Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '09

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
389
 

Yazmak zordur peki okuyacağın kitabı şeçmek?

Yazmak çok zahmetli ve çok emek isteyen bir iştir.Yazamak; okumak, okuduğunu anlamak ve okuduğundan bir şeyler cıkarmak, daha sonra da bunların hepsini harmanlamak demektir. Bundan dolayıdır ki herkes bu işe kalkışmıyor veya cüret edemiyor. Günümüzde o kadar çok kitap yazılıyor ki; bir kitapçıya girdiğin zaman, bir anda raflarda yüzlerce yazar ve bunların kitaplarını görebiliyorsun. Ancak bunların kac tanesi eser niteliği tasıyan kitaplardır? İşte bu anda okuyucuya büyük bir iş düşüyor, alacağı kitabı iyi şeçemezse hem kitap için bos bir zaman harcamıs hem de boşuna para vermiş olur. Peki ne yapmalı okuyucu? Televizyonda veya reklam panolarında gördüğü kitapları mı almalı?

Tabi ki bu iki soruya cevap vermek oldukça güç çünkü usta yazarlar bile kitabı yazmak için uğraştığı zaman kadar reklamıyla uğraşıyor, işte bu keşme keşlerin içinde okuyucu ince eleyip sık dokuyacak yani alcağı kitabın yazarını çok iyi bilecek. Birileri neden diye sorabilir. Size "Tutunamayanlar"dan örnek vermek istiyorum çözümlemesi, anlaması, anlatması oldukça zor olan bu eserde okuyucunun yazarın hayatını bilmesi kitabı okurken okuyucuya yardımcı olabilmektedir; çünkü eserde baş karakter olan Turgut bir mühendistir gerçek hayatta Atay'da mühendislik fakültesi mezunudur ve eserde kendinden bir şeyler katmıştır, zaten bütün yazarlar kesinlikle kendi yazdığı eserde mutlaka kendinden bir şeyler katarlar.

Yazmak zor olduğu kadar okuyacağın kitabı şeçmek de cok zordur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Burdan okudugun kitaplarla ilgili önerilerde bulunursan sevinirim,karsilikli paylasimlar olur belki bu konuda,hem okuyacagimiz kitabi secme konusunda bir kolaylik saglar belki bu paylasimlar karsilikli,iyi bayramlar.

violett 
 27.11.2009 15:08
Cevap :
Bir senedir yazmak kısmet olmadı,bugün yazmak istedim desem biraz ayıp olcak ama öle işte tam da senin kızmak istediğin gibi bir cevap veriyorum.öneri değil ben okudum diye de söylüyorum. seni sevip ama iğrendiğim bir kitapla başbasşa bırakıyorum Yusuf ATILGAN ANAYURT OTELİ.  27.09.2010 23:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 321
Kayıt tarihi
: 28.09.08
 
 

Edebiyat insanı... Edebiyat, tarih ve siyasetle ilgileniyorum. Hayatta eleştirilmeye, övülmey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster