Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '14

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
4036
 

YDS sınavı nasıl kazanılır ve bu sınav hakkında çok önemli ipuçları

YDS sınavı nasıl kazanılır ve bu sınav hakkında çok önemli ipuçları
 

BİR DİL BİR İNSAN ETMEKTEDİR. İKİ DİL İSE İKİ İNSAN EDECEKTİR. NE KADAR ÇOK DİL O KDAR BÜYÜK DÜNYADIR


Tüm sınavlarda olduğu gibi dil Sınavları'da çok önemlidir. Bu sınavlar kendi arasında çok değişik türlere ayrılmakla beraber, içlerindeki en önemlilerinden olan YDS özellikle kamuda devlet memuru olanları,  hem maddi anlamda, hem de akademik kariyer için destekleyen özel bir  konumdadır. Bu sınav; diğer sınavlar gibi çok çalışmayı gerektiren ve kendi içinde değişik çalışma şekilleri ihtiva eden zor olduğu kabul edilmiş eksantrik bir sınavdır. Bu sınava hazırlanmanın çok zor aşamaları muhakkak her sınavda olduğu şüphesiz  vardır. Bu aşamaları; teker teker aşmak sınava hazırlanan her insan için çok ama çok önemlidir. Burada unutulmaması gereken noktalardan birisi de bu sınavın önceden KPDS olarak hükmünü devam ettirmiş olması ve daha sonra YDS şekline dönüştüğüdür. Bu sınavın bir kardeşi veya benzeri de ÜDS şeklinde belli bir süre devam etmiş olan özellikle akademik kariyer yapmaya çalışanların başvurduğu önemli bir sınav olmuştur.

Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Burada bizlere düşen çok kritik analizler vardır. Öncelikle; kelime hazinemizi çok ama çok iyi geliştirmeliyiz. Günlük; en az 10 kelime öğrenmeye azami özen göstermeliyiz. Dilin inceliklerini, çok iyi anlamaya çalışmalı ve kritik noktalara daha çok önem vermeye aşırı gayret sarf etmeliyiz. Özellikle zamanlara ve dil bilgisine yani gramere azami dikkat göstermeliyiz. Bunlar hakkında geçmiş yıllarda çıkmış  soruları çok ama çok  iyi analiz ederek çözmeye çalışmalıyız. Geçmiş yıllarda çıkan soruların püf noktalarını özellikle dikkate alarak bu durumları sık sık gözden geçirmeye soruları  tekrar tekrar çözmeye  özellikle özen göstermeliyiz. Şu noktayı hiç bir zaman aklımızdan ve fikrimizden hiç çıkarmadan hareket etmeliyiz. Soruyu tam anlamak cevabın yarısını bulmak demektir. Yani burada soruyu her zaman çok iyi anlamaya aşırı gayret göstereceğiz. Ondan sonra çok az bir gayretle doğru sonuca doğru varırız. Soru çözme tekniklerini de sürekli güncel tutmaya çalışmalıyız. İngilizce dil bilgisi veya gramerde istisnai durumları her zaman çok dikkate almalıyız. Çünkü genelde bu tipte sorulara daha çok önem verilir. Birde bazı klişeleşmiş durumlar vardır. Bunlarda hiç bir zaman unutulmamalıdır. Nereye ne geleceğini veya ne gelmeyeceğini çok ama çok iyi bilmemiz çok önemlidir.

Günlük muhakkak yabancı dil üzerine yazılmış makale veya kitap okumalıyız. Yabancı filmleri özellikle izlemeye çalışmalı ve alt yazılı olanları genelde tercih etmeliyiz. Yabancı müzik dinlemek ve değişik tarzda konferansları izlemek veya dinlemek de bizlere çok fayda sağlayacaktır. İş yaşamında ve akademik kariyer durumunda da, özellikle istenen üç durum olduğunu hiç bir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.  Yabancı dildeki bu 3 durum; Okuma bilgisi, Yazma bilgisi, Anlama bilgisi çok ama çok önemlidir. Bir insan kariyer yapmak ve bir yerlere gelmek istiyorsa bu sayılanları çok iyi duruma getirmelidir. Şunu hiç bir zaman unutmamalıdır. Bir dil bir insandır. Yani dil bilmek çok önemli bir meziyettir. Sonuç olarak dil bilgimizi muhakkak çok üst düzeylere getirmeliyiz. Hatta yapabiliyorsak 3-4 dil öğrenmeye özellikle itina göstermeliyiz. Dil bilmek başka milletleri de tanımaktır. Onların kültürlerini ve yaşantılarını öğrenmek anlamına gelmektedir. Kültürel zenginlik her toplum için çok önemlidir.
       

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1612
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster