Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '06

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
466
 

Yazılım olma sorunsalı...

Bir insan olmaya alışmam 40 yılı aştığına göre, yazılım olmaya da alışmam epey sürerdi herhalde…

Bir insan olmaya alışmak ne demek?

Bir beden olmaya alışmak demek… Onun yeme, içme, temizlik gibi sürekli gereksinimlerini düzenli olarak yerine getirmeyi aksatmamak demek…

Bir zihin olmaya alışmak demek… Sevgi açlığım bana çok pahalıya mal oldu. 10 yıldır da yalnızlığa açım. Bu tür yüksek genlikli salınımlara alışmak demek.

Bir kültürde yaşamaya alışmak demek. Bizim 1960-2005 alaturka kültür yeterince bela doluydu ama başka bir yerde de pek dertsiz olmuş olacağımı sanmıyorum. Moğolistan’da bir çadırda atlarla birlikte yaşadığımı düşünüyorum da arasıra.

Bir yazılım olmaya alışmak ne demek?

Bunları hepsinin gitmesi ve boşluğa alışmak demek. Uyuyup uyanmayacaksın. Yiyip içmeyeceksin. Ne yapacaksın? Duracaksın. Hep duracaksın. Bir tür kötürümlük demek bu… Yine de ‘subroutine’ bir androitin aracılığıyla, dış dünyada gezinen veriler alabilirsin.

Nasıl olsa, gelecekte bu sorun doğrudan yaşanacak ve yazılacaktır. Şimdiden bunu kestirmeye çalışmak kimilerine anlamsız gelebilir. Yine de tasarlıyorum.

Belirli bir süre insan olarak yaşadıktan sonra yazılım olmaya aktarılınca, insan özelliklerinin de bilgi belleğiyle birlikte aktarılacağı varsayılıyor. Sonuçta bende de her bilgi öğrenişimin eşleniği duygular da var. Kimi açtım, kimi mutsuzdum… O bilgileri kullandıkça, bu duygular da her kezinde yeniden canlanır.

Yazılım olduktan sonra, bunların yavaş yavaş dönüşmesi daha mantıklı. Örneğin, bazı acılarımın anıları uzun süredir hiç canımı acıtmıyor. Kayıtlarımdan dolayı onun acı olduğunu biliyorum ama onu yaşamıyorum. Sanırım insan olmanın anıları da öyle yavaş yavaş boşalacaktır. Geriye saf kognitif-informatik bir şey kalacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Artificial Intelligence filmini çağrıştırdı yazınız; belleğine duygular işlenmiş olan robot çocuk bile duygu ve yaşantılarının ağırlığı altında ezildi. İnsan olmak çok güzel ve aslında hepimizin evrimsel olarak kayıtlı yazılımlarımız var ama onları yönlendirebilme düşünce ve becerisine kısmen sahibiz , güzel değil mi?

nilgun 
 08.02.2007 19:09
Cevap :
İnsan olmak çok çirkin ve onları daha da çirkin taraflara yönlendiriyoruz. Metne intikal etmemişsiniz.  08.02.2007 20:06
 

yazılım olmanın insan olmaktan daha büyük işkence olduğunu anlamak zorunda kalırsın. Proses ve thread shedulerdan priority koparamamak, sen bişeyler yapmaya çalışırken araya zart diye girip CPUyu elinden alan sistem kodları, yüzlerce cihaz kabul,IRQ ve transeferle çok meşgul olduğu için cevap alamadığın north bridge belası, ızdırap veren RAM latency, gidip gelen elektrik, daha neleer neler.. insan olduğuna şükret ve kendine gel. çünkü asıl bütün yazılımlar insan olmaya çalışıyor.

Alish 
 13.09.2006 18:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster