Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
956
 

Yazmasam çıldıracaktım...

Yazmasam çıldıracaktım...
 

Öykü yazarlarımızın en önde gelenlerinden Sait Faik, adaya gelen varsıl birisinin, koca koca bavullarını taşıttığı kişiye, sadece beş kuruş vermesine o denli içerlemiş ki, kaleminin, kağıdının başına koşup, bu olayı yazmış, daha sonra da ''yazmasaydım çıldıracaktım.'' Demiş.

Yazmazsam beni de çıldırtacak o kadar çok konu ve olay var ki... Sait Faik’in gördüğü, bu haksızlık solda sıfır kalır. Birkaçına şöyle bir göz atarsak:

Günümüzde, çalışanların sendikasızlaştırılması onları gelecek güvencesinden yoksun bırakmıştır. Sömürüye dayalı zenginliklerdeki artış doğru orantıda, yoksulluğu da artırmıştır. Bu duruma başkaldıracak insanlara, yoksulluk , Allah’ın emriymiş gibi gösterilmiş ve buna insanlar , ''anı yaşa, mutlu ol'' seanslarıyla inandırılmışlardır.

Toplumumuzda ve dünyada yönetenler, yalanlarla, dolanlarla, gerçeklerin öğrenilmesini, kendi çıkarları için, engellemişlerdir...

Suç işleyenlerden- siyasi olmazsa- çoğu cezasız kalmış, hatta, işadamı sıfatlarıyla zengin olmaları sağlanmıştır.

Siyasi otoritelere karşı çıkmış olanlar, çeşitli suçlamalarla dövülmüş, sürülmüş, hatta öldürülmüştür. Bunları yapan tetikçiler, arada bir yakalansa bile, onlara emir verenler bulunamamıştır.

Yazma ve konuşma özgürlüğü, sadece övgü ve yağcılık için yapılırsa vardır, aykırı yazanlar ve konuşanlar, bunun bedelini çok ağır ödemektedir.

Özetle, yeni dünya düzeni, yoksul halkları, doğal kaynakları tüketen böcekler gibi görmektedir. Önce onları, katkılı maddelerle hasta edip, ilaç satmakta, sonra da onların üzerinde deneyler yaparak, onları öldürmektedir.

Bu, kriz dedikleri de, yoksul halkları kerizleme olmasın… 6.02.2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazısına kadar sessizliğini uzun süre koruyan sevgili arkadaşımı,mimlerken,"neden blog yazmıyorsunuz?"imasını yapmıştım,yazınıza teşekkür ediyor ,çıldırmamak için yazmaya devam diyorum SEVGİLER.

Şerife Mutlu 
 08.02.2009 11:52
Cevap :
bu imalalardan sonra daha çok yazmak gerek.Teşekkürler,Şerifciğim.  11.02.2009 16:55
 

Rumi bey, yazınıza bu başlığı attığınız için hakkını vermelisiniz. Nasıl mı? Daha sık ve daha çok yazarak tabii:) Yeni yazılarınızı merakla bekleyeceğim...

Tülin Aksoy 
 06.02.2009 22:23
Cevap :
Tülin Hanım, yazmayı sürekli hale getirmeyi çok istiyorum. Bu konuda çaba göstereceğim.Desteğinize ve ilginize teşekkür ederim.Selamlar.  07.02.2009 9:58
 

Sait Faik değil miyiz aslında?

Şirazee 
 06.02.2009 21:44
Cevap :
Sevgili Köy öğretmeni,yazmayıp çıldıralım mı?Evet hepimiz birer Sait Faik iz. Teşekkür ediyorum,esen kalın.  07.02.2009 19:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 621
Kayıt tarihi
: 19.02.08
 
 

1947'de Merzifon'da doğmuşum. İlk ve ortaokulu memleketimde, öğretmen okulunu Tokat' ta, eğitim enst..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster