Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '08

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
9145
 

Yazılım mühendisliği

Yazılım Mühendisliği günümüz popüler mesleklerinden birisi. Bunun başlıca nedenlerini sıralamak gerekirse.

    Ücretlerinin iyi olmasıTeknolojinin günümüz gençlerince benimsenmiş olmasıDışarıdan iyi bir meslek görüntüsü vermesi.

Günümüz şartlarında Türkiyede Lisans düzeyinde sadece özel okullarda bulununa Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliğine ve Bilgisayar Programcılarına benzemesiyle dikkat çekmek ile birlikte. Onu diğerlerinden ayıran farklılıklarında olması bu mesleği ön plana çıkarmaktadır.Konumuza başlamadan hangi üniversitelerin bu konuda eğitim verdiğini aşşağıya sıralamak istiyorum :

    İzmir Ekonomi ÜniversitesiAtılım ÜniversitesiBahçeşehir ÜniversitesiIşık Üniversitesi

Yazılım Mühendisliğini diğer bilgisayar bölümlerinden ayıran en büyük özelliği. Yazılım geliştirme olayını belli bir standartlara kaydırmaya veya oturtmaya çalışarak diğer eski Mühendisliklerde (İnşaat, Makina ve vs) olduğu gibi bi tek tip uygulaması başlatmaya çalışmak. Ayrıca Diğer bilgisayar bölümlerinde ki gibi bilime hizmet etmek yerine insana hizmet etmek çabasında. Bunu küçük bir örnek ile açmak gerekirse. Bilgisayar programcıları programlarını yazdıktan sonra gerisi ile pek ilgilenmezler. Ama bir yazılım mühendisi programını yazar ve bu programı yazarken planlar yaparak herşeyi dokümante ederek yazar ki ondan sonrakiler bu bilgilerden yararlanabilsin. Ayrıca program her yönüyle test ettikten sonra programın insanlar tarafından kullanımını kolaylaştırmak amacıyla kullanım kılavuzu niteliğinde dökümanlarıda programıyla birlikte hazırlar.

Diğer programcılarda ki bir başka sorun ise programlarının gidişhatını takip edememesi. Yani bir program yapılıp kullanılmaya başladıktan sonra zamanla istekler doğrultusunda değişimlere uğrayacaktır belki aynı kişi belkide faklı kişiler tarafından, bundan dolayıdır ki versiyonlama sürekli kontrol edilmelidir aksi takdirde projenin tesliminden belli bir süre sonra meydana gelecek karışıklıkları düzeltmek hiçde kolay olmayacaktır.

Türkiyede hala yeterli sayıda eğitim kurumu olmadığı için bir çok bilgisayar mühendisi hala Yazılım Mühendisi ünvanı ile çalışmaktadır. Büyük şirketler bu konuda dikkatli davranmaya çalışırlar ama orta ve küçük ölçekli şirketler için Bilgisayar Mühendisi veya Yazılım Mühendisi pek önemli bi fark değildir.

Gelelim Nasıl Yazılım Mühendisi neler yapabilir ve nerelerde çalışabilir. Yazılım Mühendislerinin genel iş çerceveleri aşşağıda ki gibidir.

1. Programcı

2. Testci

3. İş analisti

4. Veri tabanları

5. Proje Yöneticisi

Bunlar yazılım mühendislerinin mezun olduktan sonra yapabilecekleri işleden bir kaçı peki hangi şirketlerin bu tip insana ihtiyacı var birde onu inceleyelim.

Tabiki bilişim sektörü Yazlım Mühendislerine aç olduğu için bu sektörü söylemeden geçmek elde değil. Onun dışında Bankalar ciddi Mühendis alım yapmakta ayrıca İlaç sanayi ve tüm Holdingler, Telekominikasyon birazcık daha donanım tarafı olduğu için seçenekler birascık kısıtlı ama yok değil. Sektörde Maaş dağılımı yeni mezunlar için 1.300 ila 3.500 arası değişmekte. 2-3 yıl tecrübeli mühendislerin geliri ise 2.500-6.000 arası. +5 yıl ise 5.000 sınırından başlayıp 17.000 lere kadar varmakta. Bu yazımızda Yazılım Mühendisliği ile ilgili bir çok detaya girmeye çalıştık. Eğer sorularınız veya önerileriniz olursa lütfen yazınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızdan çıkardığım sonuç ; eğer paranız varsa Yazılım Mühendisi olabilirsiniz :)), çünkü bunların hepsi özel üniversiteler... Ben bilgisayar programcışığı okudum ama şuan yaptığım iş Mali İşler Müdürlüğü, artık şirketler eleman alırken hertürlü bilgiyi barındıran kişiler istiyorlar, bahsettiğiniz işle uğraşmak için çok iyi firmalarda çalışarak o paralar alınabilir, biraz daha gerçekçi olmak lazım, ne üniversite mezunları işsiz geziyor.

pozitive 
 26.05.2008 14:59
Cevap :
Aslında yazından anlaşıldığı kadarı ile çıkardığınız sonuç doğru. Ama benim demek istediğim aslında şuydu: Türkiye hala yazılım mühendisliği branşında pek ileri gidememiş hatta bunun varlığından bile habersiz. Bundan dolayı daha yeni yeni bu branş Türkiyeye girmeye başladı bunun öncüleride özel üniversiteler. 3-4 sene'ye kadar devlet üniversiteleride buna katılacaktır. Ücretler konusunda abarttığımı düşünmüyorum ama tabi ki her yazılım veya bilgisayar mühendisi bu parayı alamaz. Bu kendilerini geliştirme yeterli olabilme ile paralel olan bir durum. Fikriniz için çok teşşekkürler.  27.05.2008 9:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2115
Kayıt tarihi
: 21.05.08
 
 

1982 Ankara doğumluyum. Üniversite eğitimimi yurtdışında tamamladıktan sonra bir süre yurtdışında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster