Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
690
 

Yazılı basına 20 yıl ömür biçildi, yaşasın elektronik hayat.

Yazılı basına 20 yıl ömür biçildi, yaşasın elektronik hayat.
 

Rupert Murdoch adını duyduğunuzda, basın sektörünün geldiği, geleceği ve nereye gideceği konusunu onun düşünceleri istikametinde değerlendirmeniz gerekir. Çünkü o genellikle, dediklerini gerçekleştirecek büyük gücü elinde tuttuğu için, söylediklerinin hayata geçmesiyle tanınır.

Avustralya’da 1931 yılında doğduğunda, babası zaten yayınevi sahibiydi. Dolayısıyla çocukluğu tamamen gazeteciliğin içinde geçmiştir. 1957 yılında radyoculuğa adım atmış, gruba ait olan "Adeliade News" ve "Sunday Mail” adlı gazetelerin tirajını artırmış, 1958'de ise ilk televizyon istasyonu olan Channel 9 için gerekli lisanı almıştı. 1960 yılında başlayan İngiltere macerası, İngiltere’nin o dönemde büyük tepki göstermesine rağmen 1969 yılında ünlü The Sun gazetesinin sahibi olmasıyla sonlanmıştır. Teknolojiyi yakından takip eden ve gereklerini yerine getiren Murdoch, televizyon sektörünün kalbi olarak bilinen Amerika'da, 1985 yılında ABD vatandaşı olmuş, Century Fox adlı film şirketini satın alarak tüm televizyon yayınlarını Fox yayın zinciri adı altında birleştirmiştir.

Bugün ABD’li Murdoch, yıllık cirosu 20 milyar doların üzerinde, olan 9 uydu televizyon şebekesine, 100 kablolu kanala, 175 gazete, 40 matbaa ve 40 televizyon ve 1 film stüdyosuna sahiptir. Sahip olduğu bu sektörle dünya nüfusunun dörtte üçünün bulunduğu 5 kıtaya ulaşan bazılarına göre tehlikeli bir medya imparatorluğu haline gelmiştir.

Manipülatif haberlerle, 11 Eylül’den sonra İslam âlemini suçlayan, ABD’nin Irak’ı işgalini haklılaştıran ve Irak’taki ABD askerlerinin ölümlerini ABD halkından gizleyen, ABD adına duruma uygun politikalarla kamuoyu oluşturulmasında etkili olan, ABD’deki yeni sağ ve Cumhuriyetçiler tarafından tercih edilen adı geçen, Eylül 2005 ayında TGRT’yi alarak Türk medyasına da girmiştir.

İşte bu medya devi Rupert Murdoch’un yazılı basına 20 yıl ömür biçtiği şeklinde haberler, kendi medyasında olduğu gibi tüm dünya basın-yayınında da yer almaya başlamıştır. Nitekim Murdoch, yatırım bankası Goldman Sachs’ın yıllık medya konferansında yaptığı konuşmada, Amazon.com’ın Kindle’ı ve Sony’nin Reader’ı gibi elektronik okuma araçlarının en fazla 20 yıl içerisinde yazılı basının yerini alacağına ilişkin sözleri Financial Times gazetesinde yer almıştır. Dolayısıyla ona göre gazeteler kâğıt üzerinde değil, taşınabilir okuma panelleri aracılığıyla insanlara ulaşacaktır.

Murdoch bir zamanlar büyük kavgalar yaşadığı basımevleri ve özellikle sendikaların bu durum karşısında yok olacağını düşünerek, söz konusu yeni yapıyı daha güzel olarak nitelemektedir. Ama böyle bir gelişme karşısında, işsizliğin büyük oranda artmasına karşın, ormanların büyük ölçüde kurtulacak olmasını ise hiç aklına getirmemektedir.

Kaynak: http://www.ft.com/cms/s/0/e508e888-a219-11de-81a6-00144feabdc0.html?nclick_check=1

www.milliyet.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1567
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster