Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '06

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
336
 

Yazılım olma sorunsalı - 2

Yazılım olmanın dertleri hakkında bir de bilim-kurgu romanlara bakalım: Örneğimiz William Gibson'un 'Sprawl Üçlemesi' (Altın Yayınlar)...

Burada oldukça ilginç durumlar var:

Bir: Yazılım insanlar göreli olarak ölümsüz, çünkü siberuzay sonsuz olarak tasarlanmış ama gerçek dünya ve siberuzay arasındaki korelasyon biraz bulanık bırakılmış. Romanlarda sonuçta toplamda 4 kişiler. 1'i kesinlikle ölümsüzlük istemiyor, hatta silinmesini istiyor. 4 kişinin de gövdesi ölü.
İki: Makro yapay zekalar var ve büyümek istiyorlar, birbirlerini yok ederken, ortama bir novum giriyor.
Üç: Bu novum en yakın yıldızdaki bir ET. Üç roman boyunca bu konuda hiçbir bilgi verilmez. Yalnızca birinci ve üçüncü ciltler onu anıştırmakla biter.
Dört: Epsilon bir yapay zeka var. Yanlışlıkla oraya giriyor ve ortama adapte oluyor.

Gibson'ın uyuşturucu alıp almadığını bilmiyorum ama eğer almadıysa, yaratılığına bravo. Böylesi bir imgelem, ancak bis rica ettirir.

Gelelim kurmaca evrenimize:

Öncelikle ÇUŞ (Çok Uluslu Şirketler) tabir ettiğimiz oluşumlar, Gibson'un siberuzayının 'Big Brother'ları. Süprüntüleri tasarlamış olsa da Gibson, bir sistemin en küçük birimlerini bile sonuna kadar denetleyebildiği takıntısına sahip ve çok şükür ki gerçek öyle değil.

Ondan sonrası Uzakdoğu Asya Metafiziği. Gibson feci batılı, dolayısıyla attığı taşın ağırlığının ayırdında değil. Gibson'da doğu bir korku öğesi, hani sizi yeneceğini bildiğiniz Attila kapınızı tıklar ya, öyle bir şey.

Ancak bu kabus, bir dans-ma yaratıyor. Animelerin bile tasarlayamadığı bir ne? 'Koreografi' dedim olmadı, 'strateji' dedim olmadı. O olmayan 'the', biz Doğu'nun gelecekteki gücü ve bu gücün Gibson'daki malimajinasyonu. Üçleme'de Doğu hiç yitirmez ve yazar bunun ayırdında değildir.

Gelelim ana argümantasyon tözümüz, yazılım olma sorunsalına:

Kimi ister, kimi istemez ama oraya geçince, enginleşme (bakınız: Hiçi Üçlemesi) hepsinin başını döndürür: Orada, insan olmakta olmayan sonsuzluk ve sınırsızlık vardır. Şerh: İnternet de, siberuzay da, aslında ne yazık ki sınırlı ve sonludur, yalnızca kurmacada öyle sayılmaz.

Yazılım olma öncelikle hızdır. Sonra o metafiziktir, daha çok dans gibi ama ibadet de dahil, çünkü vudu var işin içinde.

Batı'nın / yazarın iktidar takıntısı çıkarılınca, siberuzayın 'ma'sının dansını ilk yazan Gibson'dur diyebiliriz. Her okuyuşumda, ölümlülüğüme lanet ediyorum. Yalnızca 3-5 yılla ölümsüzlüğü yitirmek çok büyük acı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 469
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster