Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
474
 

Yazmak hafiflemektir

Yazmak insanın kendisi için yaptığı bir eylemdir. Konuşmaktan farklı olarak, yazarken insan kendi içine yönelir. Yazmak kendini kendine anlatma sanatıdır. Yazarken anlar insan, içinde kalmış ve bir tortu oluşturmuş şeyleri. Yazdıkça rahatlar ve boşalır, açıldıkça yazar insan..

Yazıya başlarken kafanızdan geçenlerle, yazıyı bitirdiğinizde ortaya çıkanlar çoğunlukla farklı şeylerdir. Yazma eylemine başladığınız anda, sanki kontrol sizin değil yazınındır artık..

Bir ressamın röportajını izlemiştim. Ressam, "resmin ne zaman tamamlanacağına ben değil, resim karar verir" diyordu. Yazı yazmak da aynı gibi; yazmaya başlıyorsunuz ama yazının nasıl ve ne kadar süreceğine siz değil yazı karar veriyor. Yazmak bilinçaltına yöneliktir denilir. O nedenle en sıkıntılı ve kafanızın karıışık olduğu zamanlarda yazı yazılması önerilir. İlk başlarda insan "ne yazacağım ben şimdi?" diye düşünürken, bir de bakmışsınız ki kalem sanki sizin kontrolünüz dışında yazmaya başlamış. Bilinçaltınızın derinliklerinde en gizli kalmış korkularınızı, duygularınızı, inançlarınızı, düşünce kalıplarınızı kağıda dökülüvermiş görürsünüz. Yazdığınız konuya göre bazen gözyaşı, bazen heyecan, bazen de sevinç duyguları eşlik eder size. Kendinizi rahatlamış, şaşkın, kafası karışmış ama hafiflemiş ve mutlu hissedersiniz..

Yazılan ve yayımlanan yazı sizin midir? Yoksa okuyanın mı? Yazmak insanın kendisine yönelik bir eylemdir dedik ama, yazılanlar başka insanların fikirlerine açıldığı anda, yazı yazanın değil okuyanındır..Sizin ne anlatmak istediğinizden öte, okuyanın ne anladığı önemlidir artık. Yazdıklarınızın okuyanın hayatında nereye dokunacağına, hangi duyguları ve anıları uyandıracağını siz bilemezsiniz. Ne kadar çok insanın ortak duygularına dokunmuş iseniz, o kadar çok insan tarafından anlaşılır ve sevilir yazdıklarınız..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

'Yazmak' ile ilgili yazınızı okudum,anladım ve anlatımınızdaki akıcılığa hayran kaldım.Bir okur olarak teşekkür etmeden geçemezdim.Fırsat buldukça yazarsanız,okumaya üşenmem hiç.Güzel günler diliyorum.

Nihat KARAYEL 
 08.02.2009 23:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2351
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster