Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
171
 

Yazı bir fasulyedir daha fazlası değildir

Yazı bir fasulyedir daha fazlası değildir
 

Yazının hedefi okuyucudur. Bir tek okurun okuduğu yazı başarılı sayılmalıdır. Gerisi hikâye, fasa fisodur. Yazı aslında nedir? Yazı bir fasulyedir, daha fazlası değildir. Okunup okunmama konusuna gelince, çok okunan bir yazı iyi bir yazı olmayabileceği gibi, az okunan bir yazı da iyi bir yazı olabilir.

Bugün dünyaca ünlü yazarları bile zamanında kaç kişi okumuştur? Örneğin edebiyat çalışmalarını gösterdiği bir doktor Balzac’a “Ne işle uğraşırsanız uğraşın ama edebiyat asla” demişti. Balzac, o gün doktorun sesine kulak verseydi bugün Balzac’tan bahsetmiyor olacaktık.

Yaşadığı dönemde deli diye damgalanan, acımasızca eleştirilen Dostoyevski, bu gün dünyanın önde gelen yazarlarından biri sayılmakta, günümüzde bile eserleri hakkında kitaplar yayınlanmaktadır. Ama aynı Dostoyevski Karamazov Kardeşler’deki bir mahkeme sahnesinde savunmacının konuşmasının yirmi dakika sürdüğünü yazma yanlışına düşer. Yanlışı diyoruz çünkü biri o savunmayı okumuş ve aynı zamanda saat tutmuştur. Okuyanın eleştirisi acı acı gülümsetir insanı. Savunma yirmi dakika sürmemiştir. Bu kadar ağır ve komik eleştirilerin altından kalkan Dostoyevski, Dostoyevski’dir işte.

Hemingway’ın nasıl yazar olunur sorusuna “kendinizi iple asın” cevabını hatırlatıp, başlangıçtaki sorumuza geri dönelim. Yazı aslında nedir? Yazı bir fasulyedir, daha fazlası değildir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 323
Kayıt tarihi
: 30.08.10
 
 

Anadolu Üniversitesi İşletme fakültesi mezunuyum. Çeşitli kuruluşlarda muhasebe ve dış ticaret or..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster