Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '08

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
2378
 

Yazık, çok yazık...

Yazık, çok yazık...
 

Kangoo aile aracıymış mış mış...


Babam, ailemizin geniş olması sebebiyle aile aracı(MPV sınıfı) almayı düşünmüştü. Ancak şehir içinde tüm aile aynı anda pek dolaşmadığımızın ve sadece senede bir kez tatile giderken ihtiyaç olabilecek büyüklükte bir arabanın işimize yaramayacağının, ayrıca sedan almasını istediğimin altını çizdim. Ben henüz gencim. Ve MPV sınıfı araçla dolaşmak istemem açıkçası. Neyse sedan otomobilleri araştırmaya koyuldum. Bir yandan babam marka ve modelleri araştırıyor, bense bize uygun modellerin tekniksel ve donanımsal özelliklerini bilgisayarda listeliyordum. Her araba alışımızda böyle bir araştırmaya giderim. Mizaç meselesi. Hiçbir şeyi forumlarda olsun resmi sitelerinde olsun araştırmadan almam. Telefon alırken de aynı, bilgisayar alırken de aynı.

Yine bir gün araştırma yapıyordum, sedan otomobillerle ilgili. Ford Focus, Honda Civic, Nissan Primera ve Volkswagen Jetta hakkında yeterli bilgiye sahip oldum. Derken bazı çatlak sesler çıkmaya başladı. MPV sınıfının dahi varlığını bilmeyenlerden değişik yorumlar almaya başladım. Otomobille hiç alâkası olmayan kişilerden şunları duymak beni şaşırtmadı:’Siz sedan arabaya sığmazsınız, Kangoo alsanıza.’ Eh, yuh artık. Kangoo’nun sedan bir otomobilden geniş olduğunu zannediyorlar. İşte ‘tipik Türk mantığı’. Kimse kusura bakasın. Sadece biraz yüksek duruyor diye büyük mü sayılıyor.

Honda Civic ile karşılaştıralım, isterseniz…

Kangoo’nun boyutlarını vereyim: 4035 / 1672 / 1835

Civic’in boyutları: 4545 / 1750 / 1435

Aradaki farkı sanırım fark ettiniz. Fiziksel açıdan baktığımızda sadece yükseklik farkı var. Bagaj hacmi 650 litre olan Kangoo büyük gözükürken insanların gözüne, Civic’in bagaj hacmi sadece 389 litre diye küçük gözüyle mi bakılıyor.

Ben çok çabuk parlayan bir kişiliğe sahibim. Araştırmalarımın üstüne söz söylenmesinden yana değilim. Özellikle otomobil hakkında.

Kangoo’nun genişliği Civic’e yaklaşamaz bile. Ama neden insanlar bu şekilde ‘kıt’ düşünmeye programlanmış bilmiyorum. Sanki Kangoo ya da Doblo, aile araçlarıymış gibi görülüyor. Ne alâkası var? ‘Aile aracı al’ demek istiyorsan, git MPV sınıfından öneride bulun. Bazılarından da minibüs önerileri bile aldım da, o öneriyi yapanlar dikkate alacağım kişiler değil.

Neyse, yine bir sitem içerisindeyim. Bu, ‘yayınladığım’ 60. makalem. Son zamanlarda makalelerimi hep stres altında yazıyorum. Nedeni halâ araştırıyorum...

Başka bir makalemde görüşmek dileğiyle…

Mantığınızdan uzakta kalmayın…

Saygılar, sevgiler…


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende bu günlerde bu türün bir modeli olan opel zafira üzerine araştırma yapıyorum.Sizin tavsiyeniz ne olur.Hem zafira hemde MPV türleri için.Önerinize şimdiden teşekkür ederim.

selim çağatay 
 30.07.2008 22:27
Cevap :
Mrb. Zafira, MPV sınıfının tercih edilen ve en çok bilinen modellerinden biri. Aile araçlarıyla ilgili(MPV sınıfı) detaylı bilgiye şu makalemden ulaşabilirsiniz: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=110325  01.08.2008 14:37
 

kac bin km yaptım söylesem inanmazsın hemde orginal kangoo motoruyla 2000 de aldım dahada kullanıyorum benim kangom bana güven veriyor en birsey olucak yolda kalıcam korkusu vermiyor allaha sükür bence kangooyu deneyin cok seveceksiniz önceden focusda kullandım ama focusun motoruna güvenmiyordum:S

melih dk 
 28.06.2008 16:30
Cevap :
Makalemde Kangoo'nun saçmaca bir tercihinden söz etmedim. Sadece aile aracı olarak görülmesinin saçma olduğunu belirtmiştim. Kangoo'yu 'ailem geniş' diye inceleyen zihniyeti eleştirdim ben. Focus'un dizel motoruyla ilgili sorunlar duymuştum. Ama araştırmadan o konuda da birşey söyleyemeyeceğim. Yorumunuz için teşekkürler.  30.06.2008 1:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3098
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster