Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
744
 

Yazar olmak

Yazar olmak
 

Savaş Şakar'ın "Herkes kitap yazmak ister" yazısını okuyup yorum yazmak istedim. Yorum yazarken bir baktım yorum için ayrılan sayfa yetmedi. Hem bir de Savaş Şakar'ın gönderilen yorumlara kısa ve öz cevaplar yazması da yazdığım yorumun, kısa bir teşekkür cevabından daha fazlasını hak ettiği düşüncesiyle, yorumdan çok bir blog yazısı olması gerekliliği fikri uyandırdı ben de. Hem düşüncelerimi de sadece onunla değil, sizinle de paylaşmak istedim.

İnsanların yazmayı istemelerinin en büyük sebebi bence, kendilerini konuşarak değil de yazarak daha iyi ifade edebilmelerinden kaynaklanıyor. Bilginizin diğer bilenlerden daha fazla olduğuna inandığınızda da yazmak istiyorsunuz Savaş Bey'in bir arkadaşının da dediği gibi. Para kazanmak kitap yazmak isteyenlerin son sebeplerinden biri. Yazarlarımızın durumu ortada. Bir Harry Potter yaratıp da birden bire patlayıvermezseniz vay halinize ki, eminim Türkiye'de de nice Harry Potter'lar yaratanlar olmuştur. Yazarlara verilen önem ortada bizim memlekette.

Her neyse, mesela blog gecesinde yazılarını çok beğendim bir kaç kişi ile tanışma fırsatım oldu, ama inanın ağızlarından "merhaba, nasılsınız?" dışında kelime çıkmadı. Bir an tereddüde düştüm. Bu yazıları yazan o insan mı acaba? diye. Yazmak aslında kendimizi konuşarak ifade etmekten kaçmanın bir başka yoludur. Yazarken yalnız olduğumuzdan mıdır nedir daha içten yazarız. Söze dökemediğimiz ne varsa kalemimizin ucuna dökülüverir. Gizli gizli günlük yazma sebebimiz de bu değil midir zaten?

Şu an bizim yaptığımız halka açık günlük yazmak. Tabii okunacağını bildiğimiz için yine tam olarak aklımızdan geçenleri değil de, aklımızdan geçenlerin sansürlenmiş hallerini yazıyoruz. Çoğunlukla da kaleme alınmış yazılara kendi yorumlarımızı katarak burada paylaşıyoruz. Hatta bazılarımız kendilerinden bahsetmek yerine, "Bir arkadaşım şunu yaşamış" diye başlıyor yazısına. Eğer gerçekten samimi bir şekilde doğrulardan bahsediyorsak, kendimizi gizlemeye çalışıyoruz. Nice yazarlar yok mudur ki adlarını değiştirip, yıllarca ortaya çıkmadan yazılarını yazarlar. Biz de hem okur hem merak ederiz kim bu? diye. Gerçekler her zaman daha çekiçi gelir insana.

Yazar olmak herkesin içinde olan bir şey olabilir ama, yazar olup ortaya çıkma cesaretini gösteren o kadar az insan var ki. O cesareti gösteren insanların yazdıklarını satın alıp okuyoruz, yaşadıkları ya da anlattıkları ne olursa olsun iyi ya da kötü eleştirip, kütüphanemizde o kitaba ve yazara bir yer açıyoruz.

Burada da yazan, bir gün yazar olmak isteyen herkese, bu cesareti gösterip kütüphanelerin raflarında yerlerini almalarını diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba. Ben daha 15 yaşında olmama rağmen kitap okumayı çok seviyorum. En sıkıcı kitapları bile birkaç gün içerisinde bitirebiliyorum. Bugüne kadar onlarca roman ve hikaye kitapları okudum. Artık ben de roman yazmak istiyorum. Bu konuda çok kararlıyım ama bir türlü konu bulamıyorum ve 'yazdığım kitap tutmazsa' gibi pek çok kaygım var. Sizce yaşım roman yazmak için çok mu küçük? Yoksa ben mi boşuna kaygılanıyorum? Konu bulmak için kendimi çok zorluyorum, oturup saatlerce düşünüyorum ama olmuyor. Lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

Hilal Erturan 
 13.06.2012 14:12
 

Buluşma esnasında aklınızdan geçen soru beni çok şaşırtmış aynı zamanda da çok sevindirmiştir. Yani 'yazdıklarını okuduklarımla karşılaştığım kişi aynı mı acaba ?' tereddütünü yaşamanız çok ilginç geldi. Üzerinde çok konuşulması gerekli bir konu olduğunu düşünmekle birlikte, önemli ve vurucu bir tespit yapmış olduğunuz kanaatindeyim.

Baver Ergun 
 20.01.2007 14:38
Cevap :
Tereddüt etmemek elde değil. Ağzından iki çift alamadığınız kişi, o kadar çok konuda o kadar çok şey yazmış ki. Gerçekten şaşırtıcı bir durumdu. Dediğiniz gibi konuşulup tartışılması gereken bir konu. Buna değindinize sevindim. Sevgiler.  20.01.2007 19:10
 

İnsanın uygarlaşma sürecinin konuşmayla başladığını biliyoruz. Yüz binlerce yıl konuşan insan şurada topu topu 5.000 yıldır yazı yazıyor. Ben kendi adıma biz Türklerin de yazmaktan, okumaktan çok konuşmayı sevdiğimizi, tercih ettiğimizi düşünüyor ve bir çok sorunu da buna bağlıyorum. Yazıda insanlar fikirlerini daha sakin kafayla ve daha derli toplu ifade edebiliyor olmasına rağmen, sözlü ifadenin tercihi sanırım sizinde belirttiğiniz gibi bir cesaret meselesidir. Sözler uçar gider ama yazılanlar belgelenmiş olur. Onları ne inkar edebiliriz ne de yok efendim ben öyle değilde böyle söylemiştim diyebiliriz. Yazmak aynı zamanda da sözünün arkasında durmak cesaretini gerektirir. Tabii bunun yanı sıra bir de ne yazdığımız konusu vardır. İçinde yaşadığımız düzeni bir şekilde övüyormuyuz yoksa onu sorgulayıp geliştirmek ve mükemmelleştirmek mi istiyoruz konusu bence yazılan kitapların sayısından çok daha önemli ve apayrı bir meseledir. Tüm okur yazarlara saygılar ve sevgiler

Matilla 
 19.01.2007 21:37
Cevap :
Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yazılanlar dediğiniz gibi asla inkar edilemez. Sağlıcakla kalın  20.01.2007 15:18
 

Türkiye'nin önde gelen köşe yazarlarına kimi okudukları sorulmuş ve ilk 5'te Taha Kıvanç ismi çıkmıştır. 1. sırada ise Fehmi Koru vardır. Taha Kıvanç ismi Fehmi Koru'nun yazılarını gönderdiği takma adıdır. Sizin kendi gizleyenlerden ve kısa yoruma ilişkin tenkidinizden sonra umarım bu yorumum bana olan kızgınlığınızı azaltır. Sağlıcakla kalın.

Savaş ŞAKAR 
 19.01.2007 15:57
Cevap :
Benim yazım sizin yazınıza bir yorumdu aslında. Dediğim gibi başkaları da okusun istedim. Hem ben kendini gizleyenleri tenkit etmedim. Hepimizin yaptığı bir şeyi vurguladım. Kendini gizleyen yazarları da ilgiyle ve merakla okuduğumuzu belirttim. Ama sizin yorumlara vermiş olduğunuz kısa cevaplar konusunda hala aynı şekilde düşünüyorum. O kadar yazı yazabiliyorken, bir kaç cümle daha fazla yazamaz mısınız size gelen yorumlara?  19.01.2007 20:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2869
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster