Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

02 Eylül '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
362
 

Yazmanın korkusu

Yazmanın korkusu
 

Yorucu yazmamak, okuyucuyu yormamak: yorulmadan ne elde edilebilir? Kahvaltı sonrası kahve keyfi yaparken gazetenin magazin köşelerinde yazılanlara kafa yormadığın gibi mi?

Peki sevgili dostum kim kafa yoracak; senin adına düşünenlerden memnun da değilsin? Kabullenmek pasif yaşamın bitkisel hali değil mi?

Kafa yoracağız; sistemin kümeleştirdiği yığınlara bir şeyler satmaya çalışmasına dayanan bir oluşumun içinde misin? Veya düşünmeden kabule dayanan yaşam tarzının değişmeyeceği gerçeğinde mi? Önüne konulmuş yaşam tabağına en büyük kaşıkla saldırmak yeterlidir belki de.

***

Hiçbir inanç yüzde yüz değildir, hiçbir inançsızlık da. Dayatmalar ondandır: ben çile çekiyorsam, o da çekmeli! Mevlana böyle düşünseydi onu samimi bulur muyduk? “Kendini öldür ve öyle gel,” diyebilir miydi?

***

Yazı yazarak kendini ifade ediyor olmanın kutsiyeti olmalı, karşılıksız bir aşk gibi olmalı; veya, kendini kendinle yaşayabileceğin bir çeşit hesaplaşma olmalı: yüzde yüz olabilir mi?

Yazmak, şimdiki haliyle, içinden çok konuşanların kelimeler çöplüğü: anlamak zor olmuyor. Küçük de olsa bir karşılık, bir avuntuluk takdir: yüzde yüz olamamanın çaresizliği…

Her şeyin düzen içinde yaşandığı, yazılı kuralların en uçtaki ferde kadar çok iyi bilindiği, birinin diğerinin polisi olduğu bir topluma doğru ilerlerken, yazım dünyası klişeleşmiş, kısırlığı içinde sürekli çevresinde dönüp duran, edebiyatın önceki yaratılardan derlendiği, sanatın yerlerde süründüğü bir anlayış varken zor olandır gerçekleri yazabilmek. Eğer yaparsanız mutlaka geri dönüşlerde “acı” sizi karşılayacaktır.

Bir çeşit acıdan korkmadır bu. Ama sadece kendi yaşamımdan sorumlu olabilecek kadar güçlü değilim.

Şimdi kafa yorulması gereken konuya geldim: yazmaktan korkuyorum; inadına kafamda mutlaka her gün bir yazı yazmama rağmen, kağıda dökmekten korkuyorum.

Düşüncelerime yüzde yüz inanç duymadığım içindir belki.

Belki de iki yıldır ilk romanımın matbaada sansürlenmesinin dehşetini atamadım üzerimden.

Doğal akışının yatağından çevrilen koca bir nehirde tüm yerçekimi kurallarının ve aklın; ve mantığın dışındaki bir yola doğru gidiyoruzdur belki de…

Yüzde yüz inanç veya yüzde yüz inançsızlığın orta bir yerlerinde arafta kalmanın korkusudur bu belki de.

Yormamak, belki de.

zirve özden özpınar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Akdenizli abim, her zaman yazılarınızı okurken çok büyük bir keyif duydum, aynılardan uzak, lezzeti başka, kokusu bambaşka. Özellikle şiirleriniz bana, denemelerimde ilham kaynağı olduğu gibi, insanların hayatlarındaki acıların ve tatlıların, damakta bıraktığı hissin nasıl bir duygu olduğunu daha iyi anlamama yardımcı oldu. Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum, saygılarımla..

Güvertedeki Adam 
 03.03.2012 18:31
Cevap :
Çok değerli kardeşim. İnan kalp kalbe karşıymış, geçen gün kulağını çınlattım. Çok teşekkür ederim değerli yorumun için. Ancak MB son zamanlarda değişim süreci geçirdi. Ne sayfa düzeninden, ne de yazılanlardan bir şey anlamış değilim. Şimdilik beklemedeyim. Selamlarımla  05.03.2012 9:46
 

Tatil yaramış sana... Cümlelerin yükte de pahada da ağır olmuş... Felsefe yanın algılanabilir ve sindirilebilir olmuş... Benim cepheden böyle... Bilirsin, senin şiir anlayışın benimkiyle pek kesişmez fakat romanlarının her daim sadık fan'ıyımdır... Romanların benim için, Orhan Kemal, Tarık Dursun K. ekolünün yolcusudurlar... Mersine Selamlarımla...

yeşilsoğan 
 03.09.2011 13:07
Cevap :
Çok teşekkür ederim sevgili Levent. Selamlarımla...  03.09.2011 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 548
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster