Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

GAZETECİ YAZAR ASLI MERCAN SARI

http://blog.milliyet.com.tr/aslisari

02 Mayıs '18

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
109
 

Yazar Söyleşilerinde Konuğum Genç Yazar Mehtap Kaplan

Yazar Söyleşilerinde Konuğum Genç Yazar Mehtap Kaplan
 

Yazar Mehtap Kaplan


Merhabalar bu hafta Milliyet blog okurları için başarılı yazar Mehtap Kaplan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İlk kitabı Kaderimin Ayak İzleri 2015 yılında raflarda yerini alan yazar Kaplan; Sevgili Aslı Hanım, hayat benim için zorlu bir yol oldu, ne yazık ki acımasız hayat benden annemi ve babamı aldı. Onların yokluğuna seneler geçmesine rağmen alışamadım. Güçlü olmak gerektiğini biliyordum ve öyle de davrandım. Hayata karşı dik duruşumla tanır herkes beni. Bu hayatta aciz olursan her zaman yenilmeye mahkûmsundur. Ve hayat; “Acizleri asla affetmez” diyen çok hanım yazar kendisinin kaleme kağıda olan tutkusunu ve hayatına dair bilinmeyenler hakkında hoş samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Kaderimin Ayak İzleri

Deneme dalında müthiş bir kitabı olan yazar Mehtap Kaplan, Kitabımı yazmaya başlarken daha çok kısa yazılar olmasına ve insanları sıkmamasına özen gösterdim. Genelde birçok kişinin yaşadığı konulara değindim ve okuyan herkesten aldığım ortak yorum şuydu; bu kitap kesinlikle beni anlatıyor. Kitabımın hikayesi; aşk, aile özlemi ve dostluk üzerinedir. Özellikle de aile özlemi üzerine durmaya çalıştım ve şimdiye kadar beni üzen insanlara güçlü olmam gerektiğini öğrettikleri için bolca teşekkür ettim diyebilirim ifadelerini kullanan genç yazar Mehtap Kaplan ile yaptığımız söyleşi sizlerle.

Aslı M. Sarı: Mehtap Hanım öncelikle bu hafta Milliyet Blog yazarlar söyleşimizde bizimle olduğunuz için teşekkür ederim. Sohbetimize sizi tanıyarak başlayabiliriz miyiz kimdir Mehtap Kaplan?

Mehtap Kaplan: Öncelikle Merhabalar Aslı Hanım 22.09.1982 İstanbul Beykoz doğumluyum. Annesi hemşire, babası esnaf olan bir ailenin büyük kızıyım. İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra düz lise okudum. Daha sonra 2 yıl kadar çocuk gelişimi eğitimi aldım ve 3 yıl kadar da anaokulu öğretmenliği yaptım ve çeşitli işlerde çalıştım. Hayat benim için zorlu bir yol oldu, ne yazık ki acımasız hayat benden annemi ve babamı aldı. Onların yokluğuna seneler geçmesine rağmen alışamadım. Güçlü olmak gerektiğini biliyordum ve öyle de davrandım. Hayata karşı dik duruşumla tanır herkes beni. Bu hayatta aciz olursan her zaman yenilmeye mahkûmsundur. Ve hayat; “Acizleri asla affetmez”

 

Aslı M. Sarı: Yaratıcı yazarlık kursları ile ilgili bir tecrübeniz var mı? Bu kursları faydalı bulur musunuz yazar olmak isteyenler için, yoksa yazmak daha çok yetenek midir size göre?

Mehtap Kaplan: Yaratıcı yazarlık kursunda bir tecrübem yok. Bu kursları elbette ki yararlı buluyorum, eğitim her zaman önemlidir hangi yaşta olursanız olun daima bir şeyler öğrenirsiniz. Yazmak bir yetenektir bana göre, belki herkes bir şeyler yazabilir ama herkesin yazdığı ne kadar okunur orası tartışılır. İyi bir yazar aynı zamanda iyi bir gözlemci ve iyi bir okuyucu da olmalı. Aksi takdirde başarıyı yakalayamaz diye düşünüyorum.

 

Aslı M. Sarı: Konularınızı nasıl seçiyorsunuz? Konu seçimi tesadüfi mi oluyor ya da hayatta karşılaştığınız bazı olaylardan mı etkilenip yazıyorsunuz?

Mehtap Kaplan: Konularımı seçerken genelde kafamda net bir düşünce olmaz. Olaylar anlık gelişir, bazen dışarıda gördüğüm bir olayı yazarım bazen ise yalnızca o anda hissettiklerimi. Daha çok aşk, aile özlemi, dostluk ve güncel konulara değinmeye çalışırım.

 

Aslı M. Sarı: Ben gece yazarım Mehtap Hanım sizin yazma saatlerinizden eşreflerinizden bahseder misiniz? Mesela nasıl bir ortamda yazmayı tercih ediyorsunuz?

Mehtap Kaplan: Genelde sessiz ortamlarda yazmayı tercih ederim. Geceleri sessizliğini ve dinginliğini bende severim. Ve bu yüzden çoğu zaman geceleri yazarım.

 

Aslı M. Sarı: Kitabınızda kendinizden soyutlanmış karakterlerimi yoksa sizi yansıtan karakterlerimi anlatmak daha güzel geliyor? Yani eserlerinizin sizi yansıtması hoşunuza gider mi?

Mehtap Kaplan: Kitabımda yazdığım birkaç bölüm dışında çoğu hayal ürünüdür. Bazen bir filmden esinlenip yazdığım olmuştur bazen ise bir aşk hikâyesinden. Yalnızca ailemi anlattığım bölüm tamamen gerçeği ve kendimi yansıtmaktadır. Kendimden ya da bir başkasından yazmış olmam hiç fark etmez yazmak her türlü haz veriyor bana.

 

Aslı M. Sarı: Bir yazar olarak okuduğunuz ve beğendiğiniz yazarlar kimlerdir?

Mehtap Kaplan: Bir yazar olarak daha çok Ayşe Kulin, Canan Tan, Doğan Cüceloğlu, Sabahattin Ali, Iclal Aydın, Stephan King, Debbie Macomber, Stefan Zveig beğendiğim yazarlar arasında.

Aslı M. Sarı: Kitabınızı yazmaya başlarken kurguyu önceden mi belirlersiniz? Yoksa bütün olay örgüsü siz yazdıkça mı gelişir?

Mehtap Kaplan: Kitabımı yazmaya başlarken kurguyu önceden düşünmem. O anda yazdığım her şey kendiliğinden gelişir. Daha çok ilham aldığım konulara bağlı gelişir de diyebilirim...

 

Aslı M. Sarı: Bir gün kurgu olmayan bir şey yazmayı düşünüyor musunuz?

Mehtap Kaplan: Kurgu olmadan da gelişir bazen yazılar ve kendiliğinden akar gider. Elbette ki düşünürüm...

 

Aslı M. Sarı: Yazmak sizin için hayat boyu sürecek bir serüven mi yoksa yazmayı bırakmayı düşündüğünüz bir zaman var mı?

Mehtap Kaplan: Elimden geldiğince yazmaya çalışacağım. Rabbim benden o gücü almadığı sürece her zaman yazabilirim. Çünkü bazı şeyler nasip işidir. “Nasipten öte yol yoktur” Biz ne dersek diyelim son sözü hep kader söyler.

 

Aslı M. Sarı: Genç bir yazar olarak, edebiyat dünyasında gördüğünüz en bariz sorun nedir? Bu soruna ne gibi bir çözüm önerisi sunulabilir?

Mehtap Kaplan: Bence edebiyat dünyasındaki en büyük sorunlardan bir tanesi bazen iki kelimeyi bir araya getiremeyen kişilerin bile parayla kitap çıkarmaları. Bence yayınevleri buna bir çözüm getirmeli...

 

Aslı M. Sarı: Gelecek ile ilgili projelerinizden bahseder misiniz?

Mehtap Kaplan: Açıkçası gelecek ile ilgili konuşmayı pek sevmem. Çünkü geleceğin ne getireceği hiçbir zaman belli olmaz. “Hayat biz plan yaparken başımıza gelenlerdir” İkinci kitabım yolda diyebilirim en azından, şimdiden yoğun çalışmalara başladım.

Aslı M. Sarı: Yeni bir roman-deneme projesinin müjdesini verdiniz. Kitap ne zaman çıkıyor ve okuru bu yeni romanda ya da denemede ne gibi sürprizler bekliyor?

Mehtap Kaplan: Evet, yeni kitabım inşallah yolda. Bu kitapta daha çok ufak hikâyeler olacak. Tam bir başucu kitabı diyebiliriz. Okuyan herkes kendinden bir şeyler bulacak...

Aslı M. Sarı: İlk kitabınızı çıkartmayı ne zaman ve nasıl düşündünüz?

Mehtap Kaplan: İlk kitabımı çıkarmayı yaklaşık 3 yıl önce kadar düşündüm. Yazdıklarıma güveniyordum ama nasıl bir yol almam gerektiğini bilmiyordum. Önce ufak bir araştırma yaptım yayınevleri hakkında sonra da kitabımı çıkarmaya karar verdim.

 

Aslı M. Sarı: Kitabınızı hikâyesi nedir. Kısaca bahsedebilir misiniz?

Mehtap Kaplan: Kitabımın hikâyesi; aşk, aile özlemi ve dostluk üzerinedir. Özellikle de aile özlemi üzerine durmaya çalıştım ve şimdiye kadar beni üzen insanlara güçlü olmam gerektiğini öğrettikleri için bolca teşekkür ettim diyebilirim.

Aslı M. Sarı: Kitabınızı yazmaya başlarken olay örgüsü siz yazdıkça mı gelişti?

Mehtap Kaplan: Kitabımı yazmaya başlarken daha çok kısa yazılar olmasına ve insanları sıkmamasına özen gösterdim. Genelde birçok kişinin yaşadığı konulara değindim ve okuyan herkesten aldığım ortak yorum şuydu; bu kitap kesinlikle beni anlatıyor... Kısacası ben yazdıkça konular gelişti diyebilirim.

 

Aslı M. Sarı: Kitap yazarken konuları nasıl seçiyorsunuz? Konu seçimi spontene mi oluyor ya da hayatta karşılaştığınız olaylardan etkilenip mi yazıyorsunuz?

Mehtap Kaplan: Genelde karşılaştığım olaylardan esinlenerek yazıyorum. Örneğin bir keresinde hastaneye gittiğimde birbirine aşkla bakan yaşlı bir çift gördüm ve onların birbirine o şekilde aşkla bakması, bağlılığını ve sadakatini konu aldım. Bire bir şahit olduğum olaylardan daha güzel yazılar çıkıyor. Çünkü kesinlikle iyi bir gözlemciyim ve gördüğümü de yaşar gibi yazıyorum.

 

Aslı M. Sarı: Güzel bir okur kitlesi yakaladınız. Kitaplarınız ile sizce ilgili dönütler nasıldı?

Mehtap Kaplan: Okurlardan gelen yorumlar çok güzeldi, en ufak bir eleştiri bile almadım aksine herkes kendinden bir şeyler bulduğunu ve okurken çok etkilendiklerini söylediler. Bu da beni tabi ki çok mutlu etti. Ben işin maddiyatından çok maneviyatına önem veren biri oldum her zaman. Bu kitap bana güzel yürekli insanları kazandırdı. Yazdıklarımın tek bir kişiye bile erişmesi benim için mutluluk verici. Hayatta herkesi farklı şeyler mutlu eder. Ben en ufak bir şeyden mutlu olurum, özellikle de yazmak kendimi çok iyi hissettiriyor.

 

Aslı M. Sarı: Sizi yazmaya özendiren şeyler nedir?

Mehtap Kaplan: Beni yazmaya özendiren şeyler; yaşanan aşklar ve gerçek yaşanmış hikâyeler.

Aslı M. Sarı: Kimsenin okumayacağını bilseniz bile yazar mıydınız?

Mehtap Kaplan: Kimsenin koymayacağını dahi de bilsem yazmaktan asla vazgeçmem. Çünkü yazmak benim yaşam biçimim. Bir insan nasıl ekmek ve su olmadan yaşayamazsa, bende yazmadan mutlu olamam. 

 

Aslı M. Sarı: Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur? Bir kitabı yayımlatmak için hangi süreçlerden geçmek gerekir?

Mehtap Kaplan: Bence günümüz şartlarında oldukça kolay. Çünkü birçok yayınevi yalnızca para karşılığında kitap basıyor. Bu da doğal olarak bazı kitapların kalitesini düşürüyor. Bir kitabı yayınlatmak için öncelikle yazarın bazı konularda bilgisi olması gerekli. Örneğin yazmaktan yazmaya fark vardır. Öncelikle kendimiz iyi bir şekilde gözden geçirdikten sonra, yazdıklarımızı daha sonra işini çok iyi yapan yayınevlerine iletmeliyiz. Gerisi zaten kendiliğinden gelişiyor.

 

Aslı M. Sarı: Günümüzde gençlerin sosyal mecralarda çok zaman geçirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mehtap Kaplan: Günümüz sosyal medya devri. Çok fazla zaman geçirmek tabi ki doğru değil, her şeyin bir dozu olmalı. Bir ilacı bile gereğinden fazla alırsanız sizi zehirler. Sosyal medyada farkında olmadan bizim zihnimizi boş yere meşgul ediyor. Keşke başkalarının hayatlarını merak etmek yerine kendi hayatımıza odaklansak. Doğru bir şekilde kullanılırsa sıkıntı yok tabi ki.

 

Aslı M. Sarı:  Eskiden yazarlar görünmezdi şimdi ki yazarlar şöhretli olma baskısı mı hissediyor?

Mehtap Kaplan: Eskiden yazarlar görünmezdi çünkü sosyal medya yoktu. Ama onlar sosyal medya olmadan gözde olmayı başardılar. Şimdiki yazarlar biraz da galiba sosyal medyanın büyüsüne kapılıyorlar. Bana göre şöhret; öncelikle insanın kendi başarısıdır. Gereken başarıya ulaştıktan sonra zaten hepsi peş peşe gelecektir.

 

Aslı M. Sarı: Neden şiir ve öykü değil de roman ya da deneme yazarlığı?

Mehtap Kaplan: Daha önce şiir denemelerimde oldu fakat roman ve deneme kadar başarılı olamadım. Sanırım herkes sevdiği tarzlar üstüne gidiyor. Ben önceden beri kişisel gelişim kitapları okur ve çok beğenirdim. Bu tarz kitapların genelde herkes tarafından da beğenildiğini düşünüyorum.

 

Aslı M. Sarı: Son olarak genç yazarlara tavsiyeler desem ve gündemde ısrarla kalmaya devam eden bir türlü bitmek bilmeyen çocuk istismarları hususunda söylemek neler söylemek istersiniz?

Mehtap Kaplan: Genç yazarlara söylemek istediğim; hedeflerinden asla vazgeçmesinler, en ufak bir hayal kırıklığı yaşadıklarında pes etmesinler. Bir defa vazgeçersen kendine yenilirsin ve hayattaki en büyük hayal kırıklığı kendine yenilmektir. İçlerinde ki ışığı fark etsinler...

Çocuk istismarı konusunda insanın gerçekten konuşunca kelimeler boğazında düğümleniyor. Bir çocuğa kıyabilen insan değildir. Pedofilinin ardına sığınarak kendine hasta denilen kişilerin toplumda hiçbir şekilde barındırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu ve buna benzer olaylara çok ağır cezalar gelmeli. Günden güne kötüye gittiğimiz bir dünyada, insan bazen kendi çocuklarının geleceğinden bile korkmuyor değil hani!

 

Sevgili Mehtap Kaplan, çok teşekkür ediyorum bu hoş sohbetiniz için. Yolunuz açık, başarılarınız daim, kaleminiz kavi olsun. Yazın yolculuğunuzda başarılarınızın devamını dilerim. Sizin gibi hayatı dim dik ayakta, İnadına güçlüklere meydan okuyan güzel naif bir insanı tanımak çok güzel bir haz. Ömrünüz uzun olsun.

Sayın Aslı Hanım, bilmukabele gerek kitabım Kaderimin ayak izleri, gerek bu güzel yazın yolculuğum hakkında merak edilen soruları aracılığınız ile yanıtladım. Samimi ve güzel sohbet için ben teşekkürlerimi sunarım.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 197
Kayıt tarihi
: 20.11.17
 
 

Bundan yaklaşık on yıl önce kaleme, kağıda, satırlara  gürültüsüz bir şekilde haykırmaya başladım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster