Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '19

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
61
 

Yazın D Vitamini Depolayın!

Yazın güneş ve deniz deyince aklımıza hep D vitamini gelir. Hani haksız da değiliz, çünkü yazın birkaç gün de olsa deniz kenarında güneşlenme imkânı bulan kişilerin o yazı takip eden kışın çok rahat ettiklerini duyuyoruz. Nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi mevsimsel hastalıklara ya yakalanmadıklarını ya da yakalansalar bile kolay atlattıklarını söylüyorlar. Bu söylemleri bilimsel araştırmalar da doğruluyor, çünkü D vitamini vücutta bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Hücrelerin ve organların çok daha iyi çalışmasını sağlıyor. Kronik ağrı, yorgunluk ve depresyon gibi şikayetlerimize deva olabiliyor.

Eğer deniz kenarına gitme imkânınız yoksa üzülmenize gerek yok, bunu evinizde de yapabilirsiniz. Açık duran bir pencerenin kıyısında ya da balkonda da güneşlenmeniz mümkün. Hatta piknik yerlerinde güne 10-15 dakika güneşlenmek de aynı işi görür. Buna rağmen yine de eksikliğinden şüpheniz olursa bir sağlık kuruluşunda kan D vitamini seviyenizi ölçtürebilir ve doktor önerisine göre takviye de alabilirsiniz.

D vitamini vücutta depolanıyor, onun için fazla miktarda dışarıdan ilaç olarak vitamin alınması tavsiye edilmiyor, mutlaka bir doktor kontrolünde hareket edilmesi öneriliyor.

Artık bir fikir edindiniz. Daha fazla vaktinizi almak istemiyorum.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

5 Ağustos 19

Kocaeli.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 535
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster