Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
922
 

Yazıları çalmak suç ama !..

Yazıları çalmak suç ama !..
 

MB Yazılarımızın alınmaması ve çalınmaması için bir kampanyadır bu !!


Geçenlerde bir dosttan bir mail almıştım. Biraz garipsediğim bu mesaj da “ sizin (MB yazarlarının) tüm yazıları http://www.konya.tc sitesinde yayınlanıyor. Burada da mı yazıyorsunuz ? Çok şaşırdım…” diyordu.. Hemen girip baktım, evet dediği doğruydu. Hiçbir BM yazarının yada yazı sahibinin, bu yayımlanmaya izin verdiğini sanmıyordum ama vaktim müsait olmadığı için, daha sonra rahat rahat incelemek için ilgili bağlantıyı, mesaj atamadan kapatmıştım. Sonra da unuttum.

Bugün şöyle bir MB yazılarını incelerken bir-iki yerde de bu haberi gördüm. Demek ki, başkalarının da haberi olmuş diye düşündüm ve hemen ilgili linke girerek, incelemek istedim. Hani mesaj atmak isteyip de atmamıştım ya ! En azından öyle bir uyarayım istedim. Fakat geç kalmışım. Birileri uyarmış. MB editörleri yada Milliyet tarafından mı uyarıldı, yoksa bir MB dostumuz/dostlarımız mı bu uyarıyı yaptı bilmiyorum ama kim yaptıysa iyi yapmış. Böylece, haklarımız da korunmuş oldu..

İlgili site ye gönderilen 07.04.2009 tarihli uyarı mesajında <ı>“Milliyet Blog'taki yazıları izinsiz olarak kopyaladığınızı ve başka bir imzayla yayınladığınızı tespit ettik. Yazıların sonunda link olsa da, yazıları gerçek yazarların isimleriyle yayınlamanızı talep ediyoruz. Aksi takdirde, kurum avukatlarımız yasal yollara başvuracaklardır” deniliyor ve ilgili site koordinatörleri de <ı>“Şuada yayında bulunan makaleler üzerine Milliyet Blog yazarları eklenemeyeceğinden dolayı en kısa zamanda bütün Milliyet Blog makaleleri silinecektir” şeklinde mesaj yayımlayarak, “<ı>Sitemiz üzerindeki bütün Milliyet Blog makaleleri uyarınız okunduktan 30 dk sonrasında silinmiştir” demişlerdir. Şuanda da hiçbir yazı görüntülenemiyor.

Bugüne kadar, gerek yurtiçi, gerek yurtdışından birçok sanal ortamda ve basılı dergi den (iki tanesi elle tutulur dergilerdi) bazı yazılarımın beğenildiğini, bu yazıları kullanıp kullanamayacaklarını belirten mesaj ve mailler almıştım. Çok şaşırmama rağmen, hem çok sevinmiş hem de onore olmuştum. Öncelikle yazılarıma değer vermeleri, sonra da benden izin almaları, çok saygıdeğer bir davranıştı. Kendilerine de bunu bir mail ile ilettim. Nitekim bir zaman sonra bazı yazılarım bazı sitelerde ve 2 dergide yayınlandı. Yazılar adres gösterilerek ve altına ismim yazılarak yayınlanmıştı. Dergileri de tarafıma gönderdiler daha sonra, bu çok sevindirici ve tebrik edilmesi gereken bir olaydı.

Ancak, yukarıda bahsettiğim ilgili sitede izinsiz yazı yayınlama eylemi sona erdi ama bu gibi durumlar aslında o kadar çok ki ! Bunların hepsini takip etmek mümkün değil. Bizim de içinde olduğumuz MB platformu gibi platformlar, tamamı ile bağımsız ve yazılanların yazanları ilgilendirdiği ve onların sorululuğunda olan platformlar olduğu için, ister adı blog sitesi, ister internet günlüğü, ister egünlük, isterse başka bir şey olsun, bunun korumacılığını yapacak hukuki bir merci olduğunu sanmıyorum. Belki, bu platformun ciddi bir editoryal ekibinin olması, birçok yazarın yazıların yazıları ve yorumları kontrol ediliyor olmasına karşın benim gibi birçok kişinin “güvenilir yazar” sıfatıyla yayınladığı yazılar olmasına rağmen, site adresinin başında milliyet ibaresi olması bunu daha ciddi kılıyor ama yine yasal hamimizin Milliyet olmadığını düşünüyorum. Dolayısı ile herkes her birimizin yazılarını kolayca kopyalayabilir ve çalabilir. Bu mümkün gözüküyor..

Peki ne yapılmalı?

Bu soruyu ilk defa burada soruyorum. Bu yazıyı okuyan herkesten de bir yorum ve katılım bekliyorum. Buradaki sayfalarda, gece gördüğü rüyasını anlatan da var, fıkra anlatan da, maç yorumu yapan da, şiir ve deneme yazıları yazan da, siyasi ve politik yazılar yazan var. Dolayısı ile belki, bazıları önemsiz gibi görünse de, netice de emek harcandığı için paylaşım yerinin Milliyet Blog olması sebebiyle de daha ciddi bir duruş sergilememiz gerekiyor.

Öncelikle, bu platformun çok geniş bir katılım ve paylaşımı olduğu düşünüldüğünde benim birkaç önerim olacak. Bunlardan birincisi, belki her ne kadar yazı konusu itibari ile sınıflanmış ama daha farklı kategorize edilebilir. Örneğin Siyaset, Edebiyat, Felsefe ve Spor vs. yazarları belli klasman altında toplanabilir. Dolayısı ile her bölümün yazıları daha rahat takip edilebilir. Bir karmaşıklık ve çelişkilerden kurtulunmuş olunabilir.

İkincisi de, yazılan yazıların “fikir eserleri” kapsamına alınması konusunda bir takım girişimler yapılabilir. Bununla ilgili bir kanunumuz var ama bu kapsama birçok unsur ve eser giriyor. Öncelikle bizim yazdıklarımızın bir eser olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu ilk aşamayı aştıktan sonra da “eserimizin” korunması kapsamında, neler yapılması gerektiğini tartışmalıyız. Yukarıda dediğim gibi bu sayfalarda, bir çok arkadaşımız, amatörce veya profesyonelce şiirlerini, hikâyelerini, denemeleri yazıyorlar. Aramızda kitap yazanlar ve çıkartanlar var. Onların da düşüncelerini almak önemli olacaktır. Bu yazılamların her birinin değerli olduğu ve bunların başka bir yerde yayınlanmamış olmasından dolayı da rahatlıkla kullanılabileceği unutulmamalıdır.

Bir üçüncüsü de deneyimli arkadaşlar ve ilgili kurumların fikir bildirmesinin çok yararlı olacağı, yazılanların bir yerde toplanıp, kitaplaştırılması veya belli bir yayın ürününde toplanması. Böyle olduğu zaman otomatikman, yasal ve hukuki bazı şartlar da kendiliğinden oluşmuş oluyor. Yani hukuki bir zırha bürünüyor. Yazılanlar eser kabul ediliyor.

Tüm arkadaşlardan bu konuda bir yorum ve katlı bekliyorum…

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2503
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster