Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '19

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
275
 

Yazmak Bir Sevdadır

Birkaç aydır bir rehavet vardı üzerimde. Blog yazılarıma ara verdiğim gibi her gün yazdığım günlüğümü de aksattım bir süre.
 
Blog yazarlarını her gün okuyamasam da gün aşırı veya haftalık okumaya gayret ettim.
Bir yıl önce başladığımda yazan çok değerli yazarlardan hiç kimse kalmadı desem de yeridir.
Hepsi terk ettiler Blog yazmayı. Oysa ne kadar nitelikli, donanımlı yazılar yazıyorlardı. Bana çok değer kattılar azdıkları yazılarla. Hele arada bir teşvik eden yorum ve dost kokan önermeleri ile.
Umarım Blog dan kopmamışlardır. Yazmasalar da okuyorlardır diye düşünüyorum.
 
Yaklaşık on yıldır günlük tutar yazarım. Tüm yazdıklarımı dosyalar belirli bir sayıya ulaşınca da hepsini kitap haline getirir arşivime koyarım.
Toplam üç bin sayfanın üzerinde yazdığım yazılar. Bazılarını kitap olarak bastırmak istedim. Amatörce yaptığım araştırmalarda genelde telif usulü kitap basan küçük ölçekli yayınevi yok gibi. Olanlarda sadece matbaa hizmeti veriyorlar.
Bin kitap için verdikleri üç yüz sayfalık bir kitap için 1.500.-, 2.000.-Tl arasında değişiyor. Yazdığım yazılar için editör kontrolünde redakte edilip düzeltmesi, mizanpajı, kapak çalışması gibi katkılar da yok. Bunları istediğinde ne kadar olacağı konusunda yeterli bilgi de alamıyorsun. Böyle olunca da insanda şevk kalmıyor zaten.
 
Kitap yazmak yetmiyor. Bunun Türk Dil Kurumuna uygunluğu. Yasal zeminde bir sakıncasının olup olmadığı hakkında da bilgi sahibi olunmasını da gerektiriyor. Zaten satışı ve raflardaki fiyat konusu ise başka bir muamma.
 
Satıp satamayacağın hakkında tam bir belirsizlik içerisinde kalınca da insanda yazma isteği de kalmıyor. Kendini bir yazar olarak tescil ettirmek için verdiğin onca emeğin karşılığını bir nebzede olsa almak istiyor insan onca emeğe karşı.
 
Zaten klavye yazarlığı icat olduktan sonra içinde azıcık yazma isteği olan her yazan dijital baskı kitap bastırma yoluna gidiyor. Hem daha hesaplı, hem de az sayıda basılıp o yazarlık merakını da gidermiş oluyor. Yazarlık zor iş vesselam. 
 
Her ne kadar kitap bastırmasak da Milliyet Blog’un bizlere tanıdığı imkânlarla bu sayfalarda yazmanın keyfi de en az kitap yazıp bastırmak kadar keyif veriyor. 
 
Bu konuda sabırla birçok eksikliklerimize rağmen gösterdikleri anlayış ve hüsnü kabulle değerli katkılar koyan editörlere müteşekkirim şahsım adına.
 
Eski, yeni tüm Blog yazarlarına selamlarımla…
Saygıyla…
 
15.04.2019 Adil Bozkurt 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konuyu biliyorum ve maalesef haklısınız...

Kerim Korkut 
 22.04.2019 17:47
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuz için.  23.04.2019 17:33
 

Elinize sağlık, bir gerçeği dile getirmişsiniz Adil Bey. Keyifli günler temennimle, yazılarınızın devamını dilerim.

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR 
 16.04.2019 10:27
Cevap :
Teşekkür ederim Ayfer Hanım. Duayen Blog yazarlarından bu sayfada devam eden nadir insanlardansınız. Yazılarınızı keyifle okuyorum. Kaleminiz daim olsun efendim. Saygıyla.  16.04.2019 12:37
 

Yazma şevkinizin kırılmaması dileklerimle..Burası ücretsiz ve kendini geliştirmek isteyenlere güzel bir kapı ..

jale kasap 
 16.04.2019 6:22
Cevap :
Teşekkür ederim Jale Hanım. Çok doğru bir tespit, kendimi Milliyet Blog sayesinde çok geliştirdiğime inanıyorum. Yazmak için ne lazımsa her dalda, her konuda bir membaa çok keyif alarak yazılarınızı takip ediyorum. Kaleminize sağlık. Saygıyla efendim.   16.04.2019 12:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 414
Kayıt tarihi
: 10.11.17
 
 

 ÖNSÖZ: Ben ne uyak bilirim ne bir kafiye/ Yarım asırlık ömrüm geçti nafile/ İçimden geçenler hep..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster