Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
173
 

Yazın ciltte siyah noktalar yoğunlaşır mı?

Yazın ciltte siyah noktalar yoğunlaşır mı?
 

Siyah noktalar ile başımız dertte


Siyah nokta diğer bir adı ile comedon  bilinen  bir cilt problemidir. Cilt altında bulunan yağ ile kir tabakasının birleşmesi sonucunda oluşan siyah noktaların mutlaka temizlenmesi şarttır.

Ciltte oluşan siyah noktalardan arındırılmaz ise ciltte sivilce oluşumuna kadar kötü sonuçlar verebilir. Comedon (siyah nokta)oluşumunun en önemli etkileri cilt yağlanması ve aşırı yağ üreten bir gözenekte siyah nokta olması da kaçınılmazdır. Özellikle ergenlik çağında hormanel değişim ve etkiler sebebi ile yağ bezleri gelişir ve yağ üretiminde fazla artış gösterir. Yağ bezlerinden üretilen yağın gözeneklerinden dışarı atılması gerekmektedir. Ancak yağ üretimi cilt gözeneklerini kapatarak gözeneğin tıkanmasına sebep olur. Çevresel şartlar, egzoz kokuları, hava, sigara, alkol cildin detaylı temizlenmemesi de siyah nokta oluşumuna, gözeneğin ucundaki yağın kirlenmesine neden olur.

Özellikle yazın ciltte siyah nokta oluşmasına etken cildin derin temizlenmemesi, kirli kalması ile aşırı yağ salgısı cilt yüzeyi  epitel  tabakada  ölü hücrelerin birikmesine ve siyah nokta oluşmasına neden olur.Yaz ayında  UV güneş ışınlarının keratinazasyon cildin  üst tabakasındaki  ölü hücre tabaka kalınlığını arttırıcı etkisi nedeniyle  daha da yoğunlaşır.Özellikle yazın yağlı cilt yapısına göre doğru güneş koruyucu kremi seçilmediği zaman  ciltte yağ salgısı daha da yoğunlaşır ve siyah nokta oluşumu artar. Güneşlenme, aşırı bronz ve yanık tene sahip olabilmek adına ,kakao yağı ve havuç yağı  cildin daha fazla yağlanıp siyah nokta ve sivilce oluşmasına yardımcı olur.

Özellikle, yaz aylarında cilt’in siyah nokta oluşumunu önlemek için cildin yoğun temizlenmesi, makyaj temizlenmeden yatılmaması gerekir. Yazın cilt nemlendiricileri olarak ise, su bazlı ve nem içerikli kremlerin ,  yağsız güneş koruyucularının seçilmesi önemlidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3428
Kayıt tarihi
: 23.08.12
 
 

1972 yılında İstanbul'da doğdu. Anadolu Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler bölümden mezun olduk da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster