Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '10

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
959
 

Yazmak kendini iyileştirmektir

Yazmak kendini iyileştirmektir
 

Nedir kişiyi yazmaya iten?

Saatlerce kelimelerle kovalamaca oynayarak, doğrularını bulup cebimize koyup yanlışlarını silerek nedir bu yapmakta olduğumuz.

Herkes eline kalem geçtiğinde iki satır karalıyor aslında, bazen kimse görmesin diye yazar yazmaz yırtıp atıyor, veya cebine sokuşturuyor sonra okumak üzere. Kimisi defter taşıyor yanında aklına gelenleri rahatça karalayabilmek için, kimi mini laptop. Kimi sadece aklının bir köşesine yazıyor, kimi sevgilisine mesaj olarak yazıyor.

Kimi bizim gibi blog yazıyor işte, kimi dergilere, kimisi de gazetelere yazıyor.

Kimi bankların üzerine yazıyor kimi duvarlara.

Yazıyor da neden yazıyor??

En çok acıdan yazıyor bence. İçindeki kanamayı durdurmak için üzerine kelimeleri basıyor. Kan kaybını önlemek için kullanıyor sözcükleri.

Susmaktan korktuğu ama aslında konuşamadığından yazıyor sonra. Kendine olan güvenini susarsa kaybetmekten korkmasına rağmen konuşamak için ağzını açtığında sesi çıkmayacak korkusuyla yazıyor.

Söyleyeceği sözlerin havada kaybolmasını istemediğinde yazıyor, biliyor söz uçar yazı kalır. Söz 2. Kez söylendiğinde anlamsızlaşırken yazı 2. Kez okunduğunda anlamını bulur.

Söyleyecek sözü direk sahibine söylemek yerine üstüne alınmasını isteyince yazıyor insan.

Kendini bulmak için

Düşüncelerini sıraya koymak için.

Bazen ne düşündüğünü , hissettiğini keşfetmek için yazıyor. Çünkü biliyor yolunu bulmaya çalışan duygularının ve düşüncelerinin sözcüklere anlam vermek için sıraya giren kelimeler gibi olacağını. Sıralanıp onu berraklaştıracağını.

Sessizliğini bozmak istemediğinde ama yerine ulaşması gereken sözleri olduğunda mesela,

Ya da söyleyecek hiçbir söz kalmadığında yazıyor. Biliyor sözcükler tükense de dilinde , içinde çağlayan gibi akıyor bir şeyler.

Sözün bittiği yerde ,

Aşkın başladığı noktada İçinideki deniz bulandığında,

Berraklaştığında …

Yazıyor işte.

İsyanda, öfkede , mutlulukta,

Anılarından kurtulmak için bazen, hatırlamak için, kendini tedavi amaçlı olarak terapi yapıyor kendisine.

Bazen yeni anılar yaratmak için, hayallerinde yaşamak, yeni bir dünya var etmek için.

Olamadığı kişiyi olabilmek için, yaradan olabilmek için...

Aslında hissettiklerini kelimelerin kalıplarına sığdırarak anlamaya çalışıyor. İnsan doğasında kelimelerden çok daha fazla duygu var.

Onları kalıplaştırma çabası hiç bitmiyor. >Dilin var oluşundan bu yana insan içindekilere anlam bulmaya çalışıyor

Yazıyor,

yazıyor.....

Peki siz neden yazıyorsunuz?

Psk. Ezgi Başaran

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen parçalarını tamamlamak için yazar. Bazen tamamını parçalamak için yazar. Bazen içinden geldiği için Bazen içinden gelmese bile yazar:) İnsan bu, neden yazdığı belli mi olur?:) Sevgiler.

mea culpa 
 08.04.2010 0:03
 

zekamız hiç uslu durmuyor.yazmanın yaşamın anlamını arayıp duruyor.cem yılmaz lemanda çizdiği dönemde ''hayata katlanamadığımız için mizah yapıyoruz''demişti.eğer mizahın derinliklerinde acı varsa yazmanın da temelinde bu var gibi geliyor bana...yada farkedilme isteği.''bakın ben buradayım.duyun sesimi''demek.bizi yazmaya iten acının temelinde;bilinmeyenlerle dolu bir evrende, varlığımızı anlamlandıramamanın ızdırabı var.gerçekten yaşadığımıza, kendimizi gerçekleştirdiğimize inansaydık bence yazmayacaktık.sadece anları yaşayacaktık.nazımın dediği gibi ''aslolan hayattır.''diyecek ve bütün işimiz gücümüz yaşamak olacaktı.john lennon'un dediği gibi ''hayat siz planlar yaparken akıp giden şeydir''.vardığım sonuç şu:kendimizi yaşıyor addetmediğimiz için yazıyoruz..madem ki yaşamın dışındayım bari birşeyler yazayında bir ölü olmadığım anlaşılsın.bayağı karamsar bir havada yazdım aa yazmanın ardında karamsarlık,umutsuzluk olmasın?neyse çetin abinin dediği gibi'enseyi karartmayalım'

die stimme des mondes 
 28.02.2010 13:17
Cevap :
:))  28.02.2010 14:59
 

Sizin yazdıklarınızın hepsi için yazıyorum. Bazen hatırlamak, bazen acı, bazen mutluluk, kendi kendime terapi bazen. En çok ta yalnız olmadığımı hissetmek için... Yalnızsam bile içimdeki sesle dağılıyor yalnızlığım...Sevgiyle kalın..

ISIK61 
 26.02.2010 14:21
Cevap :
:)sevgilerle  26.02.2010 16:04
 

Mutluluktan pek yazamıyorum ...İçim dolup taştığında,öfkelendiğimde,üzüldüğümde kendimi yalnız hissettiğimde sanırım daha kolay elim kaleme gidiyor.Terapi,iyileşme süreci kesinlikle yazmak benim için...Geride kalanlara anı bırakmak,tecrübeleri paylaşmak birazda belki...

Özlem Manaf Birgün 
 26.02.2010 9:59
Cevap :
herkesin sebebi farklı, ama iyileştirici etkisini göz ardı edemiyoruzz:))  26.02.2010 12:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 11199
Kayıt tarihi
: 10.04.08
 
 

  Kolektif Psikoloji'nin Kurucularından Psikolog Ezgi Başaran Bireysel Terapi, Grup Terapiler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster