Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1453
 

Yazarlık nedir?

A- Yazarlık nedir?

B- Yazarlık, yazı yazma işidir.

A- Ama biz her yazı yazana yazar demiyoruz ki. Zaten her yazı yazan da, ben yazarım demiyor.

B- O zaman yazı yazmak yazarlık değil ama, yazarlığın bir özelliği.

A- Evet. Burayı unutmalayalım tekrar değineceğiz. (Yazarlık olarak adlandırılacak işlerde de yazarca olmayan yanla bağlantı için)

A- Yazarlığın ne olduğunu bulmak için, kendine yazarım diyenlerin neden kendilerine böyle dediklerine mi bakalım, yoksa yazarlığın diğer özelliklerini de bulup, hangi yazma işi yapanların yazar sayılması gerektiğini mi araştıralım? Ne dersin?

B- Bilmem ki karar veremedim.

A- Ben yazarım diyen kişinin yaptığı işin özelliklerini bulup yazarlığı öyle tanımlarsak, o zaman sadece o kişinin yaptığı işi yazarlık olarak tanımlamış olmaz mıyız?

B-Evet, öyle görünüyor.

A- Peki ama kendine ben yazarım diyen kişilerin yaptıkları işin özelliklerini ayırıp, bunları bir araya getirip hepsinde ortak olan özelliklere dayanarak yazarlık budur diyemez miyiz?

B- İşte şimdi oldu.

A- Emin misin?

B- Ne oldu ki?

A- Diyelim, biz kendi mahallemizdeki bütün inşaat ustalarını bir araya getirip, bu konudaki ustalığın ne olduğunu tanımlarsak, bu inşaat ustalığını tanımlamak olur mu?

B- Olmaz çünkü başka yerlerde de ustalar var, belki onların ustalığında farklı bir yan vardır.

A- Evet. Bak ama, o zaman, dünyadaki geçmiş ve şu an bulunan bütün inşaat ustalarına bakmamız gerekirdi. Hadi şimdikilerine baktık diyelim, ama geçmiştekilerine nasıl bakacağız?

B- Doğru bunu düşünmemiştim.

A- O zaman diğer yoldan gidelim ne dersin? Çünkü bu şekilde, kendine ben yazarım diyen kişinin yazarlığını, kendisinden yola çıktığımız için, yine kendisine vararak tasdik etmek zorunda kalacağız. O zaman da, bir sürü yazarlık olacak. Oysa, biz tek bir yazarlık tarifi arıyoruz. Tarif dediğimiz başka nedir ki!

B- Peki öyle yapalım, bakalım ordan bir çıkış bulacak mıyız?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir tane yayınlanmış ne romanın var ne şiir kitabım. Ne de bir gazete köşesinde bir şeyler yazarım. Ama okur ve yazarım , okuduklarımı da çokyi anlarım. Kendisini resmen yazar kabul etmiş herkese selam olsun..Elinize sağlık...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 18.11.2007 15:56
Cevap :
Serap hanım, şimdi rüzgar üşüyene soğuk, üşümeyene ferah gelmez mi? Örneğin kiminin vakti çoktur, kiminin ilgisi belli bir şeye yöneliktir vs. Resim yapmak için, ressam olmak gerekmeyeceği gibi. Adam kendisinin en iyi yapıtına ulaşmaya çalışabilir. Usta ressam da öyledir. İkisi arasında ne fark var? Adamın birisi bir bloguma, bu yazdığınla ne yapmak istiyorsun diye bir yorum yapmıştı. Ne kadar garip değil mi? Türk insanına özgü başkasını kötüleme eleştirme ayıplama hizaya sokma doğru yolu gösterme gibi bir baskılama alışkanlığı var. Eğitimle ilgisi yok bunun. Eğitimli de yapıyor. Üstelik eğitimli cahilden gelen zarar daha tehlikelidir, çünkü daha sofistike kötülük yapabilir.. Ona buna bulaşana; herkesin bir bildiği vardır, ve herkesin, senin bilmediğin bir yanı vardır. Bildiğini sanıp ukalalık yapma. Sen kendi yaptığına bak! Adam etme adam ol! Adam olsan da, adam etmeye çalışma. Adam olmuşsan zaten bunu yapmazsın. Blogun devamı gelecek, ama öyle ciddi bir "yazılama" değil tabi.  18.11.2007 19:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 998
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster