Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '09

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
1320
 

Yazın her yönüyle tatil yapmalı mıyız?

Yazın her yönüyle tatil yapmalı mıyız?
 

Çocuk bile okuyor. Büyükler niye okumaz?


Bu soruya şöyle cevap veririm.

Hayat nedir? Ben kimim, önümde beni bekleyen nasıl bir hayat var? Bu hayatı nasıl yaşamak isterim?

Öğrenme nedir? Öğrenmeye yüklediğimiz anlam nedir? Ben hayatımı seviyor muyum? Hedefimi belirledim mi? Öğrenme sürecinde uzun süreli aralıklar verilir mi? Önümde nasıl bir sınav var ve bu sınav benim için ne kadar önemlidir? Öğrenme ihale edilir veya parayla satın alınabilinir mi?

Sevgili gençler bir yarış ortamındaysanız bu yarıştan galip çıkmak tamamen kendi elinizdedir. Bir başkası sizin için öğrenip sınava giremez; ancak siz sınav koşucularına antrenörlük yapar, daha hızlı koşmanıza yardımcı olabilir. Öğrenme faaliyetinin sorumluluğu tamamen size ait olup bu faaliyet uzun süreli bir yatırım gerektirir. Elbette tatil yapma hakkınızdır. Ancak tatil yapayım derken günün 24 saatini boş geçirdiğinizde inanın bunun faturasını sezonda çok ağır ödersiniz. Çünkü insan hafızası unutma özelliğine sahiptir. Onun için okul ve sınav sezonunu daha rahat geçirmek için yaz tatilini çok iyi değerlendirmelisiniz. Unutmayın sadece ve sadece kendiniz için çalışacaksınız.

Yaz tatilini iyi değerlendirirseniz, arkadaşlarınıza göre sezona yaklaşık 20 puan önde başlarsınız. Dershane sezonunda hocaların anlattıkları daha kolay anlar, sezon içinde yorulmazsınız. Çünkü öğreneceğiniz konu ve ayrıntılar azalacağı gibi daha önceden çalışma alışkanlığı kazanmış olursunuz. Bu durum sizlerin psikolojinizi de rahatlatır. Tavsiyem okul bitiminde bir-iki hafta hiçbir şeye el sürmeden dinlenin, üçüncü hafta planlı bir şekilde çalışmaya başlayın.

Yazın neler yapılabilir?

Sayısal öğrenciler: Eğer daha önceden hiçbir hazırlıkları yoksa yazın yapmaları gereken tek şey ilköğretim kitaplarının fizik, kimya, biyoloji, matematik ve Türkçe kısımlarını ayrıntılı bir şekilde bitirmek gerekir. Özellikle sadece ortak alandan sınava girecek öğrenciler için bu şarttır.

Durumu iyi ve hedefi yüksek olanlar ise lise-I konularını yeniden gözden geçirmeli. Fen bilimlerinden deney sonuçlarını incelemenizde fayda vardır. Haftada birer veya ikişer saat tarih ve coğrafya ile üçer saat Türkçe çalışmalılar.

EA ve sözel öğrencileri ise ağırlıklı olarak ilköğretim matematiğini öğrenmeleri gerekir. Bu matematik bir miktar da geometriyi kapsar. Daha sonra Türkçeye de çok önem vermeleri gerekir. Özellikle kelime hazinelerini geliştirmeliler. Okuduklarınızı anlama en önemli sorunlarınızın başında geliyor. Eş anlamlılık, yan anlamlar vs... Bunun için bol bol okumalı ve sözlük karıştırmalısınız. Ayrıca haftada üçer dörder saat tarih ve coğrafya çalışmalılar. Özellikle coğrafi terimlerin, tarihsel terimlerin kavranması gerekiyor. Demokrasi, seçimler, devlet yönetimi, monarşi, izohips, izoterm, mutlak nem, bağıl nem.... gibi kavramları öğrenin. Bunları ilk kez öğretmeninizden duymayın. Öğretmenden yorumlanmasını isteyin.

Sevgili arkadaşlar yazın günde ortalama 2-3 saatinizi ders çalışmaya ayırın. Bu size yeterlidir. Ancak bunun dışında mutlaka roman okumalısınız. En az 15 günde bir roman bitirmelisiniz. Bu hem sözel hem de sayısal öğrencilerin, hatta anne ve babaların yerine getirmesi gereken bir görevdir.

İlköğretim 6 ve 7 öğrencileri de bir yıl sonra SBS’ye yeniden girecekler. Bu yıl aldığınız puanların üerine çıkmak, eksiklerinizi tamamlamakla mümkündür. Özellile hız kazanmak ve okuduğunu anlamak için mutlaka bol bol kitap okuyup, ayrıntılar anlama kabiliyetinizi geliştirmelisiniz. Bu sınavlara hazırlanma ve iyi bir lise kazanma ÖSS’nin yarısını kazanmadır. Bu yönüyle ÖSS’ye hazırlanmadan daha önemlidir. Sizin sınavınızın da ÖSS’den aşağı kalır bir tarafı yoktur. Sizlere tavsiyemiz yine günde ortalama 2-3 saat çalışmak. Bu sürede iki adet yaz tatili çalışma kitabı bitirmelisiniz. Bunun dışında Türkçenizin gelişmesi ve okuduğunuzu anlamanız için yazın iki-üç roman bitirmeniz gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1519
Kayıt tarihi
: 23.06.08
 
 

1963 yılı Trabzon Of doğumluyu. Emekli Öğretmenim Eğitimle ilgili konulara ilgim uzun yıllar önce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster