Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
29
 

Yazma Deneyimi Üzerine

Bir yazının ortaya çıkması bir çocuğun dünyaya gelmesi kadar meşakkatlidir. İkisinin de zamana ihtiyacı vardır ve ikisi de benzer süreçlerden geçer. Öncelikle ideal konuyu bulmak gerekir. O bize hitap etmeli, biz onu iyi tanımalıyız. Doğru birliktelikler sürecin güzel ilerlemesinde büyük rol oynadığı için seçimi dikkatli yapmak önemlidir. Doğru seçim yapıp yapmadığımızı anlamak ise her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle ilgimizi çeken konular üzerine yazmaya çalışmak en sağlıklısıdır. İlgimizin olmadığı konularda yazmayı denemek yalancı gebelik gibidir. Bizi heyecanlandırır ama sonuç vermez.

Konu belirlendikten sonra üzerine düşünmeye, konuyu farklı yönlerden ele almaya sıra gelir. Bu esnada hazırlıklar yapılır. İçerik detaylandırılır, nelere değinileceğine karar verilir. Ufak ufak provalar da bu süreçte yapılır. Yazılır, değiştirilir, gerekirse silinir. Yazmaya başlamak için doğru zamanın gelmesi beklenir. İşte bu süreçte sabırsızlıklar yaşanabilir. Öyle ki vakti gelmeyen yazıyı yazmaya kalkmak yalancı doğum sancısı çekmek gibidir. Ümitlendirir fakat kandırır. Öte yandan defalarca heyecanla oturulup boş kalkılmış gibi görünen masalarda prova yapmış oluruz aslında. İşe nereden başlayacağımızı, bir sonraki adımın ne olacağını ve hedefe en sağlıklı nasıl varacağımızı hep bu sahte sancılarda deneyimleriz. Zamanı gelince masaya oturmak ise işimizi kolaylaştırır. Doğum başlamıştır bir kere. Tutabilene aşk olsun.

Heyecanla beklediğimiz yazının kâğıda döküldüğünü görmek çocuğumuzu elimize almak gibidir. Bizden bir şeydir ama üzerinde çok fazla söz sahibi değilizdir artık. Biz sadece dünyaya getirdik. Başına neler geleceği biraz da bahtına bağlıdır. Her okuyan kendinden bir şeyler katar yazımıza. Doğal olarak yazdıklarımız herkes için aynı şeyi ifade etmez. Nasıl ki evladımız kiminin yeğeni, kiminin kuzeni, kiminin torunu, kiminin arkadaşı oluyorsa yazımız da kimi okuyucu için onu anlayan bir sırdaş, kimisi için bilmediğini öğreten bir öğretmen, kimine yol gösteren bir rehber, kiminin de duygularına tercüman olabilir.

Bu nedenle yazılarım evlatlarım gibidir. Bir çocuk anne-babası için ne ifade ediyorsa yazdıklarım da benim için aynı şeyi ifade eder. Düşüncelerimden, hayatımdan bir parçadır her bir yazım. Her biri değerlidir gözümde. Fakat ilk göz ağrımın yeri ayrıdır, sonuncusu ise ilgiyi üzerine toplayandır.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 62
Kayıt tarihi
: 12.05.20
 
 

Çok fazla sıfata gerek yok: Bir garip insanoğluyum. Kitap okumayı, deneme yazmayı, düşünmeyi, maviy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster