Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '14

 
Kategori
Yazılım
Okunma Sayısı
112
 

Yazılım fünyasında bir freelancer

Yazılım fünyasında bir freelancer
 

Programlarmısın


Bilindiği gibi Freelance şekilde çalışılan bir çok sektör var ve yazılım sektörü de azınsanmayacak bir yüzdeyi kaplıyor. Bir yazılımcının freelancer olarak ne gibi alternatiflerinin olduğunu ise bu yazıda paylaşacağız.

1. İşverene Özgü Yazılım Geliştirmek

Bilgisayarlar eskiden oyun ve çok spesifik amaçlarla kullanılırken artık hesap makinası gibi her masada yerini almış vaziyette. Hal böyle olunca ihtiyaçlar artık yazılımlarla karşılanıyor ve bu alanda büyük bir talep var. İşyerlerinde ya da evde kullanılacak bir programın yazılması aşamasında freelance çalışanlar için bir avantaj doğuyor. Freelancer yazılımcılar kolay ulaşılabilirlik, sayıca fazlalık ve ekonomi bağlamında etkinlik gibi bazı avantajlara sahip. Dolayısıyla evvelki yaptığı işlerle iyi referansa sahip freelancer yazılımcılar gittikçe artan bir yazılım talebi karşısında verimli sağlayıcılar konumuna geliyor.

2. Hazır Yazılım Oluşturmak

İhtiyaç duyulan yazılımların hepsi işverene özgü değil. Kimi yazılımlar genele hitap ettiği için bir kere yazılıp çok sayıda müşteriye satılabiliyor. Bu yazılımların arasında oyunlardan tutun muhasebe programlarına kadar herşey var. Dolayısıyla genel bir ihtiyacı iyi analiz eden freelancer yazılımcılar, bu ihtiyaçları karşılayan yazılımları Internet üzerinden satarak çok sayıda müşteriye ulaşıp iyi bir kazanç ve kredibilite sağlayabiliyorlar.

Hangisini Öneriyoruz?

En güzeli hibrit bir yaklaşım. Boş zamanı olan ya da yazılım dünyasında büyük bir açığı yakalayan freelancer yazılımcılar genel kullanım amaçlı yazılım geliştirirken, işverenlerin talep havuzlarını inceleyerek yetenekleri dahilinde yazılım geliştirmek isteyen freelancer yazılımcılar bu müşteriye özgü yazılım geliştirme metodunu uygulayabilirler.

http://www.programlarmisin.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 89
Kayıt tarihi
: 07.02.14
 
 

Bundan 12 sene önce kariyerime ilk başladığım yıllarda üniversiteyi de birinci bitirmenin etkisiy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster