Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
370
 

Yazıyor yazıyorrrrrrr

Yazıyor yazıyorrrrrrr
 

Evimize tam iki gazete girerdi her gün. O zamanın dar bütçesi beş çocuk bir eş ve hatta babaanne bazen de dede katılmasına rağmen bu hiç değişmezdi. Bir koşu gazete satan yere gidip almazdık biz gazeteyi. Koltuk altına sıkıştırdıkları gazetenin kadın kartondan bir versiyonunun içine doldurdukları gazeteleri kapı kapı dolaşıp satarlardı gazeteci çocuklar.O da bir çeşit işti. Benim de özendiğim işlerden biri hem de.

Bazı evlerin balkonuna gazeteyi bonibon şeker ambalajı gibi büker öyle fırlatırlardı. Hiç hedefini şaşıranı görmedim, bu da ayrı bir konu.

Gazetenin eve girmesi ile aramız da paylaşamazdık bir türlü. Şimdiki gibi ekler de mevcut olmayınca kedi gibi bir köşeye siner sıranın bize gelmesini beklerdik.

İlla gazetenin günlük olması da gerekmezdi. Eskiden manavlar gazeteden yapılmış kese kağıtlarına doldururlardı. (Bu kesekağıtları da evlerde aileler tarafından özenle yapılır para kazanılırdı üstelik)

Böyle kese kağıtlarını özenle söker merakla ve sevinçle okurduk. Bazen rüzgar uçurur kapı önüne kadar getirirdi gazete yapraklarını o da suların içine bile düşse eğilir onu bile okurduk tüm kardeşler.

Terzilik yaparak aile bütçesine katkıda bulunan annem de iğne ile kuyu kazarak kazandı para ile Resimli Roman, ya da Hayat dergisi alırdı. Öyle şık kapağı olurdu ki bu derginin merakla beklerdik bu hafta kapakta ne olacak diye. İlkokul üçüncü sınıfa kadar okutulan annem okumaya aşık bir kadındı. Hatırlıyorum o zaman Fakir Baykurt’ un kitaplarını okurdu geceden sabaha.

Belki komik gelecek ama bizim evde çizgi romanla ilgili dergiler küçük cep foto romanlar okumağa dair ne var ise hepsi girerdi.

Komşumuz ayrıca ev sahibimiz Saniye hanım teyze bizim yüzümüzden kendi kızlarının da bu dergileri okumasına çok kızar “kızlarrr kızlar bırakın kağıdı, alın elinize bir dantel çeyizinizi yapın” diye söylenirdi bize.

Okumayı biz böyle sevdik. Babam okutmayı çok istedi hepimizi. Canım annem ev için para isteyince nedense babamın hiç parası olmaz idi. Biz okul ile ilgili ihtiyaçlarımız için para isteyince yoktan var ederdi. Annem çok zaman kızardı babama şaka ile karışık.

“Gömleğimi satıp sizi okutacağım” derdi babam. Dediğini yaptı elinden geldiğince gücü yettiğince.

Ben de bu konuda çocuklarıma hep bonkör oldum, babam gibi. Başka şeyler için esirgediğim parayı eğitimleri söz konusu olduğun da hiç esirgemedim.

Anadan, atadan bir servetim yok idi ama onlardan öğrendiğimiz ne çok şey vardı. Okumanın insana kazandırdıkları gibi, sevgi gibi saygı gibi. Sorumluluk duygusunu öğrendik, başladığımız işi sonuna kadar götürüp finalinde ailemizi Karun kadar zengin hissettirmeyidi de.

Sevgi ile kalın efendim, evinizden gazete dergi ve bunları okuyacak okuma aşkı ile dolu çocuklarımız, sevdikleriniz eksik olmasın efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Halide, bizimde çocukluğumuzda evimize o zamanlar çıkan "sabah" gazetesi girerdi. Gazeteci rahmetli babamın arkadaşı idi, sabahları alır, itina ile okurduk. "Abdülcanbaz" ve şu anda aklıma gelmeyen bir çizgi roman daha vardı, hatırlarsam yazarım, dedektif di roman kahramanı.. Akşam üzeride iade ederdik, bu gazeteyi ailede herkesin okumasına rağmen hiçbir yeri kırışmazdı. Hiç okunmamış gibi iade ederdik. O zamanlar da öyleymiş işte.. Şimdi ise 3 gazete alıyordum, 2 ye indirdim, Milliyet ve AGOS ve hafta sonlarıda, Cuma ve Cumartesi, Le Parisen alıyorum.. Ne güzel hep aynı duygular içindeyiz. Elimizden geldiği kadar çocuklarımızı okutmaya çalışıyoruz.. Saygı ve sevgilerimle.. Sevgi ile kalınız..

Ohannes 
 11.04.2008 23:29
Cevap :
Bildim bildim sevgili Ohannis...) Dedektif Nik.))) bizde okurduk. hoş yakışıklıbir adamdı. gazetede ayrıca çizgi karakterlerde vardı. Üç tane resim için ertesi günü beklerdik sevinçle. Şimdi hangi kanalı açsanız sınırsız filmler. Çocukluğumdaki tadı almak mümkün değil. Teşekkürler güzel ve anlamlı yorumunuz için sevgi ile kalın efendim.)  12.04.2008 8:13
 

Okuma aşkımız hiç bitmesin. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 06.04.2008 18:57
Cevap :
Bence de ufkumuzu açıyor okumak yeni bir hikaye istiyorum . Gerçi bende tembelleştim ama ...oğluşu öp sevgi ile...  12.04.2008 23:58
 

Yazıyı başından sonuna terennnüm ettim Halideciğim... Ne çok şey yaşamızı aynı aynı... Ben de bunun üstüne yorumdan ziyade ancak bir başka yazı yazarım... kısa keseyim istiyorum... malum yorumlar güme gider ya hep:) Baban rahmetli bu ülkenin nadide yetiştiridiği adamlardan besbelli... Işıklar yağsın üstüne... Keza annecğinin de öyle... Onlar olasaydı zaten bu ülkede bugün senin gibi aydın kadınları göremmiz ne mümkün düşünsene... ya annen de saniye hanım tyeze gibi düşünüp de okuma özürlü çocuklar olarak yetiştirseydi sizleri... Ki bugün içinde bulunduğumuz içler acsısı durumun sorumlusu bence hep bu saniye hanım teyzeler inan... Kızlarının okumasında çok çeyizlerine önem verenler... aman okursa kuran okusun diyen kafalar... okduğu kuranı da anlasaa keşke ... onu da blmez... öle mal mal okurlar:)) canım ülke halleri malum... bende gerginim pek:)) Ajda kadar olmasa da:)) Kal sağlıcakla...

Şirin 
 05.04.2008 11:25
Cevap :
Nursen Saniye hanımlarla ilgili bir yazı yazmış Şirinem...Ankaraya gidince onlara uğramış. Oku istersen ben duygulandım çok sevgiler benim bi denem.)  12.04.2008 23:57
 

İlham kaynağınızı burda yazmadığınız için geldim:))Yazıyı büyük bir zevkle okudum.. Bugün ailenin bir çok bireyi okumuşsa Babanızın ceketimi satar yine okuturum diyerek hepinizi yüreklendirmesine ve tüm isteğinizle küçücük bir parçayı bile okumadan bırakmayışınıza...borçlusunuz.. anne olarak ,öyle güzel vermişsinizki vermeniz gerekenleri ,bu gün iki pırlantanız var....parayla ölçülemeyen..sevgiler halidem

neskahve 
 04.04.2008 0:40
Cevap :
İLham kaynağımı yazmam mı:))) aynaya bakman yeterli balkızım....) Nedense yazmaktan uzaklaştı idim. yazdıklarınla güzel sözlerinle bana moral verdin teşekkürler ihtiyacım varmış bu güzel sözlere sağolasın. Önceleri çekinerek yazıyordum çünki o kadar şiirle içiçe yorumların var dı ki...Şimdi daha farklı bakıyorum sana... seni tanımak gerçekten çok güzel...ve mutlak bir gün karşı karlıya geleceğiz...  04.04.2008 21:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 1005
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster