Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
724
 

Yazınız uzun geldi.

Yazınız uzun geldi.
 

Oku oku güzel halkım! oku da haberdar ol dünyandan...


Her insan, söylediği sözün dinlenmesini, yazdığı yazının okunmasını ister. Hele de bizim gibi blog yazarları... 

Milliyet blog'ta yazmaya başladığımdan beri insanlara internetten gazete okur musun? diye soruyorum. Ardından Milliyet blog'ta yazımı okudun mu?.. . Cevabı "Evet" olup nezaketen 1- 2 yazımı okuyanların ilk sığındığı mazeret, "Cem bey yazınız uzun geldi! Sıkıldım; okuyamadım." oluyor. Benzer cümleleri bazen asistanım ( aslında akıl hocam desem daha doğru olur) ve bugüne kadar tanıdığım en akıllı kız olan Ayça'dan da duymak doğrusu beni çok şaşırtıyor. 

Soruyu sorduğum insanların %80'İ internetten gazete okumadığını söyledi. ( Tabi eğer bir şey soracağımı anlayıp beni başlarından savmadılarsa!) 

Ben, mesleğim gereği internet üzerindeki gazete tirajlarını, gazete okunma oranlarını önemsiyorum; merak ediyorum. Benim varsayımım şuydu: " İnternet yaygınlaştıkça gazete okuru artacak." Klasik gazete okuyucu sayısı( gazeteyi bayiden alarak okuyanlar) 5 milyonda tıkandı kaldı güzel ülkemde. 75 milyon insanın 5 milyon gazete okuması gerçekten tiraji komik bir durum. 

Japonya'da Yomiuri Shimbun 14 milyon; Almanya'da Bild gazetesi 4 milyon satarken toplam gazete tirajımızın 5 milyon olması çok acı geliyor bana doğrusu. Yani güzel Türkiyem "gazete okuma fakiri" 

Gazeteyi bayiden almayan güzel halkım, eğer internetten de okumuyorsa durumumuz gerçekten çok vahim, içler acısı... 

Bu yüzden tüm gazete yöneticilerine bir önerim var: Klasik gazete tirajları nasıl düzenli olarak ölçülüp bağımsız kuruluşlar tarafından açıklanıyorsa; gazetelerin internet tirajları da bağımsız kuruluşlar tarafından ölçülüp yayınlansın. 

Çünkü bu uygulama gazeteyi internetten yöneten, okuyan ve gazeteye internet üzerinden reklam verenler için sayısız faydalar sağlayacaktır. 

Klasik gazete okuyucusu 5 milyon olan Türkiyemin internet üzerinden düzenli gazete okuyanı kaç kişi acaba? Siz de merak ediyor musunuz? 

Yazım sana da uzun geldi mi güzel okuyucum!!?? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana gelmedi fakat okurlar eğer abonelik ücretinden kaçmak için söylemiyorlarsa biz gazeteyi internetten okuyoruz artık diyorlar. Bu da abonelikle çalışan gazeteler için pek iyi bir durum değil tabii. Öte yandan son YGS skandallarından sonra bağımsız bir kuruluş olsa dahi hiçbir ankete ya da araştırmaya güvenemez oldum. Ve dahi seçim sonuçlarına. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Diğer yandan milletin artık tıpkı siyasiler gibi medyaya ya da basına güveni kalmamış. Diyorlar ki parayı veren düdüğü çalıyor. Bu ne kadar acı bir durum medya ve basın için. Halk duyarsız olduğu, gazeteleri alıp okumadığı için belediyelere siyasilere yamanan basında kendine göre haklı gerekçelerini anlayana misali milletin suratına çıtlatıyorzaman zaman. Gazetelerinize, gazetecinize sahip çıksaydınız da, biz de kimsenin duluna sığınmak zorunda kalmasaydık gibi... İki ucu haytalı değnek senin anlayacağın. Bozduralım bozduralım harcayalım. Bir alana bir bedava. Kıvırcık bonuslar gibi...

Ayrıntıda gezinmek 
 10.05.2011 23:50
Cevap :
Yazılarıma yorum yaparken de sanki yeni bir blog yazıyormuşçasına ciddi ve özenli olmanız çok hoşuma gitti doğrusu. Buradan, yaşarken yaptığınız her şeyi fazlasıyla ciddiye aldığınız ve yaptığınız her işi ölesiye önemsediğinizi anladım. Toplumumuzda yaptığı işi sizin kadar ciddiye alan, her yaptığına özenen insan sayısı % 40'lara bile gelse, bu uçtuğumuz günün resmidir milletçe. Cemce sevgilerimle...  11.05.2011 23:49
 

Ülkemizde tirajı 5 milyon olan klasik gazetelerin, bir kısmı, dağıtılan promosyonlar için alınıyor, Gazeteler kupon karşılığı hiçbir şey vermesinler, bu tiraj daha da düşer...İnternet gazetelerinde de tıklanma sayısına göre okunma satıları tespiti yapılabilir. Sizin yazınız mı? Hayır, uzun değildi...Selamlar...

Yurdagül Alkan 
 23.03.2011 22:08
Cevap :
Yuradgül hanım, bu sabaha sizin olumlu mesajinizla başlamak extra bir motivasyon olacak benim için. İlk yorumcumu saygıyla selamlıyorum.  24.03.2011 9:51
 

Uzun yazıları okuyamayanlar için alternatif olarak bir "özet" çıkarabilirsiniz. Daha da vahim durumda olup da özete bile zaman ayıramayanlar için bir dipnotla anafikir belirtebilrsiniz. Vaktiyle tüm marifeti bir ünlünün kardeşi olmak olan bir hanım kızımız, klasikleri çok kalın oldukları için okuyamadığını söylemiş ve "özet olsa okurdum" demişti. Benim önerimin asıl yaratıcısı kendisidir. Not: Yorumum biraz uzun oldu, umarım sakıncası yoktur :))

Nilgün Akad 
 09.03.2011 11:59
Cevap :
Nilgün hanım, siz de benim gibi kısa yazmaya kafa yoranlardansınız anladığım kadarıyla. Yazıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim size.  09.03.2011 12:21
 

5 milyon gösterilen günlük tiraj toplamından, aboneler 1 milyon, futbol gazeteleri 1 milyon çıkarılınca, 3 milyon kalıyor. İnternette en çok tıklanan gazetenin günlük tıklanma sayısı da bu kadar. Toplam ise 5-10 milyon arasında seyrediyor. Kaynak: Alexa.

Reha Ülkü 
 09.03.2011 11:30
Cevap :
Reha bey paylaştığınız teknik bilgi için teşekkür ederim. Bu faydalı bilgiden ihtiyacım olduğunda faydalanıcam.İlginize teşekkürler  09.03.2011 15:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1716
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster