Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '16

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
49
 

Yazma eylemi

 
YAZAR OLABİLMEK
*
Yazar olmanın baş koşulu olarak “okuma”yı öneriyor  Semih Gümüş. “ Yazarlık öteki yazarlardan değil, kitaplardan öğrenilir.” diyor. Kitapları önümüze koyan yazar yeni bir kavramı da bize sunuyor: “ Doğru okuma ” Bunu şöyle açıklıyor: “ Doğru bir okuma biçimi edinmiş, dolayısıyla okuduklarının anlamlarını kendi başına 
sökebilen  ve kendi yazdıklarını bütün yazınsal öğeleri soyutlayarak çözümleyebilen, eleştirebilen yazar adayı aynı zamanda okumayla yoğun ve sürekli bir ilişki içinde yazmayı başarabilirse yazar olabilir.” Yazar olabilmenin somut koşulları işte bunlar diyor Semih Gümüş.
 
 
Yazma eyleminde  “bilinçaltı birikimleri önemli etkendir. Yazarlık yükü bilinçaltındadır.Salt bilinçle yazılan öğretici olur Yazma üstlenen , mutluluk ve acının iç içe geliştiği eylemdir.Yazma süreci tek başına kampa çekilmedir.”diyor  Demir Özlü..Sonra şöyle sürdürüyor: “ Yazıp bir kenara koyduklarımıza yıllar sonra dönebiliriz.Örneğin, Marcel Proust’un geçmişte kalan bir öyküsü sonradan Geçmiş Zamanın Peşinde adlı öykü kitabında yer alır.”
 
Demir Özlü, “Beyaz bir kağıtla baş başa oturmak en dramatik bir andır” diyor.”Yazı kendini, kendi içinden çıkarak, yani kendini doğurarak yürümüyorsa hemen bırakmalı yazmayı.” diye yol gösteriyor.
 
“Bir yazar sürekli yazmaya, yazmayı da yaşamının sonuna kadar sürdürmeye zorunlu değildir.” yargısını yıllar önce Salah Birsel, Hatay Lokantsı’nda Salı Şiir Günleri’nde “ İyi ki zamanında yazmışım, bu yazdıklarımı şimdi yazamazdım.” diyerek Demir Özlü’yü doğrulamıştı.Salah Birsel’in, “Denemeleri, Şiirin İlkeleri” okunmalıdır.Şiirine gelince, dilini nasıl yeniden yarattığını bize gösterir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster