Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
415
 

Yazının şathiyatı

Yazının şathiyatı
 

Osmaniye, Asitivada buluntusu


Yazının şathiyatını çıkarmak cümle kuruluş mükemmeliyetini oluşturan düzende cümle içinde ve takibinde aynı kelimeleri kullanmamak için değişen cümleyi mükemmel bir şekilde rayına oturtmaktır. Ve yazının şathiyatında hiçbir eğrilik görülmez. Yazı folkloru iyi yansıtıyorsa varlığı, anlamı ile tükenmez bir rabıta kaynağı oluşturur.Yazının varlığı bizim için bizim için manevi dünyamızın dayanağı olur. Böylelikle yazıdan bize sürekli bitmeyen, tarif edilemeyen o zevk gelir.

Bizler kuvveti olanı severiz. Maddi dünyamızın kuvvetlerini herkes bilir. Ama manevi dünyamızın kuvvetleri gözle görülmez. Onu biz görünür şeylere bağlarız. Bunlardan biride yazıdır. Yazının kuvvetini biz anlamışsak yazıdan bize manevi bir zevk gelir. Bu manevi zevkin bitmemesi için yazının biz mekanını ve görüntüsünü değiştirmeye çalışırız.

Ağırlığın varlığı bulunduğu maddededir. Ama zihnimiz maddeden bunu alır, kendi varlığında barındırmaya başlar. O zaman düşünelim. Hafif olanın varlığı ile ağır olanın varlığını kıyas edelim. Zihnimizde bunu hissedebiliriz. Ve ağır olanın potansiyeli zihnimizde daha fazladır. O yüzden eski çağlarda insanlar yazılarını taşlara, yazacak bir yer bulamadığı için değil, taşın ağırlığından zihne gelen potansiyeli fark ettikleri için yazmışlardır. O potansiyel insana şathiyat yaşatır. İşte bizde yazılarımızı ağır olanın üzerine yazarsak sürekli tarif edilemez o hissi yaşarız. Tabi ki taşa yazı işlemek her zaman mümkün olmayabilir. Ama yazılarımızı ağırlığı olan bir tahta parçasına veya bir kontopilaka yazabiliriz. Ve ağırlığı olan maddeler ise zamana daha çok direnirler.

T. Mustafa YAŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 472
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster