bölüm vardır. Genç ve çocuk yazarların sunumlarını teşvik eden dergiler hakkında güncel bilgiler olup olmadığını kontrol edin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1542
Kayıt tarihi
: 13.01.18
 
 

Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliğini (2000), Yüksek Lisans, F..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster